Mate Yaprağı ( Ilex paraguariensis )

mate-yaprağı-Ilex-paraguariensis

Özellikleri : Doğal yenileyici ve tazeleyici özellikleri olan Mate, Brezilya ve Paraguay’da yetişip dünya ülkelerine ihraç edilmektedir. Bu ülkelerde iyi bir ihraç geliri sağlamaktadır. Zengin aroması ve doğal güzel tadı nedeniyle sadece içecek olarak değil, yemeklerde tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Çay benzeri bir bitkidir. Dünya ülkeleri tarafından yerlilerin “yeşil altını” olarak kabul edilir.

Önerilen Hastalıklar : En önemli kullanım alanı aşırı iştahın dengelenmesi yönündedir. İçerdiği bol kafein nedeniyle uyarıcı etkisi vardır. Antioksidan etkisi nedeniyle, bağışıklık sistemini güçlendirir, kanı temizler. Yorgunluk  giderici, stres azaltıcı, gelişim bozukluklarında düzeltici rol oynar.  Uykusuzluğu giderir. Güçlü bir zihin açıcıdır.

Kullanım Şekli ve Dozu : Kurutulmuş mate yaprakları üzerine kaynamayan su dökülerek ( kaynatılmış fakat kaynaması durmuş ) hazırlanır. 2-3 dakika demlendirip içilir.

Yan etkileri : Yoğun kafein içeriğinden dolayı aşırı miktarda tüketilmemelidir.

 

 

Funda Yaprağı-(Piren)- Erica arborea

Özellikleri : İşlenmemiş topraklarda ve sahil boylarında yetişen funda yaprağı çalış görünümünde olup bir metre boya kadar yükselebilmektedir. Yapraklarını dökmez ve ilkbaharda açan çiçekler sonbaharda toplanır ve kurutulur.

Önerilen Hastalıklar : Böbrek taşlarını düşürmede ve kum dökmede yardımcıdır. Ayrıca anne sütünü arttırıcı etkisi vardır.  İshali keser, ödemde etkilidir. Kanı temizler. Zeytinyağı ile hazırlanan merhemi çıban ve egzamada faydalıdır. Kilo dengelemede ya da fazla kilosu olanların kilo vermelerinde yardımcıdır. Bu durumu, vücuttaki yağ depolarının hızla eritilip enerjiye döndürülmesini sağlayarak gerçekleştirir.  Ve vücudun yağ oranının minimum seviyelerde kalmasını sağlar. Kadınlarda rahim akıntısı, idrar yolları enfeksiyonlarında kullanılır. Fitoterapi’ de doğal bir antibiyotik olarak kabul edilir.

Kullanım Şekli ve Dozu : Bir  çay bardağı funda, bir litre suya konup on dakika kaynatılır. Daha sonra yirmi dakika demlendirilen bu sudan günde üç çay bardağı içilir. Funda yaprağının, çam yaprağı ile birlikte kaynatılır ve içilirse insanı zayıflatma etkisine sahiptir.

Yan Etkileri : Bilinen bir yan etkisi yoktur.

Funda Yaprağı-Piren-Süpürgeotu

Funda Yaprağı-Piren-Süpürgeotu

Kireçlenme İçin Çınar Yaprağı Kürü

İbrahim Saraçoğlu,kireçlenmeye karşı kurutulmuş olgun çınar yaprağı kürünü öneriyor.

Çınar yaprağı kürü beyinde oluşan kireçlenme haricinde vücudun her bölgesinde oluşan kireçlenmelerin giderilmesi için büyük fayda sağlıyor.
Kireçlenmeye karşı Çınar yaprağı kürü

Hazırlanışı
1 su bardağı klorsuz suyun içine 1.5 yemek kaşığı kurutularak ufalanmış olgun çınar yaprağı koyarak 1 dakika (daha fazla değil) kaynattıktan sonra ılımaya bırakın. Ilıdıktan sonra süzün .

