Kantaron yağı ve faydaları

Yara ve yanık iyileştirici,Antiseptik, kanama durdurucu, iltihap önleyici mucizevi yağ olan kantaron yağı, daha bir çok şifa özelliğini bünyesinde barındırıyor.
Hem haricen, hem de içilerek hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.
Hücre yenileyici niteliği sebebiyle, özellikle yara ve yanıklarda oldukça etkili.

Kantaron yağı hem kantaron bitkisinin, hem de zeytinyağının şifasını bünyesinde barındırıyor. Eski çağlardan beri kullanılan kantaron yağının, mikrop öldürücü ve damar büzücü etkisi modern araştırmalarla da kanıtlanmış durumdadır.

Kantaron yağını evinizde bulundurmanız şiddetle tavsiye ediliyor. Ona en beklenmedik anda ihtiyaç duyabilirsiniz. Zaten kantaron yağını kullanıp etkisini gördüğünüzde, ondan vazgeçemeyecek, çevrenizdeki insanlara da tavsiye edeceksiniz.

KANTARON YAĞININ ŞİFA ÖZELLİKLERİ

Kantaron yağı her türlü yaralarda başarıyla kullanılmaktadır. Açık yaralar, taze yaralanmalar, kesikler, ezikler, çarpmalar sonucu oluşan morluklar vb durumlarda iyileşme sağlar.
Kantaron yağı;
*Antiseptik özelliğiyle yarada mikrop üremesini engeller
* İltihap önleyici özelliğiyle yarada herhangi bir iltihap oluşmasına engel olur
*Damar büzücü etkisiyle kanamayı kısa sürede durdurur
*Hücre yenileyici özelliğiyle yaranın çabuk kapanmasını sağlar
*Aynı zamanda sürüldüğü sürece yaranın sebep olduğu ağrı ve sızıları yok eder, büyük bir rahatlama sağlar.

Yanıklarda ve haşlanmalarda da kantaron yağı bir numaralı yardımcınız olmalı. Yanıkları kısa sürede iyileştirdiği gibi, yanık anındaki acıyı dindirir. Yanığın mikrop kapmasını ve iltihap oluşumunu engeller. Güneş yanıklarında da kantaron yağından yararlanabilirsiniz. Yanık bölgelerinize sürdüğünüzde acınızın azaldığını hemen hissedeceksiniz. Yanıklarınız kısa sürede iyileşecektir.

Trafik kazaları sonucu meydana gelen iç yaralanma ve iç kanamalarda hem sürülerek, hem de dahilen içilerek kullanılır. Damar büzücü oluşu sebebiyle iç kanamaların durmasına yardımcı olur.

Hematomlarda (derideki mavi-mor lekeler), beze şişkinliklerinde ilgili bölgeye sürülüp masaj yapılır.

Pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek için, cilt bakım yağı olarak yararlanabilirsiniz.

Kantaron yağının bebeklerin pişiklerinde de çok etkili olduğu kanıtlanmış.

Yine bebeklerin karın ağrılarında kantaron yağı kullanıldığında ağlamaları sona erer. Ağlayan bebeğin karnına kantaron yağıyla, sağ avuç içi kullanılarak hafif hareketlerle masaj yapılır. Masaj yaparken bebeğinize sevginizi hissettirmeyi de sakın unutmayın.

Sırt ağrıları, lumbago, siyatik ve romatizmada masaj yağı olarak kullanılmaktadır. Yalnız bu rahatsızlıklarda 1/10 oranında ardıç veya kekik yağı (yada her ikisi de) eklenerek kullanılır. Ağrıyan bölgeye bu yağla masaj yapılır. Kısa sürede ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz. Değişik bitki kürlerinin yanı sıra, bu masajla hastalığınızı tamamen tedavi etme şansına sahipsiniz.

Dahilen kullanımda kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olur.
Yine dahilen iç ve dış varislerin tedavisinde etkilidir. Bunu damar büzücü özelliğiyle yapar.

Mide ağrılarında ve mide ülserinin tedavisinde de dahilen kullanılır.

