Tarçın ( Cinnamomum zeylaniccum )

Özellikleri : Defnegiller familyasından olan tarçın, Hindistan, Sri lanka ve Seylan civarlarında yetişir. İklim şartları nedeniyle ülkemizde yetişmez. Kışın yapraklarını dökmeyen tarçın, dünyanın en önemli baharatlarından biri kabul edilir. Kışın yapraklarını dökmez. Körpe dalları kesilen yetişmiş ağacın, kabukları soyulur ve kurutulur.Tarçın baharat gibi kullanılmasının yanı sıra, yemeklere ve ayrıca şaraplara konur. Parfüm endüstrisinde, tatlılarda, dondurmalarda kullanılır. Lezzetli bir tadı vardır.
Önerilen Hastalıklar : Bağırsak ve mide gazlarına iyi gelir. Damar ve doku büzücü olması nedeniyle, diyareyi keser ve peklik verir. Mide bulantısı ve kusma refleksini bastırır. Kan dolaşımını hızlandırır. Soğuk algınlığı ve grip preparatlarının içeriğinde bulunur. Gıdaları yumuşatır dolayısıyla mideyi kuvvetlendirir. Karaciğer dokularını açar ve görme kuvvetini arttırır.

tarçın

tarçın

Eklem ağrıları için bal ve tarçın kürü

Eklem ağrıları için bal ve tarçın kürü

Artrit, kelime anlamı, ağrılı eklem hastalığıdır. Tıbbi anlamda çok çaresi bulunamamış olan bu hastalık için, yapılan araştırmalar sonucu,doğanın iki mucizesi, gerçek anlamda mucizeler yaratıyor. Bu iki mucize: Bal ve tarçın. Bu kürü uygulamaya başladığınız ilk andan itibaren, farkı farkedeceksiniz.


Kürü: 2 yemek kaşığı ılık suyun içine, 1 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı toz tarçını ekleyip, karıştırın. Krem haline gelince, ağrılı bölgeye sürün Ayrıca, 1 bardak ılık suyun içine, 2 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı toz tarçın ekleyip karıştırın. Sabah ve akşam aç karnına, yemeklerden 30 dakika önce için. 1 haftanın sonunda, ağrılarınız, büyük oranda haifleyecek ve 1 ay sonra ağrısız yürümeye başlayabileceksiniz.


(Dr.Ender Saraç)

Tarçının Faydaları

Tarçın nedir? Faydaları nelerdir?
Tarçın genellikle yemek ve tatlılarda bir baharat olarak kullanılmasına rağmen, sağlığa çokca yararları vardır.
*Zengin kalsiyum,magnesyum,lif ve demir kaynağıdır.
*Son yıllarda yapılan çalısmalarda kan şekerini düşürücü etkisi saptanmıştır.(özellikle 2.tip diabet hastalarında)
*LDL kolestrolü düşürür,(günde yarım çay kaşığı alınması halinde)
*Koli bakterilerinin vücuda yayılmasını önler,
*Soğukalgınlığı,grip ve nezleye iyi gelir,(bal veya limonla alındıgında)
*Mide rahatsızlıklarına iyi gelir,hazımı kolaylaştırır,kusmayı önleyici bir etkiye sahiptir.
*Eklem yangısı (arthritis)ağrılarına iyi gelir.(yarım çay kaşığı tarçını bir yemek kaşığı balla karıştırarak her sabah kahvaltından önce veridiğinde bir hafta içinde ağrılarda önemli bir azalma,bir ay içinde de ağrısız yürüme)
*Tarçının koklamak hafızayı canlandırıcı bir etki yapar.
*Yiyeceklere eklendiği zaman,yiyeceklerin bozulmasını ve bakterilerinin büyümesini önleyen doğal bir gıda koruyucusudur.

Yüksek karbonhidratlı bir yiyeceği tarçınla tatlandırdığımız zaman kandaki şeker seviyesini etkileyerek düşmesini sağlar. Araştırmalar 300 gr. sütlaça 6 gr. kadar tarçın eklendiğinde kandaki şekeri seviyesindeki yükselişin önemli ölçüde azaldığı yönünde faydasını tespit etmişlerdir.