Uygulanışı
Sabah kahvaltısı ile öğle yemeği arasında aç karnına 1 bardak, Öğle yemeği ile akşam yemeği arasında aç karnına 1 bardak için.

Bu uygulamayı 15 gün yaptıktan sonra 3 gün ara verin. Tekrar 15 gün daha uygulayın.

Önemli Not
Her seferinde taze olarak hazırlanmalıdır.
Kaynatma süresi 1 dakikadan fazla olmamalıdır.Ve aç karnına içilmelidir.

Erik, Çakal Eriği, Erik Yaprağı, Erik Çekirdeği

ERİK – PRUNUS DOMESTİCA

Erik yenildiğinde kalp hararetini keser, kalbi kuvvetlendirir, idrar söktürür, teskin edici ve ferahlatıcıdır, besleyici ve hafif müshil-dir.

Erik kompostosu safra hastalığına iyi gelir, safrayı giderir, aybaşı kanamalarını düzene koyar, ciğerlerin tıkanıklığım açar, terlemeyi keser, zihni yorgunluğu giderir, karaciğer şişliğini indirir, böbrekleri dinlendirir, kansızlığı giderir, romatizma, mafsal kireçlenmesi, damar sertliği ve gut‘ta faydalıdır, öksürük ve boğmacaya iyi gelir.

Erik meyvesi veya yaprağı kaynatılır, sıcak olarak içilirse vücudu terletir, vücuttaki zehirlerin dışarı atılmasını temin eder, emzikli kadınların sütünü artırır.

Kurutulmuş erik yaprakları çay yerine içilebilir.

ERİK PÜSÜ: Erik zamkı (püsü) ve diğer zamklar öksürük kesici ve bağırsak iltihabını giderici olarak kullanılırlar. 5 gr sakız su veya başka bir çözücü ile eritilip içilir.

ERİK ÇEKİRDEĞİ: Erik çekirdekleri solucan düşürmek için kullanılır.

Haricen Kullanılışı: Erik sirkeye batırılır egzama, kaşıntı, sivilce gibi hastalıklarda cilde sürülürse faydalı olur. Erik kendi zamkı ile ezilir egzamaya sürülürse faydalı olur.

ERİK YAPRAĞI:

Erik yaprakları kaynatılır, suyu ile gargara yapılırsa boğaz ve bademcik iltihaplarına iyi gelir. Boğazı yumuşatır, sıkıntıları giderir.

Erik yaprakları, sedef çiçeği ile üzüm suyu veya gül ile kaynatılıp bu su ile gargara yapılırsa diş etleri kanamasını önler.

ERİK AĞACI KABUĞU:

Erik ağacı kabuğu, toz haline getirilir, 1 kilo kaynar suya, 10 gr konur, 10 dk bekletilir, çay gibi içilirse ishali keser.

ÇAKAL ERİĞİ – PRİNUS SİPİNOSA

Kullanılan Kısımları: Yaprağı, çiçeği ve meyvesi

Kullanıldığı Yerler:

Dahileri Kullanılışı:

Çiçeklerinin haşlaması idrar artırıcı ve kurt düşürücüdür. 1 bardak suya, 15 gr çiçek konur, 10 dk kaynatılır, günde 3 bardak içilir. Yaprakları ishal kesici, terleticidir,

vücuddaki zehirlerin dışarıya atılmasını temin eder, anne sütünü artırır, ateşli hastalıklarda hastanın kalbini güçlendirir, safrayı düzeltir,

iştahı açar, çay yerine devamlı kullanılabilir, romatizma, gut, soğuk algınlığında faydalıdır.

Kuru meyvesi müshil, mide ve bağırsakları düzeltici, vücudun direncini artırıcı olarak kullanılır. 1 kilo suya, 60 gr erik konur, 10 dk kaynatılır, günde 2-3 bardak içilir.

Haricen Kullanılışı: Boğaz ve bademcik iltihap ve ağrılarında erik yaprakları kaynatılıp gargara yapılırsa boğazı yumuşatır, sıkıntıları giderir.

