Yabanmersini Bitkisi Faydaları

yabanmersini-11kurutulmus-yaban-mersini1Yaban Mersini: Boyları 1 m – 30 cm. arasında değişen, tropik ve ılıman karakterli iklim türüne uyum sağlamış bitki türüdür. Yetiştiği yörelere göre farklı isimlerle de bilinmektedir. Mayıs ayında çiçek açıp, Güz aylarına doğru olgunlaşır ve rengi maviye döner. Ülkemizde Artvin, Rize, Trabzon ve giresun’ un yüksek kesimlerinde rastlanmaktadır.

Yaban Mersini’ nin Faydaları: Günümüzün gündeme oturan hastalığı domuz gribi ve daha birçok hastalığa iyi geldiği ifade edilmektedir. Kansere karşı bağışıklığı geliştirir. kan şekerini düşürür, kalp krizi riskini azaltır. Bağırsak metabolizmasını düzenler. Göz yorgunluğuna ve şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluğunu önler. Yapraklarının ve meyvelerinin kurusundan yapılan çay ishale iyi gelir. Taze olarak tüketilirse kanı temizler. Sakinleştirici etkiye sahiptir. Varis ve hemoroitlerde (basur) de faydalıdır. oğaz ağrısı ve ağız iltihaplarının tedavisinde faydalıdır. Kılcal damarlarda kan akışını iyileştirir. İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı antibiyotik etki göstermektedir. Yaban mersini besleyici bir bitki olmasına rağmen kalori ve sodyum içeriği oldukça düşüktür. Kolesterolü düşürür. Damarlardaki elastikiyeti arttırır. Yaban mersini Kabızlık, bulantı, mide krampları ve ülseri de önler. İltihaplara karşı dezenfektan özelliği taşımaktadır ve potasyum içeriği son derece yüksektir.

Nasıl Tüketilir: Yaprakları ve meyveleri kurutularak çay olarak tüketildiği gibi taze olarak tüketilebilmektedir. Kurusu aktarlardan, tazesi ise büyük marketlerden temin edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.