Funda Yaprağı-(Piren)- Erica arborea

Özellikleri : İşlenmemiş topraklarda ve sahil boylarında yetişen funda yaprağı çalış görünümünde olup bir metre boya kadar yükselebilmektedir. Yapraklarını dökmez ve ilkbaharda açan çiçekler sonbaharda toplanır ve kurutulur.

Önerilen Hastalıklar : Böbrek taşlarını düşürmede ve kum dökmede yardımcıdır. Ayrıca anne sütünü arttırıcı etkisi vardır.  İshali keser, ödemde etkilidir. Kanı temizler. Zeytinyağı ile hazırlanan merhemi çıban ve egzamada faydalıdır. Kilo dengelemede ya da fazla kilosu olanların kilo vermelerinde yardımcıdır. Bu durumu, vücuttaki yağ depolarının hızla eritilip enerjiye döndürülmesini sağlayarak gerçekleştirir.  Ve vücudun yağ oranının minimum seviyelerde kalmasını sağlar. Kadınlarda rahim akıntısı, idrar yolları enfeksiyonlarında kullanılır. Fitoterapi’ de doğal bir antibiyotik olarak kabul edilir.

Kullanım Şekli ve Dozu : Bir  çay bardağı funda, bir litre suya konup on dakika kaynatılır. Daha sonra yirmi dakika demlendirilen bu sudan günde üç çay bardağı içilir. Funda yaprağının, çam yaprağı ile birlikte kaynatılır ve içilirse insanı zayıflatma etkisine sahiptir.

Yan Etkileri : Bilinen bir yan etkisi yoktur.

Funda Yaprağı-Piren-Süpürgeotu

Funda Yaprağı-Piren-Süpürgeotu

Kireçlenme İçin Çınar Yaprağı Kürü

İbrahim Saraçoğlu,kireçlenmeye karşı kurutulmuş olgun çınar yaprağı kürünü öneriyor.

Çınar yaprağı kürü beyinde oluşan kireçlenme haricinde vücudun her bölgesinde oluşan kireçlenmelerin giderilmesi için büyük fayda sağlıyor.
Kireçlenmeye karşı Çınar yaprağı kürü

Hazırlanışı
1 su bardağı klorsuz suyun içine 1.5 yemek kaşığı kurutularak ufalanmış olgun çınar yaprağı koyarak 1 dakika (daha fazla değil) kaynattıktan sonra ılımaya bırakın. Ilıdıktan sonra süzün .

Uygulanışı
Sabah kahvaltısı ile öğle yemeği arasında aç karnına 1 bardak, Öğle yemeği ile akşam yemeği arasında aç karnına 1 bardak için.

Bu uygulamayı 15 gün yaptıktan sonra 3 gün ara verin. Tekrar 15 gün daha uygulayın.

Önemli Not
Her seferinde taze olarak hazırlanmalıdır.
Kaynatma süresi 1 dakikadan fazla olmamalıdır.Ve aç karnına içilmelidir.

Erik, Çakal Eriği, Erik Yaprağı, Erik Çekirdeği

ERİK – PRUNUS DOMESTİCA

Erik yenildiğinde kalp hararetini keser, kalbi kuvvetlendirir, idrar söktürür, teskin edici ve ferahlatıcıdır, besleyici ve hafif müshil-dir.

Erik kompostosu safra hastalığına iyi gelir, safrayı giderir, aybaşı kanamalarını düzene koyar, ciğerlerin tıkanıklığım açar, terlemeyi keser, zihni yorgunluğu giderir, karaciğer şişliğini indirir, böbrekleri dinlendirir, kansızlığı giderir, romatizma, mafsal kireçlenmesi, damar sertliği ve gut‘ta faydalıdır, öksürük ve boğmacaya iyi gelir.

Erik meyvesi veya yaprağı kaynatılır, sıcak olarak içilirse vücudu terletir, vücuttaki zehirlerin dışarı atılmasını temin eder, emzikli kadınların sütünü artırır.

Kurutulmuş erik yaprakları çay yerine içilebilir.

ERİK PÜSÜ: Erik zamkı (püsü) ve diğer zamklar öksürük kesici ve bağırsak iltihabını giderici olarak kullanılırlar. 5 gr sakız su veya başka bir çözücü ile eritilip içilir.

ERİK ÇEKİRDEĞİ: Erik çekirdekleri solucan düşürmek için kullanılır.

Haricen Kullanılışı: Erik sirkeye batırılır egzama, kaşıntı, sivilce gibi hastalıklarda cilde sürülürse faydalı olur. Erik kendi zamkı ile ezilir egzamaya sürülürse faydalı olur.