Yaz-kış ayaklarını ısıtamayanlar kantaron yağından yararlanmalı. Ayakları üşüyenler ayrıca bacak bacak üstüne atmamalı. Bu enerji dolaşımını kilitler ve ayakların üşümesine sebep olur.

Uyarı: dahilen kullanımlarda günde bir tatlı kaşığından fazla içilmesi uygun değildir.

Ne dersiniz, kantaron yağını evimizden eksik etmemekte haklı değil miyiz? Hemen kantaron yağı alın ve elinizin altına bir yere koyun. Zaten onu kullandıkça, etkilerine inanamayacak ve ondan vazgeçemeyeceksiniz. Kantaron yağı 2-3 sene boyunca tazeliğini ve etki gücünü muhafaza eder. Bitkisel tedavilerin giderek revaç bulduğu dünyamızda kantaron yağının da zamanla modern tıptaki yerini alacağına, yakın bir zamanda da onun acil servislerde kullanılacağına inanılıyor.
Alıntı

Anason, Anason Yağı

ANASON -PİMPİNELLAANİSUM

Kullanıldığı Yerler:
Dahilen Kullanılışı: Sinirleri teskin edici, sindirim zorluğu, mide, bağırsak gazları, mide ve bağırsak gazlarına bağlı şişkinlik ve ağrılarda, kabızlığı giderici olarak, (trekeal) iritasyona bağlı öksürükte, bronşıyal enfeksiyon ve buna bağlı öksürüklerde, göğüs yumuşatıcı, uykusuzlukta, süt artırıcı, migren ağrılarını kesici, beyin yorgunluğunu giderici, kalbi kuvvetlendirici, kan dolaşımının düzenli olmasını sağlayıcı, cinsi arzuyu tahrik edici, kusmaları önleyici, ciğerin, dalağın, böbreklerin, mesanenin, rahmin tıkanık damarlarını açıcı, idrar artırıcı, susuzluğu giderici, kan yapıcı, vücutta su toplanmasını önleyici, ağız kokusunu giderici, astım ve bronşitin şikayetlerini giderici, mide ekşimesini önleyici, çocukların mide ve bağırsak bozukluklarında, gaz sancılarında ve kabızlıklarını gidermede faydalıdır.

Anason karminatif ve stomaşik etkilidir.

Anason kaynatılıp içildiğinde yüze güzellik verir, yüzdeki sarılığı giderir, genç kızların göğüslerinin dolgun ve dik olmasını sağlar, yaşlılarda meme sarkmasını önler. Bağırsak iltihabı (kolitte), iç ağrılarında, iştahsızlıkta faydalıdır, yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir, karın ve boğaz şişliklerinde faydalıdır.
Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 2-4 gr anason konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Anason toz haline getirilir, günde 3 defa 0.50-1 gr içilir. Anason toz haline getirlir sirke ile içilirse böbrek taşlarını düşürür, anason sekencebin (sirke ile yapılmış bal şerbeti) ile içilirse siyatiğe faydalı olur. İdrar söktürücü olarak anason 1 gr, hercai menekşe 2 gr, ardıç tohumu 4 gr meyan kökü 4 gr, toz haline getirilip içilir.

ANASON YAĞI: Günde 3 defa 10-12 damla anason yağı 1 kaşık sirke ile içilirse sanlığa ve istiskaya (karında su toplaması) iyi gelir. Anason esansı, sinir sistemi uyarı-cısıdır, günde 2-10 damla bir şeker üzerine damlatılarak yenilir.
Haricen Kullanılışı: Baş ağrısı ve baş dönmesinde anason tütsü yapılarak tütsülenilir. Anason toz haline getirilir, göze sürme gibi çekilirse kataraktı giderir. Anason yağı gül yağı ile karıştırılarak kulağa dam-latılırsa kulak iltihabı ve ağrısını giderir.

ANASON ESANSI YAN TESİRİ: Fazla miktarda kullanıldığında uyuşukluk verir, hafif sarhoşluk sonra uyku meydana getirir, aybaşı kanamalarında ve hamilelikte kullanılmaz uzun zaman devam edilmemelidir bağırsak ve ciğerlere yan tesiri vardır.

