KARANFİL

KARANFİL bitkilerinsifalitedavisi KARANFİL

KARANFİL

Karanfil:

10-20 m yüksekliğinde, yaprak dökmeyen ağaçlardan elde edilir. Vatanı, tropik Asya (Moluk Adaları, Zengîbar) dır. Karanfil bildiğimiz süs karanfil çiçeğinden farklıdır. Yaz kış yeşil kalan yaprakları, meşin gibi serttir. Çiçekleri pembedir ve kiraz çiçekleri gibi demet hâlinde bulunurlar.

Bu çiçeklerin kurutulmuş tomurcukları “karanfil” adını alır. Kurutulmuş tomurcuklar, 10 mm boyunda, çiviye benzer şekilde, ovaryumu hafif dört köşeli, dört taç ve çanak yaprağından meydana gelmiş olup, kırmızı-kahverenklidir.

Çiçek sapları da karanfil adıyla satılmakta ise de ikinci kalite ürün sayılmaktadır. Karanfile koku ve lezzetini veren “eugenol” adındaki bir uçucu yağdır. Kurutulmuş tomurcuklar ezilip subuharı distilasyonuna tâbi tutulursa % 14-20 kadar karanfil esansı denilen uçucu yağ elde edilir. Bu uçucu yağda % 80-90 kadar eugenol ve %3 kadar da asetil eugenol bulunur.

Eugenol, hoş kokulu, kuvvetli antiseptik ve analjezik bir maddedir. Karanfil çok eski çağlardan beri baharat olarak kullanılmaktadır. Eskiden saraylarda konuşacak kimseler, nefesleri güzel koksun diye karanfil kullanırlardı.

Tıpta, diş hekimliğinde, diş tedâvisinde ağrı kesici ve antiseptik olarak kullanılır. Gaz söktürücü bir etkisi de vardır. Diş macunlarının terkibine girer. Pasta ve şekercilikte, parfümeride ve sabun sanâyiinde kullanılır. Ayrıca eugenol vanilin eldesinde kullanılan başlıca maddelerden biridir. Bugün karanfilin en çok yetiştirildiği ve ihraç edildiği ülkelerin başında Zengibar ve Madagaskar gelir.

 KARANFİL

Arananlar:

 • Organik argy pelin yaprağı kurutulmuş pelin otu mail

Karanfil (Eugenia Caryophyllata)

Karanfil (Eugenia Caryophyllata)

karanfil

karanfil

Özellik : Kışın yaprakları dökülmeyen, ve 20 metre uzunluğa kadar büyüyebilen bir ağaçtır. Genelde güneş ışığı almayan yerlerde yetişir. Bu şifalı bitkinin hekimlikte kullanılan tohumları koyu renkli küçük çiviler biçimindedir.   Tanzanya, Brezilya gibi ülkelerde kültürü yapılmakla birlikte daha çok molük adalarında yetişmektedir. Çeşitli çayların karışımlarında aroma vermek için de kullanılır. Karanfil tohumlarının antiseptik, antifungal, antiviral, antibakteriyel özelliği vardır.  Bu nedenle eski çağlardan itibaren analjezik özelliği sebebiyle diş ağrılarında ve diş hekimliğinde de kullanılır.

Karanfil neye iyi gelir, hangi hastalıklarda tavsiye edilir :  Karanfil Beş duyu ve hafızayı kuvvetlendirir. Beyine güç verir. Antiseptik özelliği bulunan karanfil, kalp hastalıklarına da iyi gelir.

Kullanma Biçimi ve Doz : Karanfil yağı, ağrı noktalarının üzerine masaj yapılarak kullanılabilir. Mide ağrısında 4-5 damla su içinde seyreltilerek içilebilir.  Ağız ve midede oluşan kötü kokuları yok etme özelliği vardır.

Yan etkileri : Henüz Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

Rooibos Çayı

Kırmızı çay (kırmızı çalı) olarak da bilinen Rooibos bitkisi, Güney Afrika’nın batısında bulunan Cedarberg Dağlarında yetişen iğne gibi yeşil yapraklara sahip bir bitkidir.  

Rooibos çayı ( Türkçe okunuşu ile roybos çayı ) yararlı etkisi ve güzel tadı nedeni ile tüm dünyada sevilerek içilen bir çaydır. Bitki; Vitamin C, Demir, Kalsiyum, Magnezyum, Flüor ve Bakır gibi içeriklere sahip. Tad olarak meyvemsi-tatlı özelliktedir. Bu nedenle şekersiz de kolaylıkla tüketilebilir.

