Sarımsak, Sarmısak Yağının Faydaları

■ SARMISAK

Sarmısağın antimikrobiyel (Mikrop öldürücü) etkisi olduğunu, mantar türü mikropları yok ettiğini, kan şekerini düşürücü, tansiyon düzeyini koruyucu ki bu etki çok önemlidir (Düşük tansiyonu yükseltir, yüksek’ tansiyonu düşürür) ve kolestrolu önleyici etkilere sahip mükemmel bir tabii beşin olduğunu biliyor musunuz?

Ayrıca yüksek tansiyonu olanlara daha önceki bahislerdeki gibi her akşam bir adet acı süs biberi ile bir diş sarımsağı yatmadan önce (tabiki midelerinden şikayetleri yok ise) yemelerini ve bunu sürekli kullanmalarında bir mahsur olmadığını belirtiriz.

Sarmısak Yağının Yapımında Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler:Sarmısak, Hardal, Karabiber, Anason, Kuyruk yağı
Hazırlanış Şekli:* Ezilen bir kaç sarmısak, birer tutam hardal, karabiber, anason ve bir miktar kuyruk yağı ile birlikte kaba konarak bir litre suda kaynatılır. Su çekilinceye kadar pişirildikten sonra ateşten indirilir.

* Hazırlanan posa bir tülbentte sıkıldıktan sonra süzü­len sıvı, ağzı kapanan bir kavanoza doldurularak serin bir yerde saklanır. Elde edilen sarmısak yağı, kemiklerdeki sancıyı kısa zamanda giderir. Kemiklerin yumuşatılması ile adale ağrılarının giderilmesinde hastalıklı mahal ra­hatsızlık süresince sarmısak yağı ile sık sık ovulur.
* Her evde bulunması gereken sarmısak yağı devamlı olarak sürülmesi halinde cildin berrak ve parlak olmasını da sağlar.

Sarımsak ve Soğan Kokusu Nasıl Giderilir ?

Sarımsak ve soğan bulabileceğiniz en doğal antibiyotik. Her ikisini de sağlık açısından inanılmaz çok faydaları var. Ama bu kadar faydalı olmalarına rağmen, insanlar ağız kokusuna neden oluyor, toplum içinde sıkıntı yaratıyor diye soğan ve sarımsak yemekten kaçınıyorlar. Peki sarımsak ve soğan kokusunu gidermenin yolu yok mu ? Elbette var. Sarımsak ve soğan yedikten sonra ağız kokusu oluşmaması için, öncelikli yapmanız gereken şey dişlerinizi fırçalamak. Ardından da bazı besinlerle sarımsak ve soğan kokusunu yok etmek mümkün. Siz de sarımsak ve soğan tüketmek istiyorsanız  önerilerimize kulak verin ve ağızdaki sarımsak ve soğan kokusundan kurtulun.

Sarımsak ve Soğan Yedikten Sonra Ağız Kokusundan Kurtulmak İçin

 • Sarımsak ve soğan yedikten sonra ağız kokusundan kurtulmak için en çok bilinen yöntem maydanoz çiğnemektir. Eğer maydanoz yok ise, bir fincan nane çayı veya nane yaprakları da işinizi görür.
 • Sarımsak ve soğan kokusunu yok etmek için patates püresi, havuç ve mantar da çok faydalı olacaktır. Restoranlarda özellikle sarımsaklı yiyecekler servis edilmiş ise, mutlaka bu besinler de servis edilmektedir. Siz de evinizde deneyebilirsiniz.
 • Sarımsak kokusundan kurtulmak için güçlü nane aroması içeren sakızlar tüketmeniz çok faydalı olacaktır.
 • Soğan Kokusundan kurtulmak için 1 fincan yeşil çay içmeniz yeterli olacaktır.

soga_sarimsak_kokusunu_yok_etmek_için

 • Sarımsak ve soğan kokusundan kurtulmak için hardal sosu tüketmek de çok fayda sağlar.  Hardal sosunun aroması oldukça serttir ve sarımsak soğan kokusundan kurtulmak için oldukça etkilidir.
 • Sarımsak ve soğan kokusundan kurtulmanın bir diğer yolu da limonata içmek veya ağızda bir parça limon çiğnemektir. Limonatayı evde hazırlamanız daha güzel olacaktır.
 • Soğan kokusundan kurtulmak için en etkili yöntem süt içmektir. Sütün içeriğinde bulunan yağ, soğanın ağız kokusu yapmasına neden olan kükürtü etkisiz hale getirir.
 • Sarımsak ve soğan kokusundan kurtulmak için etkili yöntemlerden bir tanesi de karbonat kullanmaktır. 1 bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı karbonat atıp karıştırın. Bu karışım ile  Ağzınızı çalkalayarak için.
 • Son önerimiz de diş fırçanızı ve diş macununuzu yanınızdan ayırmayın. Rahatsızlık hissettiğinizde hemen dişlerinizi fırçalayarak önleminizi alın.

