Kekik Yağı

KEKİK YAĞI NEYE İYİ GELİR– 

Diğer İsimleri : THYMUS VULGARİS, Nemamul Otu-Sater

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Tıkanık damarları açar, bilhassa kalp damarlarını açmada çok etkilidir. Bedeni ve ruhi dinçlik sağlar, sarılığı ve kollestrolü giderir. Mikrop öldürücüdür, alkol bağımlılığından kurtulmakta faydalıdır. Midevi, yatıştırıcı, kan dolaşımını hızlandırıcı, kurt düşürücü, iştah açıcı, mide bulantısını giderir, mideyi balgamdan temizler, mide gazım çıkarır, mide şişkinliğini giderir, ağır yemekleri hazmettirir, cildi güzelleştirir, idrarı ve adet kanını söktürür ve çoğaltır, mide ve ciğer üşütmelerinde faydalıdır, şehveti tahrik eder, karın ağrısını, göbek buruntusunu, kuluncu geçirir, hafızayı güçlendirir kalp sancısına iyi gelir, yelleri giderir, salgı bezlerinin düzenli çalışmasını temin eder, aybaşı ağrı ve sancılarında faydalıdır, kandaki şekeri düşürür, astım, bronşit ve iltihaplı zatülcempte faydalıdır, grip, beyin nezlesi ve anjinde şikayetlerin azalmasına yardım eder, hastalıklara karşı vücudun direncini artırır, akciğer şişmesinde, akciğer kanserinde, akut ve kronik bronşitte, astım ve buna bağlı öksürükte, boğmacada, bronşîardaki spazmı çözücü, spazma bağlı hazımsızlıkta, yorgunluk ve halsizlikte, bağırsak iltihabında, gözün görme gücünü artırıcı olarak kullanılır.

Artrit’te: eklemlerde ağrı ile birlikte şişlik, kızarıklık, eklem sertliği ve ateş bulunan durumda.

Kullanılışı:1 bardak kaynar suya, 2-3 gr kekik konur, 10 dk bekletilir, günde 3 defa içilir veya toz halinde günde 3 defa 2-3 gr içilir. Damarları açmak için 1 kg suya, 2 kaşık kekik, yarım kaşık nane konur, 10 dk kaynatılır, sabahlan aç karna 1 bardak içilir. 5 gr kekik 5 gr sirke az miktarda tuz ile içilirse balgamı söker.

Hafızayı kuvvetlendirir, kalp sancısına iyi gelir. Prostatta kekik suyu kereviz suyu ile içilir. Kalp rahatsızlıkları için bir miktar harnup ufak ufak parçalanır yeteri kadar suda 15-20 dk kaynatılır, indirildikten sonra bir miktar kekik aynı nisbette papatya konur, 10 dk bekletilip süzülür, sabah aç karna- akşam yemekten evvel 1 bardak içilir. Bağırsak kurtlarını düşürücü olarak kekik kaynatılır, suyu balla tatlandırılıp içilir. Soğuktan meydana gelen öksürükte kekik balla macun yapılıp yenilir.

Kekik içerisinde bulunan karvakrol maddesinin akciğer kanserini tedavi edici etkisi olduğu ilmen isbat edilmiştir.

Bağırsak kanseri konulan bir hastada hastalığın verdiği acıyı hissetmeden 15 sene yaşamış 80 yaşın üzerinde vefat etmiştir.

Kekik, astım ve bronşite iyi gelir.

Boğmaca, bronşiyal astım ve balgamlı bronşit için kekik, sinir otu aynı nisbette karıştırılır, 1 bardak kaynar suya, 1 çay kaşığı karışım konur, 1 dilim limon ilave edilir 10 dk bekletilir, günde 3-5 bardak içilir.

Göğüs yumuşatıcı, nefes açıcı, sigara içenler için göğüs temizleyici olarak sabahları aç karna 1 kaşık bal üzerine 1 çay kaşığı kekik, 1 çay kaşığı çörekotu toz halinede konulup yenilir.

Aşırı doz karaciğeri rahatsız eder. Deri döküntülerine sebep olur. Kekik ve kekik yağı haşlanır. Hamile kadınlar ve guatrı olanlar kullanmamalıdır.

Haricen Kullanılışı: Romatizmada taze kekik lapa haline getirilir, sıcak olarak ağrıyan yere konulur.

Kekik yağı: Karaciğer yağlanması, bronşit ve astım için kekik yağı, mersin yağı, çam terebenti esansı, portakal yağı, biberiye yağı sabah aç karna, gece yatarken 1 çay bardağı su içerisine 5′er damla konularak içilir.

Astım ve bronşitte kekik yağı faydalıdır.

Kekik yağı safra artırıcı ve kurt düşürücü olarak kullanılır.

Kullanılışı: Günde 2-3 damla î kesme şekerle yenir.

Kekik yağı; kekik veya yağının hamile kadınlar ve guatırı olanlar kullanmamalıdırlar.

BEYAZ KEKİK – THYMUS CAPİTATUS

İçerisindeki kavrakrol maddesinin akciğer kanserini tedavi ettiği bilimsel ispat edilmiştir. Bağırsak kanserinde kullanılmış olumlu netice elde edilmiştir.

KARA KEKİK -THYMBRASPİCATA

Diğer İsimleri : Sater – Karabaş Kekik

Antiseptik ve uyarıcı olarak kullanılır. İçerisindeki kavrakrol maddesinin akciğer kanserini tedavi ettiği ilmen isbat edilmiştir, bağırsak kanserinde kullanılmış müsbet netice elde edilmiştir.

Arananlar:

  • Canterbury tedavisi Mersin balığı havyarı mail
  • kara kekik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.