Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar : HIV (AIDS), Hepatit B, Bel soğukluğu (Gonore), Frengi, Genital herpes ( Genital Siğil), Klamidyoz, Trikomoniyazis, Kandidiyazis, Yumuşak şankır, Granuloma inguinale, Lenfogranuloma venerium gibi hastalıklar cinsel yollarla kişiden kişiye bulaşır. Pek çoğu kişilerde ciddi enfeksiyonlara yol açar, hayat standartlarını düşürür, yaşamı elverişsiz hale getirir. Aids ve Hipatit B ise oldukça tehlikelidir. Aids kişiyi ölüme kadar götürebilmektedir.
Bu hastalıklar Cinsel yolla bulaştığı gibi kan yolu ile de bulaşabilirler.Aids, Hepatit B ve Frengi mikrobu kanda bulunduğundan kan yolu ile bulaşabilr. Sterilize olmayan şırıngalar, iğneler, kesici ve delici aletler mikrobun bulaşmasında rol oynar. Ayrıca kontrolsüz kan nakli de mikrobun bulaşması açısından etkilidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar anneden bebeğe de geçebilirler. Aids, Hepatit B, Gonore, Frengi, Genital Herpes ve Klamidyoz gibi hastalıklar hamilelik esnasında bebek anne karnında iken ve doğum esnasında anneden bebeğe de bulaşabilirler.

Cinsel yolla Bulaşan Hastalık Belirtileri

İdrar yaparken yanma, ağrı duyma.
Vajina ve penisten normal olmayan bir akıntı gelmesi.
Deride yara, kabarcık, su toplaması, çatlak gibi durumlar
Cinsel organlarda siğillerin görülmesi
İlişki sırasında görülen ağrı, acı ve ilişkiden sonra vajinadan kan gelmesi.
Yukarıdaki belirtiler görüldüğü takdir de en yakın bir sağlık kuruluşuna gitmelisiliniz. Bu hastalıklar ancak test yolu kesin olarak anlaşılabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için yapılması gerekenler

Bu hastalıklardan korunma konusunda en çok dikkat edilmesi konu hastalık şüphesi olabilecek kişilerle cinsel ilişkiden kaçınmaktır. Çok eşlilik bu tip hastalıklara yakalanmada en büyük risktir.
Cinsel ilişkide mutlaka kaliteli bir prezervatif kullanılmalıdır.Prezervatifler arasında lateks yapılı olanlar tercih edilmelidir.Prezervatif bir kez kullanılmalı ve ilişki sonrası çıkartıldıktan sonra poşete koyularak atılmalı ve eller sabunlu suyla yıkanmalıdır.

www.neyeiyigelir.com tarafından yayınlanan makelelerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Arananlar:

  • cinsel organa neden limon sıkılır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.