Beyaz Lahana

Beyaz lahana neye iyi gelir?

Lahanada bulunan B, C ve E vitaminleri, magnezyum, potasyum ve demir  mineralleri bağışıklık sistemine iyi gelir. Beyaz lahana sebzesi kanser hastalıklarından korunmak için ve zayıflamak isteyenlere çok faydalıdır.

Vücuttaki toksik maddelerin bünyeden dışarı atılması için harika bir bitki olan;

beyaz-lahana-neye-iyi-gelir
Çiğ beyaz lahana

BEYAZ LAHANANIN YARARLARI :

 1. Yüksek antioksidan özelliği nedeniyle kış hastalıkları ve kanseri önlemeye kadar çeşitli yararları olan beyaz lahana serbest radikallere karşı kuvvetli bir savaşçıdır.
 2. Karaciğer yağlanması ve obeziteye iyi gelen beyaz lahana; Bağırsak, mide, prostat ve akciğer kanseri gibi kanser çeşitlerine karşı bedeni toksinlerden arındırmak ve korumak için ideal bir bitkidir.
 3. Beyaz lahanayı çiğ olarak yemek veya lahana suyu içmek idrar söktürmeye iyi gelir.
 4. Haftada 2 gün yapraklarını sıcak suda haşlayarak suyunu içmek ise toksin atmak için çok yararlı.  (Yoğun bir C vitamini deposu olan beyaz lahananın anti-toksin özelliğini korumak için uzun süre pişirmemeli, taze olarak yemelisiniz.)
 5. Lahanada bulunan Kükürt maddesi bağışıklık sistemini kuvvetlendirip, hastalık halinde iyileşme süresini kısaltır.
 6. İçeriğindeki kükürt nedeniyle gastrit ve ülsere karşı koruma sağlarken, besinlerin hazmına iyi gelir.
 7. Yapısındaki zengin lifler ile mide ve bağırsak rahatsızlıklarına karşı koruma sağlayarak, hem tok kalmaya hem de bağırsakların sağlıklı çalışmasına fayda sağlar. (Kabızlığa iyi gelir. Özellikle çiğ lahana bağırsakların hareketlendirilmesine yarar.)
 8. 100 gramı lahanada düşük kalori içeren (25 kalori) beyaz lahana zayıflamak iyi bir sebze. Zayıflama diyetlerinde salata, zeytinyağlı sebze yemeği veya lahana çorbası (hem vücuttan sıvı atılmasını, tok tutucu özelliğ çorba ile daha iyi sonuç veriyor) şeklinde tüketilebilir.
 9. Sahip olduğu Beta-Karoten, vücutta A vitaminine dönüştüğünden dolayı göz sağlığına yararlı olan lahana sayesinde meydana gelen A Vitamini gözleri kuvvetlendirir. Gece görme yeteneğini arttırır ve gözlerin yaşlanmasını önlemeye iyi gelir.
 10. Kükürt sebebiyle egzama, sedef gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarında ve akne tedavisinde yararlıdır. Akne engelleyen, zehirli maddelerin ciltten arındırılması (toksin atıcı) özelliğiyle engellemek suretiyle cilt güzelliğine katkıda bulunur.
 11. Ca, P ve Mg mineralleri içeren beyaz lahana, kas ve kemik sağlığına iyi gelir. İçindeki kalsiyumun yararı sayesinde (Otuz yaşına kadar kemiklerde biriken kalsiyum ilerleyen yaşlarda kemik erimesi riskini azaltır) yaşlılıkta daha sağlam bir iskelet ve kemik yapısına sahip olursunuz.
 12. İçindeki Potasyum yüksek kan basıncına karşı etkili olup, yüksek tansiyona ve kalp damarlarının tıkanmasını engellemeye yararlı olduğundan dolayısıyla kalp hastalıklarına karşı hem korur hem de kalp hastalığına iyi gelir. (Bu mineralleri yitirmemek için pişirme suyunu dökmek yerine çorbasını yapın veya suyunu içerek tüketin.)
 13. İdrar söktürücü özelliği nedeniyle toksinlerin vücuttan atılmasın yararyan beyaz lahana selülit tedavisinde faydalıdır. Düzenli olarak lahana suyu içmek veya çiğ lahana salatası yemek selülitlerin azalmasına iyi gelir.
 14. Kadınların adet dönemlerinde oluşabilen hormonal kökenli ödemlerde beyaz lahana suyu ya da çorbası içmek ödemin bünyeden atılmasına iyi gelir.
 • Pişmiş lahana yemeği olarak veya çiğ olarak yemeyi sevmeyenler için lahana turşusu iyi bir seçim olarak tavsiye edilir.

BEYAZ LAHANA TURŞUSU NEYE İYİ GELİR?

Lahana turşusunun muazzam bir antioksidan özelliği vardır. Yalnız evde lahana turşusu kurarken tuz yerine sirke kullanmalısınız. Bu sayede fermantasyon (mayalanma) esnasında kazanacağı probiyotik özelliği nedeniyle kış mevsimlerinde hastalıklara karşı koruma sağlar. Çünkü probiyotikler, bağırsak florasını kuvvetlendirerek bağışıklık sistemini güçlendirir ve dolayısıyla hastalıklara karşı korunmaya yarar.

Arananlar:

 • lahana suyu neye iyi gelir
 • çiğ beyaz lahananın faydaları
 • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1829 PyAMdAmGA1TEB75CwjrsRWUaz7sQXHj1mzwfll9c41M9bm9da6dmKJfDeNDcR85L 451114b387f6309d2749b4bf748f6a6289e4dd4b&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
 • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1830 FL-Su0-8-lcdOsUy4E2G03PLyZmzS6WP1LU0KxnSowgEe_Ff7rWs47FrigyNR4MB effd602410e7672a2a7e7fa75678988e8596c7ab&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
 • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1884 Lq7uBFkvCQEUI9sbclyCdUq9oBswF8tPcuRYKbGP481ZZZIyoxwt6ww_51efTj0v f162ff8ff0b2117b0b920b0babdd7ba46d0abbc0&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
 • salatalık turşusu mail

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Denizsaçı (mousse de corse)
Denizsaçı (mousse de corse)

Denizsaçı (mousse de corse) :...

ALIÇ
ALIÇ

Gülgillerden; kırlarda yabani olarak yetişen...

kuru-kayisi-yas-kayisi
Kayısı

Kayısı neye iyi gelir? Kansere...

Kapat