ERİK YAPRAĞI:

Erik yaprakları kaynatılır, suyu ile gargara yapılırsa boğaz ve bademcik iltihaplarına iyi gelir. Boğazı yumuşatır, sıkıntıları giderir.

Erik yaprakları, sedef çiçeği ile üzüm suyu veya gül ile kaynatılıp bu su ile gargara yapılırsa diş etleri kanamasını önler.

ERİK AĞACI KABUĞU:

Erik ağacı kabuğu, toz haline getirilir, 1 kilo kaynar suya, 10 gr konur, 10 dk bekletilir, çay gibi içilirse ishali keser.

ÇAKAL ERİĞİ – PRİNUS SİPİNOSA

Kullanılan Kısımları: Yaprağı, çiçeği ve meyvesi

Kullanıldığı Yerler:

Dahileri Kullanılışı:

Çiçeklerinin haşlaması idrar artırıcı ve kurt düşürücüdür. 1 bardak suya, 15 gr çiçek konur, 10 dk kaynatılır, günde 3 bardak içilir. Yaprakları ishal kesici, terleticidir,

vücuddaki zehirlerin dışarıya atılmasını temin eder, anne sütünü artırır, ateşli hastalıklarda hastanın kalbini güçlendirir, safrayı düzeltir,

iştahı açar, çay yerine devamlı kullanılabilir, romatizma, gut, soğuk algınlığında faydalıdır.

Kuru meyvesi müshil, mide ve bağırsakları düzeltici, vücudun direncini artırıcı olarak kullanılır. 1 kilo suya, 60 gr erik konur, 10 dk kaynatılır, günde 2-3 bardak içilir.

Haricen Kullanılışı: Boğaz ve bademcik iltihap ve ağrılarında erik yaprakları kaynatılıp gargara yapılırsa boğazı yumuşatır, sıkıntıları giderir.

Arananlar:

  • erik cekirdeği ve bal ne işe yarar
  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1827 SFD8kjWYhueiJQzOqGJ78koqOXwFGH_1uHfpckFgdvt4cW-JhzNvTIEeyTKf23t2 069f8339e6af42f8a4f9a0df19d0ac89c40ca26d&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Enginar, Enginar Yaprağı, Yabani Enginar

ENGİNAR YAPRAĞI – CYNARASCOLYMUS

Kullanılan Kısımları : Yaprağı, kökleri, tohumu

Enginarın içerisinde silymarin adlı kimyevi madde vardır. Bu madde hücrelerin hasar görmesini önler. Ayrıca prostat, meme ve rahim ağzı kanserlerini de önlemede etkili olduğu ifade edilmiştir.

Ayrıca enginarın içerisinde fiber, magnezyum, folatej ve C vitaminleri vardır. Enginarı bol tüketen kimseleri daha sağlıklı ve daha genç göründükleri belirtilmiştir.

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Enginar protein ve karbonhidrat çözücüdür, karaciğere çok faydalıdır, kollestrolü düşürür, yükselmesini önler, selülitte faydalıdır, ateş düşürücü, iştah açıcı, vücudu güçlendirici, cinsi arzuyu artırıcı, içteki yanmış kanı, balgamı ve safrayı çıkarıcı, idrar ve safra söktürücü olarak kullanılır, alerjik rahatsızlıklarda faydalıdır.

Eskiden beri cinsi kudretsizliği giderici olarak tanınmıştır, damar sertliğini önler, kandaki üre ve kollestrolü düşürür. Kandaki şeker miktarını ayarlar, şeker hastaları için çok faydalıdır, bedeni ve ruhi bitkinliği giderir, sinirleri güçlendirir, kalp hastalıklarını önler, kalp çarpıntısını giderir, böbreklerdeki kumların dökülmesine yardım eder, mide ve bağırsakları temizler, vücudun ter kokusunu geçirir, ciğer hastalıklarının çabuk geçmesini sağlar, karaciğeri güçlendirir, gut ve romatizmayı geçirir, ishali keser, hazmı kolaydır, kemik hastalıklarında faydalıdır.

Ödemde, akut eklem romatizmasında, kas ve eklem romatizmasında kullanılır.

Kullanılışı: 1 bardak suya, 4-6 gr ufalanmış enginar yaprağı, sapı veya tohumundan konur 5-10 dk kaynatılır, günde birkaç bardak içilir. Veya 1 bardak kaynar suya, 4-6 gr yaprak, tohum konur, 10 dk bekletilir, günde birkaç bardak içilir.

1 bardak suya, 10 gr parçalanmış yaprak konur, 15 dk kaynatılır, 20 dk bekletilir, günde 1 bardak içilir.