Arananlar:

  • TOZ TARÇIN mail

Bal-Tarçın Karışımı

Bal-Tarçın Karışımı Neye iyi gelir ve nasıl kullanılır?
Bal Tarçın Karışımının yararları, Bal Tarçın ile Zayıflama, Yaz Gribi ve Diş Ağrısına Doğal Çözüm, Kolesterolü düşürmenin doğal yolu…

Bal ve Tarçın Karışımının faydaları :

Bal Tarçın Karşımının Faydaları
Bal Tarçın Karşımının Yararları

Vücuttaki ağıralar için ideal formül  ;
1 birim balı 2 birim ılık su içerisine ekleyip, üzerine bir çay kaşığı toz tarçın koyarak bir krem elde edin. Elde ettiğiniz kremle vücudunuzun ağrıyan yerlerine masaj yapın. 1-2 dakika içerisinde ağrının azaldığına şahit olacaksınız.
Artrit Ağrılarına iyi gelir ;
Artritli hastaları, bir bardak sıcak su içerisinde 2 kaşık bal ve bir çay kaşığı toz tarçını eritip sabah-akşam içebilirler. Şayet düzenli olarak içilirse,  Kronik Artriti olan hastalar dahi tedavi olabilirler.
Bağışıklık Sistemini güçlendirmek için faydalı ;
Her gün kullanılan bal ve tarçın bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve vücudu bakteri ve virüs saldırılarına karşı korur. Doğal ve kaliteli bir bal, birçok vitamin ve büyük miktarda demir içerir. Balın düzenli tüketilmesi, akyuvarlar içerisinde bulunan ve bakteri ve virüslerle savaşan, kor püskülleri de güçlendirme özelliği vardır.
Diş Ağrısı İçin Bal Tarçın Karışımı ;
1 kaşık toz tarçın ve 5 tatlı kaşığı bal karışımı ağrıyan dişe günde üç defa uygulanır.
Hazımsızlık İçin kullanımı ;
Toz tarçın 2 kaşık bal üzerine serpilip yemekten önce alınırsa aşırı asit üretimini ve hazımsızlığı engeller.
Yaz Gribi İçin Bal ve tarçın ;
Balın içindeki bir maddenin grip mikroplarını öldürdüğü ve hastaları gripten koruduğu belirlenmiştir.
İdrar Yolu Enfeksiyonları İçin etkili bir ilaçtır;
2 kaşık toz tarçın, 1 tatlı kaşığı balı ılık suda eritilip içilirse, idrar kesesindeki mikroorganizmalara karşı etkili olur.
Kanser tedavisinde yararlıdır ;
Japonya ve Avustralya’da yapılan bir deneyde mide ve kemik kanserlerinin tedavisinde başarılı sonuçlar alınmıştır. Bu tür kanserli hastalar günde bir kaşık bal ve bir kaşık tarçını bir ay süreyle, günde üç defa tüketmelidir.
Kalp Hastalıkları ve tedavisinde ;
Bal ve tarçınla bir karışım yapın ve bunu her sabah kahvaltıda reçel ya da marmelat yerine ekmek üzerine sürün. Bu sizi arterlerdeki kolesterolleri eriterek kalp krizinden korur. Bu karışım ile daha önce kalp krizi geçirmiş kişiler ikinci krizden de korunurlar.  Düzenli olarak Bal tarçın yemeyi adet edinmiş kişilerde solunum zorluğu ortadan kalkar ve kalp atışları güçlenir.
Yorgunluğa iyi gelir ;
Bir bardak su içerisine yarım kaşık bal ve biraz toz tarçın karşıtırmanın her gün kuşluk vakti ve vücut direncinin düşmeye başladığı bilinen saat 15:00 sularında alındığında bir hafta içerisinde canlılığınız artacak ve yorgunluk nedir bilmeyeceksiniz.
Zayıflamak İçin Bal Tarçın Karışımı ;
Bir bardak su içerisine eşit oranda bal ve tarçını koyup kaynatın. Her gün kahvaltıdan yarım saat önce aç karnına ve yatmadan önce için. Düzenli uygulanırsa kilo verdirir. Ayrıca bal tarçın karışımı düzenli olarak içilirse yüksek kalorili diyet uygulansa dahi vücutta yağ birikmesini önlemeye yarar.

Arananlar:

  • tarçın neye iyi gelir

Rooibos Çayı

Kırmızı çay (kırmızı çalı) olarak da bilinen Rooibos bitkisi, Güney Afrika’nın batısında bulunan Cedarberg Dağlarında yetişen iğne gibi yeşil yapraklara sahip bir bitkidir.  

Rooibos çayı ( Türkçe okunuşu ile roybos çayı ) yararlı etkisi ve güzel tadı nedeni ile tüm dünyada sevilerek içilen bir çaydır. Bitki; Vitamin C, Demir, Kalsiyum, Magnezyum, Flüor ve Bakır gibi içeriklere sahip. Tad olarak meyvemsi-tatlı özelliktedir. Bu nedenle şekersiz de kolaylıkla tüketilebilir.

Roobios çayının diğer çaylardan en büyük farkı ise kafein içermemesi ve bu sayede çocuklar ve hassas mideye sahip insanlar tarafından da rahatlıkla içilebilir olmasıdır.

Roobios çayının Hazırlanışı: Roybos çayı da diğer bitki ve meyve çaylarında olduğu gibi hazırlanır. Taze suyu kaynatıp süzen poşetin üzerine eklenir. İsteğe göre olarak 3-5 dakika demlenmeye bırakılır. Çay sade olarak tüketilebileceği gibi biraz süt ya da limon ile de kullanılabilir. (Not: Roobios çayı uzun süre demlenebilir. Siyah çay gibi özelliklerini yitirmez).