TAŞ ANASONU -PİMPİNALLE SAXİFRAGA

Kullanılan Kısımları : Kökü ve tohumları

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Balgam ve ter söktürücü, hazmettirici, mideyi kuvvetlendirir, göğüs ağrılarını dindirir, vücudu dinçleştirir, öksürüğü, boğmacayı ve baş ağrısını giderir, idrar söktürür, sesi güzelleştirir. Ateş düşürücü ve idrar yolları rahatsızlıklarım giderici olarak kullanılır. Astım rahatsızlığında, kalp atışlarının şiddetlendiği zamanlarda, aşırı böbrek yorgunlaklarmda faydalıdır, böbrek ve mesane taşlarım düşürür.

Kullanılışı: 1 bardak suya, 10 gr ince doğranmış kök konur 5-10 dk kaynatılır, 1 günde tüketilir.

Yaprakları haşlanıp çay gibi içildiğinde akciğerleri temizler, nikris’in (gut) ağrı ve sızılarım giderir, balla tatlandırılıp içildiğinde yapışkan hale gelmiş balgamı söktürür.

Tohumu emzikli kadınların sütünü artırır.

Taş anasonu ruhu; mide yanmasını önler, gazdan meydana gelen ağrıları giderir burun kanamasını izale eder.

1 kaşık suya, 10 damla damlatılarak içilir.

Haricen Kullanılışı: Boğaz ve bademcik şişmelerinde 1 fincan suya, 5 damla damlatılarak gargara yapılır.

Taş anasonu taze kökünün ezilmesi ile elde edilen mayi yaraların ve cerahatli çıbanların tedavisinde kullanılır.
YILDIZ ANASONU -İLÜCİUM VERUM
Diğer İsimleri : Badiyane, Çin Anasonu
Anason yerine gaz söktürücü, midevi, süt artırıcı, idrar söktürücü, spazm çözücü, karminatif ve stümilan olarak kullanılır. Toz haline getirilir, günde 1 -4 gr, ten-tür halinde 5-20 gr içilir,

Kekik Yağı

KEKİK YAĞI NEYE İYİ GELİR– 

Diğer İsimleri : THYMUS VULGARİS, Nemamul Otu-Sater

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Tıkanık damarları açar, bilhassa kalp damarlarını açmada çok etkilidir. Bedeni ve ruhi dinçlik sağlar, sarılığı ve kollestrolü giderir. Mikrop öldürücüdür, alkol bağımlılığından kurtulmakta faydalıdır. Midevi, yatıştırıcı, kan dolaşımını hızlandırıcı, kurt düşürücü, iştah açıcı, mide bulantısını giderir, mideyi balgamdan temizler, mide gazım çıkarır, mide şişkinliğini giderir, ağır yemekleri hazmettirir, cildi güzelleştirir, idrarı ve adet kanını söktürür ve çoğaltır, mide ve ciğer üşütmelerinde faydalıdır, şehveti tahrik eder, karın ağrısını, göbek buruntusunu, kuluncu geçirir, hafızayı güçlendirir kalp sancısına iyi gelir, yelleri giderir, salgı bezlerinin düzenli çalışmasını temin eder, aybaşı ağrı ve sancılarında faydalıdır, kandaki şekeri düşürür, astım, bronşit ve iltihaplı zatülcempte faydalıdır, grip, beyin nezlesi ve anjinde şikayetlerin azalmasına yardım eder, hastalıklara karşı vücudun direncini artırır, akciğer şişmesinde, akciğer kanserinde, akut ve kronik bronşitte, astım ve buna bağlı öksürükte, boğmacada, bronşîardaki spazmı çözücü, spazma bağlı hazımsızlıkta, yorgunluk ve halsizlikte, bağırsak iltihabında, gözün görme gücünü artırıcı olarak kullanılır.

Artrit’te: eklemlerde ağrı ile birlikte şişlik, kızarıklık, eklem sertliği ve ateş bulunan durumda.

