Beyaz Sirke

Beyaz sirke neye iyi gelir ?

Beyaz olan sirke, su gibi saydam görünen bir çok farklı çeşitli alanlarda kullanılabilen faydalı ve hayatımızın içerisine giren ne gibi zararları olduğunu henüz bilmediğimiz kimyasal temizleyicilere alternatif olan doğal ve çevreci bir üründür.Diğer bir adı Sirke ruhu olan beyaz sirkeyi,temizlik işlerinde, mutfakta, gıda temizliğinde, arabada veya bahçede rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yurt dışında çok daha yaygın olarak kullanılan bu sirkeyi birkaç yıl önce Türkiye’de marketlerde görmeye başladık.O günlerden bu yana yaygınaşarak artık neredeyse tüm marketlerde bulabileceğimiz Beyaz Sirkenin faydalarından biraz bahsetmek istiyoruz.

Beyaz sirke nasıl yapılıyor?

Tarım ürünleri içerisinde Şeker içerenlerden fermante edilerek elde edilmektedir. Yaklaşık  % 5 oranında asetik asit içermektedir.

Beyaz sirke ne işe yarar nerede ve nasıl kullanılır?

Beyaz sirkenin bir çok farklı  şekilde kullanım alanı vardır. Tadı bildiğimiz diğer sirkeler gibi yoğun değildir, kokusu ise yine diğer sirkerde olduğu gibi çok keskin ve kalıcı değildir. Yurt dışında yaygın olarak ekolojik temizlik malzemesi olarak ve mutfaklarda kullanılmaktadır. Hem ev temizliğinde hemde gıda temizliği konusunda kimyasal bazlı temizleyicilere nazarn çok daha doğal, çevreci ve etkili bir tabi üründür. Dezenfekte edici, kireç çözücü, koku giderici ve doğal bir temizleyicidir. Özellikle, Alerjik bünyeye sahip olan kişilerin, çocukların, yaşlıların ve evcil hayvanların yaşadığı ortamlarda rahatlıkla kullanılabilecek, çevreye hiç bir olumsuz etkisi olmayan organik bir temizlik maddesidir.

Beyaz sirkenin mutfakta ve temizleyici olarak nasıl kullanılacağı aşağıda detaylı olarak bulabilirsiniz.

Beyaz sirkenin mutfakta kullanımı;

 • Salata :Beyaz sirke salata sosu olarak ve sirke kullanılan tüm yemeklerde kullanılabilir.
 •  Karışık yemekler : Fazla karışık yemeklerde beyaz sirke kullanıldığında lezzeti homojenize eder.
 • Etleri Terbiye  etmek için kullanın. Beyaz sirke, limon suyu, zeytinyağı, bal, sarımsak ve istediğiniz baharatları karıştırıp dana etini en az 12 saat bu karışımda bekleterek terbiye edebilirsiniz.
 • Meyveleri ve sebzeleri temizlemekte;  Meyve ve sebzelerin üzerindeki kir, böcek, bakteri ve bunların hepsinden korumak için üzerinde bulunan tarım ilaçlardan arındırıp dezenfekte etmek için beyaz sirke kullanabilirsiniz. Sebzeler iyice yıkandıktan sonra, 1 litre soğuk suya 1 yemek kaşığı beyaz sirke ekleyin ve sirkeli suda 10 dakika bekletin. Tüm Meyveleri mutlaka beyaz sirkeli su ile yıkayarak yemeye özen gösterin.
 • Yemek kokularından arındırır : Yemek yaparken elinize kokusu sinen balık, soğan ve sarımsak gibi sinen kokuları çıkarmak çok zordur. Bu malzemelerle yemek hazırlamadan önce ve işiniz bittikten sonra elinize beyaz sirke sürerseniz bu kokulardan  kolayca arınırsınız.
 • Odanın kokusunu giderir: Kereviz, Balık ve  Lahana gibi yemekleri pişirdikten sonra mutfağı ve hatta tüm evi koku sarar. Evi  havalandırmanıza rağmen halen rahatsız edici koku varsa yarım su bardağı beyaz sirkeyi yine yarım bardak su ile karıştırıp bu karışımın tamamına yakını buharlaşana kadar kaynatarak evdeki olumsuz kokulardan kurtulabilirsiniz.“”””

Beyaz sirke doğal temizlik malzemesi olarak nasıl kullanılır?