Rooibos çayının faydaları :

Rooibos çayı; Yeşil çay gibi damar ve cilt koruyucudur. Kramp çözücü ve antialerjik özelliği vardır. 

Rooibos içeriğinde doğal olarak bulunan aspalatin ve nothofagin antialerjik etken maddeler sahiptir. Bu maddeler aynı zamanda kramp çözücü ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile de bilinmektedir. Alerji hastalığı olan kişilerde bağışıklık sistemi çok fazla histamin salgılar. Histamin ise hapşırma, astım, ishal gibi belirtilere neden olabilmektedir. Rooibos ve etken maddeleri sayesinde histaminin çıkışı frenlenmektedir. (Özellikle gıda, toz ve polen alerjilerinde etkilidir.)  

Cilt Sağlığı açısından: antioksidan ve hücreleri yenileyici özelliğine bağlı olarak egzama, güneş yanığı ve derideki alerjik reaksiyonlar gibi deri sorunlarına yönelik ideal bir çaydır. Nörodermik’te de etkilidir.

 Mide-Bağırsak Sorunlarında: İltihap giderici özelliği nedeniyle Rooibos ishal, bağırsak iltihaplanması, barsak tahrişleri gibi mide-barsak sıkıntıları için çok uygundur.

Mental Sağlık: Mutluluk hormonu serotoninin üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle Rooibos çayı depresyon, huzursuzluk, uyku sorunu ve baş ağrısı gibi sıkıntılarda kullanılabilir.

Serbest Radikallere karşı: Rooibos çayının içeriğinde yer alan C Vitamini , karotinoid, flavonoid ve farklı etken maddeler sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getirmekte ve böylece vücudu çeşitli hastalıklardan korumaktadır.

Çocuklar için özel çay: çocuklar ve bebekler rooibos çayını tatlandırmadan bile güzel bir tada sahip olması nedeniyle çok severek içmektedirler. Roobos bitkisi 200’ün üzerinde etken maddeye sahip olup da çocuklar ve bebekler üzerinde herhangi bir olumsuz etki tespit edilemeyen nadir bitkilerdendir. Rooibos çayı diğer birçok farklı çaya göre mideyi zorlamayan bir özellik taşımaktadır. Meyve çayı bile çok fazla tüketildiğinde çocuklarda aşırı asit oluşumu nedeniyle mide ağrılarına yol açabilirken Rooibos çayı çocukların tüketimine yönelik uygun bir çaydır. Rooibos’un diğer önemli bir özelliği ise kafein içermemesine bağlı olarak uyarıcı olmaması; aksine rahatlatıcı olarak kullanılabiliyor olmasıdır. Çayın içersinde sadece %1 teanin bulunmaktadır (siyah çaydaki oran %12’dir). Rooibos çayı ayrıca gaz oluşumu ve mide tahrişlerinde değerlendirilebilir. Fluor içeriği nedeniyle diş çürümesini de engelleyebilir. Ayrıca bilindiği üzere siyah çay yemeklerden 1 saat sonra içilmesi gerekirken, rooibos yemekten hemen sonra tüketilebilir.

Sporcular için: Spor sırasında ter ile birlikte önemli derecede su ve mineral kaybı yaşanmaktadır. Yüksek mineral içeriği nedeniyle Rooibos bu anlamda sporcular için de çok uygun bir içecektir. Rooibos çayı doğal bir izotonik hararet alıcı niteliğindedir.

Diyet yapanlar için: yemek öncesi içilen Rooibos çayının tatlımsı tadı nedeniyle tatlıya olan istek bilinçaltında bastırılmaktadır. Çay sayesinde tüketilen sıvı ise midede hacim yaratır ve daha az yemek yeme ihtiyacını doğurur. Rooibos çayının içerisinde bulunan mineraller, vitamin ve diğer etken maddeleri sayesinde diyet programına dahil edilebilecek faydalı bir detoks içeceğidir roobios çayı.

Tavsiye: Ben, GNC marketlerde satılan Orijini Almanya olan Mega Tea Organic Rooibos with cinnamon, yani Tarçın ve karanfilli olan rooibos çayını tercih ediyorum. Bu sayede siyah çayı tamamen bıraktım diyebilirim. İçinde roybos yaprağı, organik tarçın kabuğu, doğal badem, karamel, vanilya aroması ve organik karanfil var. GNC’de yazı tarihim itibariyle içinde 12 süzme çay bulunan kutusunun kampanya fiyatı 6 tl ve fazlaca içmenin hiçbir yan etkisi yok.

Arananlar:

  • roybos
  • roybos çayı
  • rooibos çayı
  • roybos nedir
  • roybos yaprağı
  • roybos bitkisi