Kullanılışı:1 bardak kaynar suya, 2-3 gr kekik konur, 10 dk bekletilir, günde 3 defa içilir veya toz halinde günde 3 defa 2-3 gr içilir. Damarları açmak için 1 kg suya, 2 kaşık kekik, yarım kaşık nane konur, 10 dk kaynatılır, sabahlan aç karna 1 bardak içilir. 5 gr kekik 5 gr sirke az miktarda tuz ile içilirse balgamı söker.

Hafızayı kuvvetlendirir, kalp sancısına iyi gelir. Prostatta kekik suyu kereviz suyu ile içilir. Kalp rahatsızlıkları için bir miktar harnup ufak ufak parçalanır yeteri kadar suda 15-20 dk kaynatılır, indirildikten sonra bir miktar kekik aynı nisbette papatya konur, 10 dk bekletilip süzülür, sabah aç karna- akşam yemekten evvel 1 bardak içilir. Bağırsak kurtlarını düşürücü olarak kekik kaynatılır, suyu balla tatlandırılıp içilir. Soğuktan meydana gelen öksürükte kekik balla macun yapılıp yenilir.

Kekik içerisinde bulunan karvakrol maddesinin akciğer kanserini tedavi edici etkisi olduğu ilmen isbat edilmiştir.

Bağırsak kanseri konulan bir hastada hastalığın verdiği acıyı hissetmeden 15 sene yaşamış 80 yaşın üzerinde vefat etmiştir.

Kekik, astım ve bronşite iyi gelir.

Boğmaca, bronşiyal astım ve balgamlı bronşit için kekik, sinir otu aynı nisbette karıştırılır, 1 bardak kaynar suya, 1 çay kaşığı karışım konur, 1 dilim limon ilave edilir 10 dk bekletilir, günde 3-5 bardak içilir.

Göğüs yumuşatıcı, nefes açıcı, sigara içenler için göğüs temizleyici olarak sabahları aç karna 1 kaşık bal üzerine 1 çay kaşığı kekik, 1 çay kaşığı çörekotu toz halinede konulup yenilir.

Aşırı doz karaciğeri rahatsız eder. Deri döküntülerine sebep olur. Kekik ve kekik yağı haşlanır. Hamile kadınlar ve guatrı olanlar kullanmamalıdır.

Haricen Kullanılışı: Romatizmada taze kekik lapa haline getirilir, sıcak olarak ağrıyan yere konulur.

Kekik yağı: Karaciğer yağlanması, bronşit ve astım için kekik yağı, mersin yağı, çam terebenti esansı, portakal yağı, biberiye yağı sabah aç karna, gece yatarken 1 çay bardağı su içerisine 5′er damla konularak içilir.

Astım ve bronşitte kekik yağı faydalıdır.

Kekik yağı safra artırıcı ve kurt düşürücü olarak kullanılır.

Kullanılışı: Günde 2-3 damla î kesme şekerle yenir.

Kekik yağı; kekik veya yağının hamile kadınlar ve guatırı olanlar kullanmamalıdırlar.

BEYAZ KEKİK – THYMUS CAPİTATUS

İçerisindeki kavrakrol maddesinin akciğer kanserini tedavi ettiği bilimsel ispat edilmiştir. Bağırsak kanserinde kullanılmış olumlu netice elde edilmiştir.

KARA KEKİK -THYMBRASPİCATA

Diğer İsimleri : Sater – Karabaş Kekik

Antiseptik ve uyarıcı olarak kullanılır. İçerisindeki kavrakrol maddesinin akciğer kanserini tedavi ettiği ilmen isbat edilmiştir, bağırsak kanserinde kullanılmış müsbet netice elde edilmiştir.