Cinsi gücü artırıcı olarakta aynı şekilde kullanılır, enginar tenasül uzvunu daima ayakta tutar. Enginar saplarının ve başlarının altındaki etliyerini tuz, biber ve havlucanla yemek meni kanalını açar.

Enginar saplarını balla yapılmış sirke şerbeti ile kaynatıp içmek bütün vücudun ter kokusunu giderir.

Hülasası: Taze yapraklardan elde edilen hülasalar karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Zehirli bileşikler taşımadığından emniyetle kullanılır. Kansızlıkta çok etkili bir formül; 2 kilo suya, 30 gr ufalanmış enginar yaprağı 1 su bardağı kuru siyah üzüm (keçimen değil), 1 kaşık pelin ufalanıp konur orta ateşte 1 saat

kaynatılır, soğuyunca süzülür, içerisine bal konur, günde 3-4 bardak içilir 10-15 gün devam edilir. 10 yaşından küçük çocuklara 1-2 çay bardağı içirilir, iştahı açar, kanlanma başlar.

Haricen Kullanılışı: Enginar yaprağı, sap veya tohumu kaynatılır, bu su ile ağrıyan yerler ovulursa ağrıları giderir, aynı su ile baş yıkanırsa, konağı, kepeği giderir, başta kıl bitirir.

YABANİ ENGİNAR – CYNARA CARDUNCULUS

Diğer İsimleri: Diken Enginarı

Yaprakları enginar yaprağının kullanıldığı yerlerde kullanılır. Kabuğu soyulduktan sonra sebze olarak yenilir.

Arananlar:

  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1828 FS64nZZL5XXGfWVYdwpInUsb8PRhcsfCZHv_0ZU9lwkalX3z6o6segjVzukwp12k 591cb5795346071c8329a7a49741f4b4f5ef8002&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Hindiba Yaprağı

HİNDİBA YAPRAĞI – CİCHORUM ENDİVA

Diğer İsimleri : Yaban Marurul -Acı Marul Bostan Hindibası Frenk Salatası, Güneyik, Göyhek

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Gaz söktürürü, idrar artırıcı, kan temizleyici, bağırsaklara yumuşaklık verici, kuvvet verici, ateş düşürücü, kansızlıkta, iştahsızlık, şeker ve karaciğer hastalıklarında faydalıdır, karaciğerin dostudur, pekliği giderir, hazmı kolaylaştırır. Karaciğer büyümesinde faydalıdır, safravi sıtmalara, ciğer tutukluluklarına, sarılık hastalığına faydalıdır. Cilt hastalıklarında kullanılır.

Allah’ın Rasulü (A.S) Efendimiz hadisi şeriflerinde hindibayı silkelemeden yiyiniz, zira üzerine cennetten damla düşmediği gün yoktur buyurmuşlardır.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 2 gr kuru yaprak konur, 10 dk bekletilip içilir. Tohumu toz haline getirilir, günde 8-12 gr içilir. Doz aşımı dalağa zararlıdır. Bal ve sirke içilerek zararı önlenir.

YABANİ HİNDİBA KÖKÜ – CİCHORUM İNTYBUS

Diğer İsimleri : Çöplü Güneyik, Hindibaı Berri

Kullanılan Kısımları : Kök, yaprak ve çiçekleri

Yabani Hindiba kök yapan bir bitkidir. Diğer hindiba cinsi kök yapmaz. Kullanılan kısımları kök, yaprak ve çiçekleri.

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: İdrar artırıcı, müshil, terletici, midevi, iştah açıcı, kuvvet verici, safra söktürücüdür. Vücudu kuvvetlendirir, damarları genişletir, midenin hararetini alır, baş ağrısına, sarılığa, karaciğer zafiyetine iyi gelir, pankreası çalıştırır, insülin ifrazatını artırır, bulantıyı keser, karaciğer ve safra kesesi ağrılarında, kansızlıkta, şeker hastalığında, kollestrolda çok faydalıdır. Hazmı kolaylaştırır, sıtmaya iyi gelir, balgam söktürür, safra akışım artırır, karaciğeri tedavi eder.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 2-10 gr ince doğranmış kök veya aynı miktarda çiçek veya saplarından konur, 10 dk bekletilir, 1 günde tüketilir.

Hindiba haşlanır, suyu sirke ve balla karıştırılıp içilirse böbrek ve dalak zafiyetinde faydalı olur.

Hindiba çiçekleri 4 misli şekerle toz haline getirilir, günde 1-2 çay kaşığı içilirse çok etkili bir kalp ilacı olur.

