AVAKADONUN FAYDALARI

 AVAKADONUN FAYDALARI

Avakadonun Faydaları

Avakadonun Faydaları

Avakado,Avakadonun Yararları,Avakadonun Faydaları, Avakadonun Faydası, Avakadonun Besin Değeri, Avakadonun Cilde Faydaları,Avakadonun Cilde Faydası, Avakadonun Zararları,Avakado Nasıl Yenir
Tropikal meyvelerin en çok bilinenelerinden birisi olan avakado, gerçek anlamda bir sağlık hazinesi aslında. Pek çok kişi avakadonun tadını bile bilmiyo ülkemizde. Ama gerçek anlamda sağlıklı beslenmek isteyenlerin mutlaka beslenme alışkanlıklarına eklemesi gereken bir meyve. Avakadonun Besin Değeri
Avakadonun besin değeri oldukça yüksek.İçeriğinde bulunan protein, mineral ve vitaminler küçük çocukların ve hamile bayanların dengeli ve sağlıklı beslenmelerinde çok gerekli olan maddelerdir. Avokado, vücudun karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak görev yapar.
Avakado,Avakadonun Yararları,Avakadonun Faydaları,Avakadonun Faydası
* Avokado, vücudun karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak görev yapar.
* Bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturur.
* Doymamış yağ oranı yüksek olduğu için kandaki kolesterolü düzenliyor ve tok tutmaya yardımcı oluyor.
* Avokado, vücutta toksik maddeleri etkisiz hale getirerek, yaşlılığa yol açan zararlı maddeleri yok etmesinden dolayı yaşlanma sürecini yavaşlatarak hastalıkları önlemede önemli rol oynar.
* Kalp ve damar hastalıkları için en iyi doğal ilaçtır.
Avakadonun Cilde Faydaları,Avakadonun Cilde Faydası
* İçeridiği mineral ve vitaminlerle cildin genç kalmasını sağlıyor.
* Deriyi kurumaktan korur ve özellikle, duyarlı, kuru, yıpranmış ve yaşlanmış derileri iyileştirir ve güçlendirir.
* Bol miktarda içerdiği A vitamini, hücrelerin yenilenmesini destekler ve üst deride kepeklenmeyi nasırlaşmayı önler.
Avakado Nasıl Yenir ?
Meyve uzunlamasına ortadan kesilir. Ortadaki iri çekirdek çıkarılır. Meyve ince ince cips gibi doğranır veya ezilir. Tuz, kırmızı veya karabiber ekilir. Limon sıkılır karıştırılır. Dilerseniz, biraz taze yada kuru soğan kıyılarak ilave edilir, maydonoz ve domates ilave edilebilir. Salata gibi yenir, yağ ilave edilmez. Soyulmuş ve ezilmiş avokado sarımsaklı yoğurt ile karıştırılır. Limon ilave edilmez, bu şekilde de yenilebilir. Omlet yaparken peynir yerine avokado konur. Mantar sote gibi sote yapılabilir. Ezilmiş avokado bal ve ezilmiş cevizle karıştırılır. Bu takdirde tuz, limon, biber ilave edilmez.
Avakadonun Zararları
Avakado muza oranla %35 daha fazla potasyum içerir. Özellikle kronik böbrek yetmezliği olan hastalar ve potasyum yüksekliği sorunu yaşayan hastalar tarafından kullanılması sakıncalıdır. Mutlaka hekime danışarak tüketilmelidir.
Avakado,Avakadonun Yararları,Avakadonun Faydaları,Avakadonun Faydası, Avakadonun Besin Değeri,Avakadonun Cilde Faydaları,Avakadonun Cilde Faydası, Avakadonun Zararları,Avakado Nasıl Yenir

Arananlar:

  • avakadonun faydaları
  • avakado faydaları
  • avakodanın faydaları
  • avakado neye iyi gelir

8 thoughts on “AVAKADONUN FAYDALARI

    1. Şekerle de yenir ama, sadece damak tadı açısından yenir. Şeker ise tamamen sağlığa zararlı bir besin olduğu için tavsiye etmem. Karaciğere yağ depolayarak sağlığı bozar. Bu da AVOKADONUN yararını zararlı hale dönüştürmüş olur.

  1. Avakadonun yenilebilmesi için yetişmiş/yumuşamış olması gerekir .Sert avakado yenmez.Satın alırken buna dikkat etmeliyiz.Eğer sert avakado almışsak bunu buz dolabının dışında poşet içinde tıpkı henüz yetişmemiş muz gibi yanına elma koyarak bir kaç gün bekletmemiz gerekir.Yumuşamış avakodayı önce kabuğuyla yıkıyor , kuruluyor ve dikey veya yatay ortadan keserek çekirdeğini çıkartıyoruz.Kabuğunu soyuyoruz kuşbaşı doğruyoruz üzerine sadece limon sıkıyor ve tuz ekiyoruz..Eğer avakadonun yanına salatalıkta ilave edersek daha güzel oluyor..Kahvaltı için iyi bir seçim oluyor ..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.