Ceviz Yaprağı, Ceviz Yağı, Ceviz Kabuğu

CEVİZ YAPRAĞI -JUGLANS REGİA

Kullanılan Kısımları: Yaprakları, meyvesi, cevizin dış kabuğ (tof’u)

Toplama Zamanı: Haziran-Tem-muz

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Ceviz yaprağı, iştah açıcı, ishal kesici, kuvvet verici, kan temizleyici, kadınlardaki beyaz akıntıyı gidermede faydalıdır. Kansızlığı giderir. Raşitizm, sıraca ve solucan düşürmede kullanılır. Hazım için çok faydalıdır, şişkinliği giderir ve şeker hastalığında kan şekerini düşürücü olarak kullanılır, pankreası güçlendirir, insüîin ifrazatım artırır, şeker hastalarının susuzluğunu giderir, guatırda, asabi hastalıklarda, ruhi bunalımda, tiksinme dolayısı ile yemek yiyemeyenlerde, veremde, hastalık sonrası nekahat döneminde, basurda, ülserde, gut, romatizma ve müzmin bronşitte faydalıdır. Balgam söktürücüdür, karaciğer ve pankreası çalıştırır, şekerin sebep olduğu arızaları giderir, idrar zorluğunda faydalıdır, midevidir. Kemik hastalıklarında, veremde, romatizma, mafsal ağrılarında kullanılır.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 4 gr taze veya kuru ceviz yaprağı konur, 10 dk bekletilip günde 3 bardak içilir.

Taze cevizin dış kabuğu (tof) da aynı maksatlarla kullanılır.

Taze yapraklar kuru yapraklardan daha etkilidir. Ceviz yaprakları 2-15 yaş arası zayıf, hastalıklı çocuklara ve zayıf bünyeli kadınlara içirilirse çok faydalı olur.

Haricen Kullanılışı: Yaralarda yara kapatıcı, deri hastalıklarında antiseptik olarak kaynatılan suyu ile banyo yapılır.

10 kilo suya, 500-1000 gr yaprak konur, 1 saat kaynatılır, elde edilen su banyo suyuna ilave edilir. Bununla banyo yapılırsa kemik çıkığına ve kemik zafiyetine faydalı olur. Elde ve ayak tırnakla-rmdaki iltihaplan iyileştirir. Saçlardaki konakta başı yıkamak sureti ile kullanılır. Saç dökülmesini önler. Saçkıranda faydalıdır. Göz iltihabında, uyuzda, ergenlik sivilcelerinde, cerahatli çıbanlarda, ayak terlemesinde, kaynatılan yaprakların suyu ile banyo -kompres yapılır, ayaklar bu su içerisinde tutulur. Benlerde ve yüzdeki çil hastalığında yüz yıkanır, yüzdeki buruşuklukları giderir.

Anjinde, aftda, gırtlak, dişeti ve boğaz hastalıklarında gargara şeklinde kullanılır. Dermansızlıkta, 5 kilo suya, 500 gr yaprak konarak kaynatılır. Küvete konulur, içine yatılır.

Diş temizliğinde yapraklan ezilir, bununla dişler ovulur.

Diş iltihabında ve bağırsak parazitlerinde cevizin yeşil kabuğu (tof) ağızda çiğnenir. Kadınlardaki beyaz akıntıda, ceviz yaprağı kaynatılır, içerisine kilo başına 1 çay kaşığı karbonat konur, sıcak bir şekilde lavman yapılır.

Kullanılışı: Dış ağrılarında 1 bardak suya, 10 gr kuru veya taze ceviz yaprağı konur, 10 dk kaynatılır. Bu su ile banyo yapılır, gargara yapılır.

Taze cevizin dış kabuğu (tof)’u da aynı maksatlarla kullanılır.

Benleri gidermek için; taze ceviz yaprakları ezilir, suyu çıkarılır, % 40 nisbetinde alkolle karıştırılarak benlerin üzerine sürülürse benleri yok eder.

Elde edilen bu mayi tabii bir saç boyasıdır, saçlara koyu kestane rengi verir, ceviz yaprağı kaynatılır, lapa haline getirilir, yara ve çıbanların üzerine sarılırsa çabuk iyileşmelerini temin eder, kemik çürümesi (ram hastalığı) nada iyi gelir.

Saç dökülmesinde; cevizin taze dış kabukları sıkılır, suyu alınır, bu su ile bir miktar kuyrukyağı karıştırılır, saç diplerine bununla masaj yapılır. Dökülmeyi kesinlikle önler, saçlara parlaklık verir. Basurda; Kaynatılan ceviz yaprakları lapa halinde basurun üzerine konulur. Kaynatılan suyu ile basurun üzerine kompres yapılır. Kara ceviz ağacı yaprakları, ceviz yaprağı gibi kullanılır.