Enginar, Enginar Yaprağı, Yabani Enginar

ENGİNAR YAPRAĞI – CYNARASCOLYMUS

Kullanılan Kısımları : Yaprağı, kökleri, tohumu

Enginarın içerisinde silymarin adlı kimyevi madde vardır. Bu madde hücrelerin hasar görmesini önler. Ayrıca prostat, meme ve rahim ağzı kanserlerini de önlemede etkili olduğu ifade edilmiştir.

Ayrıca enginarın içerisinde fiber, magnezyum, folatej ve C vitaminleri vardır. Enginarı bol tüketen kimseleri daha sağlıklı ve daha genç göründükleri belirtilmiştir.

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Enginar protein ve karbonhidrat çözücüdür, karaciğere çok faydalıdır, kollestrolü düşürür, yükselmesini önler, selülitte faydalıdır, ateş düşürücü, iştah açıcı, vücudu güçlendirici, cinsi arzuyu artırıcı, içteki yanmış kanı, balgamı ve safrayı çıkarıcı, idrar ve safra söktürücü olarak kullanılır, alerjik rahatsızlıklarda faydalıdır.

Eskiden beri cinsi kudretsizliği giderici olarak tanınmıştır, damar sertliğini önler, kandaki üre ve kollestrolü düşürür. Kandaki şeker miktarını ayarlar, şeker hastaları için çok faydalıdır, bedeni ve ruhi bitkinliği giderir, sinirleri güçlendirir, kalp hastalıklarını önler, kalp çarpıntısını giderir, böbreklerdeki kumların dökülmesine yardım eder, mide ve bağırsakları temizler, vücudun ter kokusunu geçirir, ciğer hastalıklarının çabuk geçmesini sağlar, karaciğeri güçlendirir, gut ve romatizmayı geçirir, ishali keser, hazmı kolaydır, kemik hastalıklarında faydalıdır.

Ödemde, akut eklem romatizmasında, kas ve eklem romatizmasında kullanılır.

Kullanılışı: 1 bardak suya, 4-6 gr ufalanmış enginar yaprağı, sapı veya tohumundan konur 5-10 dk kaynatılır, günde birkaç bardak içilir. Veya 1 bardak kaynar suya, 4-6 gr yaprak, tohum konur, 10 dk bekletilir, günde birkaç bardak içilir.

1 bardak suya, 10 gr parçalanmış yaprak konur, 15 dk kaynatılır, 20 dk bekletilir, günde 1 bardak içilir.

Cinsi gücü artırıcı olarakta aynı şekilde kullanılır, enginar tenasül uzvunu daima ayakta tutar. Enginar saplarının ve başlarının altındaki etliyerini tuz, biber ve havlucanla yemek meni kanalını açar.

Enginar saplarını balla yapılmış sirke şerbeti ile kaynatıp içmek bütün vücudun ter kokusunu giderir.

Hülasası: Taze yapraklardan elde edilen hülasalar karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Zehirli bileşikler taşımadığından emniyetle kullanılır. Kansızlıkta çok etkili bir formül; 2 kilo suya, 30 gr ufalanmış enginar yaprağı 1 su bardağı kuru siyah üzüm (keçimen değil), 1 kaşık pelin ufalanıp konur orta ateşte 1 saat

kaynatılır, soğuyunca süzülür, içerisine bal konur, günde 3-4 bardak içilir 10-15 gün devam edilir. 10 yaşından küçük çocuklara 1-2 çay bardağı içirilir, iştahı açar, kanlanma başlar.

Haricen Kullanılışı: Enginar yaprağı, sap veya tohumu kaynatılır, bu su ile ağrıyan yerler ovulursa ağrıları giderir, aynı su ile baş yıkanırsa, konağı, kepeği giderir, başta kıl bitirir.

YABANİ ENGİNAR – CYNARA CARDUNCULUS

Diğer İsimleri: Diken Enginarı

Yaprakları enginar yaprağının kullanıldığı yerlerde kullanılır. Kabuğu soyulduktan sonra sebze olarak yenilir.