Dut, Beyaz Dut, Kara Dut Cayının Faydaları

Kara Dut Cayı İçin Gereken Şifalı Bitkiler:

Kara dut, Ebegümeci, Çuha çiçeği, Nane, Bal, Kayışkıran otu

Hazırlanış Şekli:

* Taze kara duttan bir fincan kara dut suyu hazırlanır. Birer tutam ebegümeci, çuha çiçeği, yarımşar tutam nane ile kayışkıran otu, dut suyu ile birlikte kaynatılır. Hazırlanan çay, bal ile tatlandırılarak yemek sonrası bir bardak içilir.

* Kabızı geçirmekte, kansızlığı gidermede ve kandaki şeker miktarını düşürmekte kara dut çayının etkin ya­rarları vardır.

* Kara dut çayı ayrıca, ağızda ve boğazda olu-şan ya­raları da iyileştirir.

DUT (BEYAZ DUT) – MORUS ALBA

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Yaprakları taze veya kuru, ateş düşürücü iştah açıcı, idrar artırıcı, kan yapıcı, şişmanlatıcıdır.

Karaciğer hastalıklarında faydalıdır, böbrek yağını normale döndürür, mide ve bağırsakları takviye eder, anjini geçirir. Dut aç karna yenildiğinde veya üzerine su içildiğinde bağırsakları çalıştırır, bağırsak kurtlarını düşürür. Saçları gürleştirmek ve saç dökülmesini önlemek için bolca dut yenilmelidir.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 10 gr taze veya kuru ufalanmış yaprak konur, 10 dk bekletilip içilir.

Dut Kurusu: Dut kurusu kaynar

suda bir müddet bekletilip içilirse gastrit ve ülsere iyi gelir. Dut kurusu aç karna yenirse de aynı faydayı temin eder. Dutu yedikten sonra iyice acıkmcaya kadar bir şey yenilmemelidir.

Haricen Kullanılışı: Dut ağacının kabuğu ile yaprağı kaynatılıp gargara yapılırsa diş ağrılarını geçirir. Taze dut yaprakları ezilir elde edilen mayi ile saçlar devamlı yıkanırsa saç dökülmesini önler, saçları gürleştirir.

DUT (KARA DUT) -MORUS NİGRA

Kara dut ishal kesicidir, iştahı artırır. Karadut kökü veya kök kabuğu kabızlığı giderici ve şerit düşürücüdür.

Kara dut yaprakları şeker hastalığında ve şeker hastalarının kasık ve ud yerlerinde meydana gelen kaşıntıları gidermek için kaynatılıp içilir.

Kullanılışı: Tenya düşürücü olarak, 1 bardak suya, 15 gr kök veya kök kabuğu ufalanıp konur, 10-15 dk kaynatılır, süzülür, sabahları aç karnına içilir. Birkaç gün devam edilir.

Müshil olarak 2 bardak suya, 5-10 gr ince kıyılmış kök veya kök kabuğu konur, 10-15 dk kaynatılır, süzülür, balla tatlandırılıp içilir. Kara dut şurubu yapılışı; 500 gr dut 500 gr şekerle birlikte 1 taşım kaynatılır, sıcak iken bezle süzülür, ihtiyaç halinde kullanılır.

Haricen Kullanılışı: Ağız ve boğaz hastalıklarında dut şurubu kullanılır. Dut şurubu bademcik iltihabını giderici olarak da faydalıdır. Pamukçukta karadut şurubunun etkisi yoktur. Diğer ağız ağrılarında faydalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.