 

SARIMSAK SABUNU VE FAYDALARI

Sarimsak Sabunu SARIMSAK SABUNU VE FAYDALARI

Sarimsak Sabunu

Sarımsak Sabunu ve Faydaları

Sarımsak Sabunu Ne İşe Yarar,Sarımsak Sabunu Saç, Sarımsak Sabununun Faydaları,Sarımsak Sabunu Nedir, Sarımsak Saç,Sarımsak Saç Dökülmesi
Sarımsağım sağlık açısından faydalaraını hepimiz biliyoruz. Biraz kokuyor olsa da, yine de tüketmekten vazgeçmeyeceğimiz, çok değerli bir besin. Sarımsak saç bakımında da kullanılan bir bitki. Hatta, sarımsak sabunu bişle var. Bu makalemizi sarımsak sabunu ve faydaları konusuna ayırdık.
Sarımsak Sabunu Ne İşe Yarar,Sarımsak Sabunu Saç, Sarımsak Sabununun Faydaları,Sarımsak Sabunu Nedir, Sarımsak Saç,Sarımsak Saç Dökülmesi
El yapımı, organik ‘sarımsak sabunu‘nun, saç dökülmesi, kepek ve saç kırılmalarına karşı etkili olduğu belirtildi. Sarımsak sabunu saç diplerine masaj yapılarak kullanılıyor.
Kimyasal katkı içermeyen, iki bin derecede kaynatıldıktan sonra tahta kalıplarda iple şekil verilen organik sabunların, çok sayıda rahatsızlığa iyi geldiği belirtiliyor.
Sarımsağın keskin kokusunun kullanım sırasında etkili olduğu, ancak kısa süre içinde kokunun etkisini kaybettiğini belirtiliyor.
Sarımsak Sabunu Ne İşe Yarar,Sarımsak Sabunu Saç, Sarımsak Sabununun Faydaları,Sarımsak Sabunu Nedir, Sarımsak Saç,Sarımsak Saç Dökülmesi

Doğal Antibiyotik Listesi

Şifalı bitkilerden oluşan doğal antibiyotikler listesi :

Grip ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarının sıklıkla ortaya çıktığı mevsimlerde ilaç ve antibiyotik almak yerine, tabiatın size sunduğu mucizelerden yararlanabilirsiniz.
Bazı bitkiler içerikdikleri hammaddeler itibari ile halk arasında doğal antibiyotikler olarak anılırlar.
Bu şifalı bitkiler vücudun direncini arttırarak ve dolayısıyla savunma mekanizmasını kuvvetlendirerek hastalıklara karşı vücudumuzda bir kalkan işlevi oluştururlar.

Sarımsak: Sarımsak doğal antibiyotikler listesinin en başında gelir. Yüzyıllardır ilaç olarak kullanılmaktadır. Sarımsağın içinde A,B,C vitaminlerini bulunur.
Sarımsağın içerdiği ettiği yağ olan ‘Oleum allicine’, 1944 senesinde J. Cavallit ve J. Bailey adlı iki bilimadamı tarafından keşfedilmiştir. Bu yağın 1 miligramı, 15 OE penisilinin aktivitesine eşit değerdedir.  Salgın hastalıklara karşı sarımsak bir koruma oluşturur. Enfeksiyonlara karşı vücudu savunur.

Soğan:Soğan da vücudun direncini arttırarak savunma mekanizmasını güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı savunur. Soğuk algınlığı ve grip gibi bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklara iyi gelir.

Adaçayı: Adaçayının grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda koruyucu etkisi bilinen bir gerçektir. Adaçayı vücudu zinde tutar, güçlendirir. Bademcik iltihabı, öksürük sempomlarına iyi gelir. Fakat sürekli ve fazla kullanımından kaçınılmalıdır. Hamilelerin kullanmasında sakıncalalar olduğu söylenmektedir. (düşük yapma tehlikesi nedeniyle).

Zencefil:Basit gribal enfeksiyonlardan kanser tedavilerine kadar pek çok alanlarda kullanılan zencefil de doğal bir antibiyotik olarak kabul edilmektedir. Öksürüğe iyi gelir, balgam söktürür.

