Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar : HIV (AIDS), Hepatit B, Bel soğukluğu (Gonore), Frengi, Genital herpes ( Genital Siğil), Klamidyoz, Trikomoniyazis, Kandidiyazis, Yumuşak şankır, Granuloma inguinale, Lenfogranuloma venerium gibi hastalıklar cinsel yollarla kişiden kişiye bulaşır. Pek çoğu kişilerde ciddi enfeksiyonlara yol açar, hayat standartlarını düşürür, yaşamı elverişsiz hale getirir. Aids ve Hipatit B ise oldukça tehlikelidir. Aids kişiyi ölüme kadar götürebilmektedir.
Bu hastalıklar Cinsel yolla bulaştığı gibi kan yolu ile de bulaşabilirler.Aids, Hepatit B ve Frengi mikrobu kanda bulunduğundan kan yolu ile bulaşabilr. Sterilize olmayan şırıngalar, iğneler, kesici ve delici aletler mikrobun bulaşmasında rol oynar. Ayrıca kontrolsüz kan nakli de mikrobun bulaşması açısından etkilidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar anneden bebeğe de geçebilirler. Aids, Hepatit B, Gonore, Frengi, Genital Herpes ve Klamidyoz gibi hastalıklar hamilelik esnasında bebek anne karnında iken ve doğum esnasında anneden bebeğe de bulaşabilirler.

Cinsel yolla Bulaşan Hastalık Belirtileri

İdrar yaparken yanma, ağrı duyma.
Vajina ve penisten normal olmayan bir akıntı gelmesi.
Deride yara, kabarcık, su toplaması, çatlak gibi durumlar
Cinsel organlarda siğillerin görülmesi
İlişki sırasında görülen ağrı, acı ve ilişkiden sonra vajinadan kan gelmesi.
Yukarıdaki belirtiler görüldüğü takdir de en yakın bir sağlık kuruluşuna gitmelisiliniz. Bu hastalıklar ancak test yolu kesin olarak anlaşılabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için yapılması gerekenler

Bu hastalıklardan korunma konusunda en çok dikkat edilmesi konu hastalık şüphesi olabilecek kişilerle cinsel ilişkiden kaçınmaktır. Çok eşlilik bu tip hastalıklara yakalanmada en büyük risktir.
Cinsel ilişkide mutlaka kaliteli bir prezervatif kullanılmalıdır.Prezervatifler arasında lateks yapılı olanlar tercih edilmelidir.Prezervatif bir kez kullanılmalı ve ilişki sonrası çıkartıldıktan sonra poşete koyularak atılmalı ve eller sabunlu suyla yıkanmalıdır.

www.neyeiyigelir.com tarafından yayınlanan makelelerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Arananlar:

  • cinsel organa neden limon sıkılır
  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1822 GHGgTRV7OTeBLYnlSlshW-nRfMTDqvygV3jkLZHXGS1sKcVCzPjCgsv6uAvmlqrv b20b4578ab77e71311d3ac523f1bc91d69fc553d&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1824 tHcClYXbCuLwoOhyTDT-ybvLoNi8T-dnDJt7k4zpM_jYLvjiavJ7XSibKDXf1Bma 3494ca50cdd04c41484ea25c32d0a7d637ee1fcb&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Diyet
Diyet

Diyet Nedir Diyet bireyin sğlığını...

Kırmızı frenk üzümü
Kırmızı frenk üzümü

Tanıtım : •Taşkırangillerden; bir çalıdır....

Behmen (kavzakökü)
Behmen (kavzakökü)

Behmen (kavzakökü) : Turp’a benzer,...

Kapat