 • Beyaz sirke ile mutfağınızdaki alüminyum ve döküm demir  eşyalar dışındaki tüm metal mutfak araçlarını temizleyebileceğiniz çok amaçlı doğal  bir karışımı kendiniz kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Eşit miktarda unu un ile tuzu karıştırın ve macun kıvamına gelene kadar az az beyaz sirke ekleyin. Yaptığınız bu macunla tavalarınızın ve tencerelerinizin,  iç ve dış yüzeylerini ovun ve ılık suyla duruladıktan sonra bir bezle kurulayın. Tertemiz olduğunu göreceksiniz.
 • Yemek yaparken kullandığınız, Kesme tahtalarını arındırmak için tahtanın üzerine biraz karbonat serpip dağıtın ardından spreyle ( herhangi bir sprey kutusuna koyarak kullanabilirsiniz ) üzerine beyaz sirke sıkın. Biraz köpürdükten sonra yaklaşık 10 dakika üzerinde bekletip temiz bir bez ya da kağıt havlu ile silin. Tahtanız hem yemek artıklarından arınacak hem de dezenfekte olmuş olacak.
 • Cam bardaklarda zamanla oluşan bulanıklığı gidermek için beyaz sirkeyi bir kaba koyup ısıtın. Bardakları ısınmış sirkenin içinde yaklaşık 30 dakika bekletin. Daha sonra fırçalayıp çalkalayın.
 • Cam bardakları parlatmak için ise bulaşık makinesine çalkalama devresinde 4 te 1 su bardağı beyaz sirke koyun.
 • Çaydanlık ve elektrikli su ısıtıcısılarında (kettle) zamanla oluşan kireçlenmeyi beyaz sirke ile çözebilirsiniz.
 • Ütü, bulaşık makinası ve çamaşır makinesinin iç yüzey temizliğinde beyaz sirke kullanabilirsiniz.
 • Bulaşık makinesini temizlemek için bir su bardağı beyaz sirkeyi bir kap içinde makinenin üst rafına koyun ve boş olarak bulaşık makinesini çalıştırın. Ütünüzün altındaki yanık lekelerini temizlemek için eşit ölçüde sirke ve tuzu karıştırın ve lekeleri bu macunla ovun.
 • Ütünün içindeki kireci temizlemek için ise solandırılmamış su haznesini sulandırılmamı beyaz sirke ile doldurun. Ütüyü dik konuma getirip buhar ayarını açın ve 5 dakika çalıştırın. Daha sonra temiz suyla çalkalayın.
 • Çamaşır makinesini temizlemek ve dezenfekte etmek için içerisine 400 ml yaklaşık 1,5 su bardağı beyaz sirke boşaltıp boş olarak ve deterjan koymadan çalıştırın.
 • Çamaşır makinesine çamaşır yıkarken çalkalama aşamasında 1 su bardağı beyaz sirke koyarsanız çamaşırlarınızı yumuşatır, bakterileri öldürür, çamaşırlarda statik elektriklenmeyi önler ve boyalı kumaşların renk atmasını engeller.
 • Tıkalı lavaboları açıp kötü kokuları gidermek için beyaz sirke kullanabilirsiniz.
 • Gümüş eşyalarınızı ve takılarınızı parlatıp temizlemek için yarım bardak beyaz sirkeyi 2 çorba kaşığı karbonat ile karıştırarak hazırladığınız karışımın içine koyarak 2 saat bekletin. Daha sonra bu karışımdan çıkarıp soğuk su ile durulayın ve yumuşak bir bezle silin.
 • Panjurları temizlemek için elinize bez, pamuklu bir eldiven giyin. Bir kapta eşit ölçüde beyaz sirke ile sıcak suyu karıştırın. Eldiveni elinizi bu karışıma batırdıktan sonra parmaklarınızı panjur dilimlerinin aralarından geçirerek silin. Eldiveni ara sıra temiz suya batırarak temizleyin.
 • Makas kirlenir veya yapış yapış olursa yıkamayın. Makasın kendisini ya da vidasını paslandırabilirsiniz. Makası temizlemek için beyaz sirkeye batırın ve hemen bir bezle silip kurulayın.
 • Cam yüzeylerin temizliğinde kullanmak için 1 ölçü beyaz sirkeyi 3 ölçü su ile karıştırarak püskürtmeli şişeye doldurun.
 • Klima ve hava nemlendiricilerinin filtrelerini dezenfekte etmek, zararlı bakterileri öldürmek için yıkadıktan sonra eşit ölçüde beyaz sirke ile ılık su karışımında 1 saat bekletin, sonra kurutarak kullanın.
 • Kumaşlardaki, halılardaki lekeleri beyaz sirke ile çıkarabilirsiniz.
 • Beyaz sirkeyi uçuk tedavisinden, bahçedeki bitkilerin bakımına kadar pek çok şekilde ve farklı amaçlarla kullanabilirsiniz. Hepsini burada anlatmak mümkün değil. Beyaz sirke nerede bulunur derseniz Migros’larda satılmaya başladı, oradan alıp deneyebilirsiniz.

  Beyaz sirke nerelerde kullanılmamalıdır?

  Mermer tezgahlarda, cilalı ahşap yüzeylerde, alüminyum ve döküm tencerelerde ve tavalarda beyaz sirke kullanılmaz. Ayrıca çamaşır suyu ve tuz ruhu ile birlikte kullanılmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.