Badem

bademBadem: Tatlı bademin tohumlarında az miktarda protein, demir ve kalsiyumla birlikte yüksek oranda yağ bulunur.


Badem’ in Faydaları:
Yumuşatıcı, balgam söktürücü ve sakinleştirici özelliklere sahiptir. Göğsü rahatlatır. Beden ve zihin yorgunluğunu alır. Sinirleri kuvvetlendirir. Anne sütünü arttırır. Badem yağı hazımsızlığa iyi gelir. Dudaklarının çatlamasından şikayetçi olanlar gün içinde bir iki damla badem yağı kullanabilirler. Kolestrolü düşürür. Sütle birlikte tüketildiğinde mideyi güçlendirir.

Badem, Yeterli miktarda karbonhidrat, doymamış yağ, lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko, A, B, C ve E vitamini bulunur. Yarım çay bardağı badem günlük manganez ihtiyacının yüzde 45′ ini, bakır ihtiyacının yüzde 20′ sini karşılamaktadır. Badem iyi bir antioksidandır, immün sistemi destekler E vitaminin ve manganezin iyi bir kaynağıdır. Badem ayrıca magnezyum, bakır, riboflavin (B2) ve fosforun da iyi kaynaklarındandır. İçeriğinde bulunan yağlar kilo vermeyi kolaylaştırır ve tok tutar, ara öğünlerde 10-15 adet badem tüketilebilir. Baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir. Badem yağı, Cildi yumuşatır ve saçların beslenmesini sağlar. Saçların diplerine sürülerek kullanılır.

Arananlar:

  • Badem mail

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.