Ekinezya: Ekinezya çayı tam bir kış çayıdır. Soğuk havalarda içilen ekinezya çayı soğuk algınlığı ve grip gibi hatalıklara iyi gelir.

Kekik ve Nane : Hem tazesi hem kurusu baharat olarak kullanılan kekik ve nane de tabii ecza dolaplarının vazgeçilmezlerindendir. Soğuk algınlığı gibi hastalıklarda içinlen kekik çayı ya da nane-limon ikilisi soğuk algınlığına birebirdir (Nane ve kekiğin faydaları). Ancak kullanılırken doğru kullanılmalıdır. Kekik kaynatılmaz, sıcak su kekiğin üzerine dökülür ve 5-10 dk bekletildikten sonra içilir. Önemli not: Kekik hamilelikte kullanılmamalıdır.

Siyah Sarımsak

Siyah Sarımsak neye iyi gelir?

Siyah sarımsağın faydaları özellikle Asya ve Avrupa Ülkeleri, Japonya, Avusturalya ve Amerika’da oldukça iyi bilinen bir bitkidir. Sıklıkla kullanılan beyaz sarımsağa oranla çok daha güçlü antioksidan maddeler içeren ve çok daha yararlı olan siyah sarımsak veya diğer adı ile kara sarımsak nedir, yararları nelerdir, fiyatı nedir, nerede satılır gibi sorulardan önce Türkiye’de fazla bilinmeyen kara sarımsak nedir, nasıl elde edilir? sorularının cevabı ile makalemize başlıyoruz.

Siyah Sarımsak Nedir ve Nasıl Elde Edilir ?

Siyah sarımsak, bilindik beyaz sarımsağın, 2 ay süre ile özel ısıl işlemler uygulanarak fermente edilmesiyle elde edilir. Beyaz sarımsak belli bir nem ve ısıya mazur bırakılarak kurutulur ve işlem esnasında beyaz sarımsağın dişleri siyaha döner. Siyah sarımsak bu şekilde fermente edildikten sonra daha güçlü antioksidan maddeler içerir ve beyaz sarımsağa göre daha tatlı ve kokusuzdur. Zira çoğu ülkede tercih edilmesinini sebebi de tatlı ve kokusuz olmasındandır.

siyah_sarimsagin_faydalari_yararlariSiyah Sarımsağın faydaları

Kara sarımsağın yararları oldukça çok. Beyaz sarımsağın faydaları artık çoğu kişi tarafından bilinmekle birlikte siyah sarımsak çok bilinen bir bitki olmadığından dolayı da Türkiyede yeterli rağbeti görmüyor.  İşte siyah sarımsağın neye iyi geldiği hakkında bilgiler :

 • İçeriğinde bulunan olağanüstü antioksidanlar nedeniyle serbest radikallerin vücut ve cilde vermiş olduğu zararları ortadan kaldırır..
 • Kansere karşı koruyucu özelliği beyaz sarımsağa göre daha fazladır.
 • İiçindeki kolesterol düşürücü madde, beyaz sarımsağa oranla daha fazladır.
 • Enfeksiyonlara karşı çok daha etkilidir.
 • Antiseptik, anti viral, anti fungal ve antioksidan özelikleri çok daha fazladır.
 • Virüs ve Bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda çok yararlıdır.
 • Siyah sarımsak, beyaza oranla iki kat fazla antioksidan içerir.
 • Kronik hastalıklar, dolaşım sistemi hastalıkları, Alzheimer ve Romatoid artrite karşı etkilidir.
 • Kalp ve kan damarlarını uyararak damar sertliğine karşı önlem olarak kullanılabilir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Hücre yenileme özelliği mevcuttur.
 • Beyaz sarımsak gibi ağız kokusuna neden olmaz ve daha güzel bir tadı vardır. siyah_sarimsak_nerede_satilir_fiyati

Kara Sarımsak Nerede Satılır ?

Siyah sarımsak özellikle Asya ve Kore’ye özgü gıdaları satan yerlerde rahatlıkla bulunabilecek bir bitkidir.

Siyah Sarımsağın Fiyatı Ne Kadar ?

Ülkemizde üretilmediğinden dolayı yurt dışından geliyor. Bu nedenle de fiyatı dolar üzerinden hesaplanıyor. 1 kg siyah sarımsağın fiyatı yaklaşık olarak 60-65 dolar civarında. Tabii satıldığı yere göre fiyatlarda ufak tefek farklar oluşabiliyor…

Arananlar:

 • siyah sarımsak
 • siyah sarımsak nerede satılır