Yaprakları; taze hindiba yaprakları yenilirse kusmayı ve safranın kabarmasını önler, mideye kuvvet verir.

Kansızlıkta; kök ve yaprakları haşlanıp içilir, yemek borusunda ve mide girişinde meydana gelen çıbanları iyileştirir. Haricen: Boğaz şişliklerinde ve bademciklere karşı hindiba kökü kaynatılır. Balla tatlandırılıp gargara yapılır.

Taze hindiba dallarının kırılması ile ortaya çıkan sütü bazı cilt hastalıklarında cilde sürülürse iyi gelir. Egzamayı tedavi eder.

Siyatik ağrılarında hindiba haşlanır lapa halinde sıcak olarak ağrıyan yere konulur. Çıban, şiş vesaire cilt hastalıklarında da lapa halinde kullanılır.

Hindiba lapası kalp çarpıntılarında kalbin üzerine konulursa kalbi güçlendirir. Lapası akrep, kırkayak ve arı sokmalarına iyi gelir. Katarakta yabani hindiba sütü göze damlatılır.

KARA HİNDİBA – TARAXACUM OFFİCİNALİS

Diğer İsimleri: Aslan Dişi, Radika

Kullanılan Kısımları : Kökü ve yaprakları

Toplama Zamanı : Yapraklar ilk baharda. Kökler sonbaharda, toplanıp kurutulur. Aynı maksatla taze yapraklarda kaynatılarak kullanılır.

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Kronik Hepatit B hastalığının tedavisinde, idrar, söktürür, idrar torbası iltihabını giderir, göğsü yumuşatır, öksürüğü keser, balgamlı ishallere iyi gelir, böbrek ve safra kesesi taşlarını düşürür, karaciğer şişliğini indirir, sarılıkta, dalak rahatsızlığında faydalıdır.

Safra söktürücüdür. Kalın bağırsak iltihabını giderir, kalın bağırsak iltihabından meydana gelen kanlı balgamlı ishallerde faydalıdır, vücuda kuvvet verir, iştahı açar, kanser riskini önler, antiskorbit damar sertliği, kollestrol, şeker, üre, romatizma ve variste faydalıdır.

Basura çok iyi gelir, anne sütünü artırır. Damar hastalıklarında bilhassa mide, dalak ve pankreası karaciğere bağlayan damarlardaki rahatsızlığa iyi gelir.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 10 gr ince kıyılmış bitki kökü konur, 10 dk bekletilir, 1 günde tüketilir.

1 bardak suya, 15-20 gr ince kıyılmış bitki kökü konur, 10 dk kaynatılır, sabah-akşam 1 kahve fincan içilir. 3 hafta devam edilirse vücuda kuvvet verir. Kuru yapraklar haşlama halinde kullanılır.

Taze yapraklar kaynatılarak kullanılır. Aynı etkiye sahiptir. Kaynar süt içerisine kuru yapraklarından 10 gr konulur 10 dk bekletilip içilirse göğsü yumuşatır. Öksürüğe iyi gelir. 1 bardak suya, 10 gr ince kıyılmış bitki kökü, 1 avuç mercimek, 10 gr ufalanmış meşe kabuğu konur,

10 dk kaynatılıp sabah aç karna gece yatarken birer fincan içilirse bağırsak iltihabından hasıl olan kanlı balgamlı ishallere iyi gelir. Bu terkip böbrek, safra taşları, sarılık içinde kullanılabilir.

Taze yaprakları yenildiğinde kan yapar, bilhassa şeker hastalığında faydalıdır. Pankreas bezinin çalışmasını temin eder, karaciğer iltihabını giderir. Günde 10 adet aslan dişi bitkisi yenilmelidir. (Çiçekli olduğu dönemlerde) Kuru yaprak; kan temizleyici olarak meyan kökü ile kaynatılıp, içilir.

Karaciğer ve safra yollarını düzeltir, kanı temizler ve böylece basur ve varisin geçmesini sağlar. Ergenlik sivilcelerini gidermek içinde bir müddet içmeye devam edilmelidir.

Taze yaprakları salata olarak yenilir.

Mide suyunu temizler, safra kesesi taşlarını ağrısız sızışız düşürür, metabolizma hastalıklarına şifalıdır, metabolizmayı yeniler. Gudde (beze) şişkinlikleri için üç dört hafta taze bitkiden yenilmeye devam edilmelidir.

Kanı inceltir vücuttaki suyu boşaltır, hazmı kolaylaştırır, vücudu canlandırır.

Haricen Kullanılışı: Kaşıntı, egzama, mayasıl gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olur.