CEVİZ AĞACI KABUĞU

Deniz tutmasını önleyici; 1 bardak sirke içerisine 1 kaşık ezilmiş ceviz ağacı kabuğu konur, 6 saat bekletilir, süzülüp içilir. Sara’da iyileştirici olarak ceviz çiçekleri ve yeşil dal kabukları kaynatılıp içilir.

Ceviz Meyvesi: Ceviz A vitamini, Bl, B2 vitaminleri, nikotilamid asidi, C vitamini, sodyum, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir, fosfat, kükürt, klor ihtiva eder.

Şeker hastaları için faydalıdır. Kollestrolü ayarlar, kronik kalp krizi riskini azaltır. Günde 2-3 tane ceviz yemek kanı sulandırır, aspirinin gösterdiği etkiyi gösterir, fazlası kanı ekşitir, göğüs ve nefes yolu ağrılarında ceviz meyvesi yenilir, hazım bozukluklarında da faydalıdır. Basurda taze ceviz bal ile yenilir. Ceviz, bademle yenirse mideyi güçlendirir, kusmaları önler, ciğere ve zihne kuvvet verir, dalak ağrılarını giderir.

Ceviz çok yenilirse, kanı bozar, kansızlığa sebep olur, akşam yenildiğinde uykusuzluğu artırır. Taze cevizin dış kabuğu (tofu) kaynatılır, suyundan bir miktar içilirse cinsi gücü artırır.

Ceviz sebzelerin çoğundan 3 defa daha besleyicidir. Cevizin içinde bulunan potasyum tuzu hazım cihazının kuvvetli bir temizleyicisidir. Mide cidarını koruyucu bir tabaka ile kaplar. Asitlere karşı korur, D vitamini bakımından zengin olduğundan kansızlara ve vereme yakalanma istidadı olan çocuklara iyi gelir.

Ceviz kan ve kemik organlarının bütün hücreleri için lazım olan kireci de ihtiva eder. Kalbi ve sinirleri güçlendirir.

Ceviz Yağı:

Dahilen Kullanılışı: Müshil ve safra artırıcı olarak kullanılır.

Ceviz yağı; mideyi temizleyen potasyum tuzu ile bağırsaklardaki parazitleri gideren demir ve magnezyumu da ihtiva eder.

Haricen Kullanılışı: Fistülde 1 fincan ceviz yağı 1 çay kaşığı kükürt, hafif ateşte beraberce ısıtılır. Bir bez üzerine konulur. Ilık olarak fistülün üzerine sarılır, 6 saatte bir değiştirilir.

Temreğide; ceviz yağı ile masaj yapılırsa, temregiyi giderir.

Felçte; ceviz yağı ile biberiye yağı (esansı) aynı miktarda karıştırılır, günde 3-5 defa masaj yapılır. Romatizma sebebiyle deforme olmuş, sertleşmiş- hasta uzuvları ceviz yağı veya saf zeytinyağı ile kekik yağı veya lavanta esansı ile aynı nisbette karıştırılarak hasta uzuvlara bununla masaj yapılır. Ceviz yağı nasırlar üzerine sürülürse nasırları zamanla yok eder. Ceviz yağı ile yüzdeki çillerin üzerine masaj yapılırsa çilleri yok eder.

Ceviz kabuğu (kuru kabuk) cevizin kabuğu yakılarak külü balla karıştırılır, dişlere sürülürse dişleri parlatır.

Egzamada; 2 kilo suya, 30 gr ceviz yaprağı, 30 gr meşe kabuğu konur, kaynatılır, hastalıklı bölge buharına tutulur.
Güvelere karşı; ceviz yaprakları güvelere karşı faydalıdır.

Ceviz Ruhu:

Cinsi gücü artırmak için 5 damla ceviz ruhu 1 şeker üzerine damlatılarak her akşam yenirse cinsi kudreti son derece artırır, yorgun erkekleri tekrar zinde ve dinç hale getirir.

