ÇİLEĞİN FAYDALARI VE İÇİNDEKİ ELEMENTLER

ÇİLEĞİN FAYDALARI 150x150 ÇİLEĞİN FAYDALARI VE İÇİNDEKİ ELEMENTLER

Çileğin Faydaları

Çileğin Faydaları ve İçindeki Elementler

Çileğin Faydaları,Çileğin Yararları,Çileğin Yararları Nelerdir,Çileğin Faydaları Nelerdir,Çileğin Zararları,Çileğin İçindeki Elementler,Çileğin Elementleri, Çileğin Kalorisi
Çileğin Yapısındaki Elementler, Çileğin Yapısında Hangi Elementler Bulunur,Çileğin Yapısı

Yaz mevsiminin belkide en sevilen meyvesi çilek. Çilek mevsimi geldi. Sağlık açısından son derece faydalı olan çilek için söylenecek pek çok şey var. Bu günkü makalemizde, çileğin faydaları ve çileğin yapısındaki elementler başta olmak üzere, çilek ile ilgili merak edilen herşeyi sizlerle paylaşacağız.
Çileğin Faydaları,Çileğin Yararları,Çileğin Yararları Nelerdir,Çileğin Faydaları Nelerdir
* Kanı temizleyici özelliği vardır.
* Diş etlerini güçlendirir.
* Ağız kokusunu giderir.
* Sakinleştirici etkisiyle, tansiyonu düşürmeyi de sağlar.
* Ateşi düşürücüdür.
* Romatizma ve karaciğer hastalıklarına iyi gelir.
* Cildi nemlendirir, tazelik ve güzellik verir.
* Üre asidi ve ürat tuzları birikintilerini, vücutta birikmiş zehirli maddeleri de dışarı atar.
* Ayrıca çilekte diğer meyvelerde bulunmayan salisilik asit vardır. Bu romatizma ilacının esas maddesidir. Romatizma, eklem iltihabı (Artrit,) eklemlerde ürat birikmesi (guthastalığı),damar sertliği, böbrekte kum taş teşekkülü gibi rahatsızlıkları önler varsa zamanla bunların geçmesini sağlar.
*Aynı zamanda çok iyi bir antioksidan olan çilek, bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasında da faydalı olur.
* Bağırsak kurtlarını dökülmesine yardımcı olur.
* İdrar söktürücü özelliği vardır.
* Zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.
* Şeker hastaları da çok rahatlıkla tüketebilir.
*Ayrıca çileğin kök ve yapraklarının da faydaları biliniyor.
Çilekle Sağlık iksiri hazırlama…
*300 gram çilek yaprağı ve kökü 1 gece ıslatılarak ertesi gün 1 litre suda 20 dakika kaynatılıp çay gibi içilirse mafsal iltihabı, damar sertliği, tansiyon yüksekliği, karında su toplanması, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında, kum ve taş rahatsızlıklarında hastalara fayda veriyor.
Çileğin İçindeki Elementler,Çileğin Elementleri,Çileğin Yapısındaki Elementler,Çileğin Yapısında Hangi Elementler Bulunur,Çileğin Yapısı
Çilekte diğer meyvelerde bulunmayan salisilik asit bulunur. Ayrıca, bol miktarda kalsiyum,potasyum,demir ve fosfor bulunmaktadır. Ayrıca C, B ve K vitamini açısından da zengindir. Şöyleki, 100 gram çilekte,  59 mg. C vitamini, (bu oran limondan bile fazla), 1 mg. sodyum, 174 mg. potasyum, 21 mg. kalsiyum bulunuyor.
Çileğin Kalorisi
Çileğin 100 Gramında 37 kalori bulunmaktadır.
Çileğin Zararları
Fazla tüketilmesi bazı kişilerde allerjik reaksiyona neden olabilir. İyice yıkanmaması, böbreklerde kum oluşmasına neden olabilir. İçerdiği potasyum ve fosfor nedeni ile kronik böbrek yetmezliği olan hastalar için sıkıntı yarabilir. Bu sebeple böbrek hastalarının doktoa danışarak tüketmelerinde fayda vardır.
Çileğin Faydaları,Çileğin Yararları,Çileğin Yararları Nelerdir,Çileğin Faydaları Nelerdir,Çileğin Zararları,Çileğin İçindeki Elementler,Çileğin Elementleri,Çileğin Kalorisi,Çileğin Yapısındaki Elementler, Çileğin Yapısında Hangi Elementler Bulunur,Çileğin Yapısı

Arananlar:

  • çileğin faydaları
  • çilek faydaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.