Siyah Sarımsak

Siyah Sarımsak neye iyi gelir?

Siyah sarımsağın faydaları özellikle Asya ve Avrupa Ülkeleri, Japonya, Avusturalya ve Amerika’da oldukça iyi bilinen bir bitkidir. Sıklıkla kullanılan beyaz sarımsağa oranla çok daha güçlü antioksidan maddeler içeren ve çok daha yararlı olan siyah sarımsak veya diğer adı ile kara sarımsak nedir, yararları nelerdir, fiyatı nedir, nerede satılır gibi sorulardan önce Türkiye’de fazla bilinmeyen kara sarımsak nedir, nasıl elde edilir? sorularının cevabı ile makalemize başlıyoruz.

Siyah Sarımsak Nedir ve Nasıl Elde Edilir ?

Siyah sarımsak, bilindik beyaz sarımsağın, 2 ay süre ile özel ısıl işlemler uygulanarak fermente edilmesiyle elde edilir. Beyaz sarımsak belli bir nem ve ısıya mazur bırakılarak kurutulur ve işlem esnasında beyaz sarımsağın dişleri siyaha döner. Siyah sarımsak bu şekilde fermente edildikten sonra daha güçlü antioksidan maddeler içerir ve beyaz sarımsağa göre daha tatlı ve kokusuzdur. Zira çoğu ülkede tercih edilmesinini sebebi de tatlı ve kokusuz olmasındandır.

siyah_sarimsagin_faydalari_yararlariSiyah Sarımsağın faydaları

Kara sarımsağın yararları oldukça çok. Beyaz sarımsağın faydaları artık çoğu kişi tarafından bilinmekle birlikte siyah sarımsak çok bilinen bir bitki olmadığından dolayı da Türkiyede yeterli rağbeti görmüyor.  İşte siyah sarımsağın neye iyi geldiği hakkında bilgiler :

 • İçeriğinde bulunan olağanüstü antioksidanlar nedeniyle serbest radikallerin vücut ve cilde vermiş olduğu zararları ortadan kaldırır..
 • Kansere karşı koruyucu özelliği beyaz sarımsağa göre daha fazladır.
 • İiçindeki kolesterol düşürücü madde, beyaz sarımsağa oranla daha fazladır.
 • Enfeksiyonlara karşı çok daha etkilidir.
 • Antiseptik, anti viral, anti fungal ve antioksidan özelikleri çok daha fazladır.
 • Virüs ve Bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda çok yararlıdır.
 • Siyah sarımsak, beyaza oranla iki kat fazla antioksidan içerir.
 • Kronik hastalıklar, dolaşım sistemi hastalıkları, Alzheimer ve Romatoid artrite karşı etkilidir.
 • Kalp ve kan damarlarını uyararak damar sertliğine karşı önlem olarak kullanılabilir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Hücre yenileme özelliği mevcuttur.
 • Beyaz sarımsak gibi ağız kokusuna neden olmaz ve daha güzel bir tadı vardır. siyah_sarimsak_nerede_satilir_fiyati

Kara Sarımsak Nerede Satılır ?

Siyah sarımsak özellikle Asya ve Kore’ye özgü gıdaları satan yerlerde rahatlıkla bulunabilecek bir bitkidir.

Siyah Sarımsağın Fiyatı Ne Kadar ?

Ülkemizde üretilmediğinden dolayı yurt dışından geliyor. Bu nedenle de fiyatı dolar üzerinden hesaplanıyor. 1 kg siyah sarımsağın fiyatı yaklaşık olarak 60-65 dolar civarında. Tabii satıldığı yere göre fiyatlarda ufak tefek farklar oluşabiliyor…

Arananlar:

 • siyah sarımsak
 • siyah sarımsak nerede satılır

2 thoughts on “Siyah Sarımsak

 1. Siyah sarımsağı Taşköprü sarımsağı kullanarak üretiyoruz. İstanbul Üniversitesi desteği ile yapılan analizler sonucunda çok zengin besin içeriği olduğunu ispatladık. Yazıda belirtilen sağlık etkileri yanı sıra çok değişik bir tadı var. Tüm salata ve geleneksel yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Edovital Kastamonu Siyah sarımsağını mutlaka deneyin.

 2. Taşköprü Sarımsakları ile Siyah Sarımsak üretimi yapan tek firma Edovital. İnternet üzerinden aldım. Telefonla konuştuğumda ağız kokusu yapmıyor dediler pek inandırıcı gelmemişti ama gerçektende gün içinde rahatlıkla tüketebiliyorum. Kokmuyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.