Arananlar:

  • Tofu deri rulosu mail
  • Ceviz yağı mail
  • ceviz yaprağı basura iyi gelirmi

Sandal Ağacı Yağı – Santalum Album

Sandal ağacı santal olarak da bilinir. Başta Hindistan olmak üzere tropikal bölgelerde yetişen bu küçük ağaç parfümlerde sabunlarda ve tütsüler de kullanılan değerli bir yağ verir. Sandal ağacı özellikle doğuda uzun zamandan beri evlerde ve ibadethanelerde ki havayı temizlemek için kullanılmıştır. Buhurlu kamış olarak ya da lambada yakıldığında tatlı rahatlatıcı bir koku verir. Kerestesi de oymacılık da sıklıkla kullanılır.

Kullanılan kısımları : Sandal ağacının sarımsı renkli özodunu belli belirsiz bir kokuya sahiptir. Yılın her mevsiminde kesilse de en uygun zaman yazdır. Öğütülmüş sandal ağacı parfüm sanayisinde ve aromaterapide yaygın olarak kullanılır. Ağacın uçucu yağı birçok krem ve merhemin ana bileşenidir.

Bileşenleri : Sandal ağacı kırmızı renginin kaynağı olan ve santalen adı verilen bir pigment içerir. Uçucu yağı hoş kokusunu veren ve sakinleştirici özelliklere sahip olduğu düşünülen terpenler açısından özellikle de santalol bakımından zengindir. Sandal ağacı antiseptik ve antifungal işlevleri olan enfeksiyonla mücadele için bağışıklık sistemini harekete geçiren reçineler de içerir. Büzücü tanenlerinin antioksidan antibakteriyel ve iltihap önleyici özellikleri vardır.

Tedavi amaçlı kullanımı : Sandal ağacının uçucu yağı uzun bir süre bel soğukluğu sistit ve benzeri idrar yolları iltihaplarına karşı tedavi olarak kullanılmıştır. Cilt hastalıkları ve akne için tavsiye edildiği bilinmektedir. Geleneksel Çin tıbbında yağ sakinleştirici olarak kullanılmıştır. Bacaklarda ödemi önlemek için idrar söktürücü olarak hala sandal ağacı önerilir. Çinliler diş ve diş eti ağrıları mide sorunları ve migrene karşı ağrı kesici olarak bazen sandal ağacı kullanırlar. Santalol olarak bilinen terpenin karın ve göğüs ağrılarını hafiflettiği düşünülmektedir. Sandal ağacı kokusu zihni rahatlattığı ve Budist manastırlarda meditasyonu kolaylaştırması için kullanıldığı bilinmektedir. Sandal ağacının kanserle mücadele özellikleri de olabilir. Amerika’da yapılan bir araştırma bu yağın cilt tümörlerini yavaşlattığını ileri sürmektedir. Aynı yağ virüslerin yayılmasını da yavaşlatır. Bir laboratuvar deneyi sandal ağacı yağının cinsel organlarda ve ciltte herpese neden olan virüslerle savaşta etkili olduğunu göstermektedir.

Yetiştirilmesi :  Tropikal bölgelerin dışında pek nadir yetişen sandal ağacı asalak bir bitkidir. Köklerinin beslenmesi için başka bir ağaca gerek duyar. Hafif gölgeden nemli su tutmayan ve verimli topraktan hoşlanır.

Hazırlanması ve Dozu :  Karın ve Göğüs ağrılarının tedavisinde uçucu yağı, 10 ml taşıyıcı yağa 3 damla ekleyerek seyreltilir. Ağrıyan eklemler bu karışımla ovulur.

Cilt enfeksiyonlarının tedavisinde uçucu yağı 180 ml  suya sadece birkaç damla eklenir ve günde 3 kere sorunlu bölgeye uygulanır.

Uyarılar : Bir hekime danışılmadan sandal ağacı uçucu yağı ağız yoluyla kullanılmamalıdır. Kullanıldığında da altı hafta aşılmamalıdır. Böbrek rahatsızlıkları olan kişilerin çocukların, hamilelerin ve süt veren kadınların sandal ağacı yağını ağız yoluyla kullanmamaları gerekir.