Roobios çayının diğer çaylardan en büyük farkı ise kafein içermemesi ve bu sayede çocuklar ve hassas mideye sahip insanlar tarafından da rahatlıkla içilebilir olmasıdır.

Roobios çayının Hazırlanışı: Roybos çayı da diğer bitki ve meyve çaylarında olduğu gibi hazırlanır. Taze suyu kaynatıp süzen poşetin üzerine eklenir. İsteğe göre olarak 3-5 dakika demlenmeye bırakılır. Çay sade olarak tüketilebileceği gibi biraz süt ya da limon ile de kullanılabilir. (Not: Roobios çayı uzun süre demlenebilir. Siyah çay gibi özelliklerini yitirmez).

Rooibos çayının faydaları :

Rooibos çayı; Yeşil çay gibi damar ve cilt koruyucudur. Kramp çözücü ve antialerjik özelliği vardır. 

Rooibos içeriğinde doğal olarak bulunan aspalatin ve nothofagin antialerjik etken maddeler sahiptir. Bu maddeler aynı zamanda kramp çözücü ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile de bilinmektedir. Alerji hastalığı olan kişilerde bağışıklık sistemi çok fazla histamin salgılar. Histamin ise hapşırma, astım, ishal gibi belirtilere neden olabilmektedir. Rooibos ve etken maddeleri sayesinde histaminin çıkışı frenlenmektedir. (Özellikle gıda, toz ve polen alerjilerinde etkilidir.)  

Cilt Sağlığı açısından: antioksidan ve hücreleri yenileyici özelliğine bağlı olarak egzama, güneş yanığı ve derideki alerjik reaksiyonlar gibi deri sorunlarına yönelik ideal bir çaydır. Nörodermik’te de etkilidir.

 Mide-Bağırsak Sorunlarında: İltihap giderici özelliği nedeniyle Rooibos ishal, bağırsak iltihaplanması, barsak tahrişleri gibi mide-barsak sıkıntıları için çok uygundur.

Mental Sağlık: Mutluluk hormonu serotoninin üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle Rooibos çayı depresyon, huzursuzluk, uyku sorunu ve baş ağrısı gibi sıkıntılarda kullanılabilir.

Serbest Radikallere karşı: Rooibos çayının içeriğinde yer alan C Vitamini , karotinoid, flavonoid ve farklı etken maddeler sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getirmekte ve böylece vücudu çeşitli hastalıklardan korumaktadır.

Çocuklar için özel çay: çocuklar ve bebekler rooibos çayını tatlandırmadan bile güzel bir tada sahip olması nedeniyle çok severek içmektedirler. Roobos bitkisi 200’ün üzerinde etken maddeye sahip olup da çocuklar ve bebekler üzerinde herhangi bir olumsuz etki tespit edilemeyen nadir bitkilerdendir. Rooibos çayı diğer birçok farklı çaya göre mideyi zorlamayan bir özellik taşımaktadır. Meyve çayı bile çok fazla tüketildiğinde çocuklarda aşırı asit oluşumu nedeniyle mide ağrılarına yol açabilirken Rooibos çayı çocukların tüketimine yönelik uygun bir çaydır. Rooibos’un diğer önemli bir özelliği ise kafein içermemesine bağlı olarak uyarıcı olmaması; aksine rahatlatıcı olarak kullanılabiliyor olmasıdır. Çayın içersinde sadece %1 teanin bulunmaktadır (siyah çaydaki oran %12’dir). Rooibos çayı ayrıca gaz oluşumu ve mide tahrişlerinde değerlendirilebilir. Fluor içeriği nedeniyle diş çürümesini de engelleyebilir. Ayrıca bilindiği üzere siyah çay yemeklerden 1 saat sonra içilmesi gerekirken, rooibos yemekten hemen sonra tüketilebilir.

Sporcular için: Spor sırasında ter ile birlikte önemli derecede su ve mineral kaybı yaşanmaktadır. Yüksek mineral içeriği nedeniyle Rooibos bu anlamda sporcular için de çok uygun bir içecektir. Rooibos çayı doğal bir izotonik hararet alıcı niteliğindedir.

Diyet yapanlar için: yemek öncesi içilen Rooibos çayının tatlımsı tadı nedeniyle tatlıya olan istek bilinçaltında bastırılmaktadır. Çay sayesinde tüketilen sıvı ise midede hacim yaratır ve daha az yemek yeme ihtiyacını doğurur. Rooibos çayının içerisinde bulunan mineraller, vitamin ve diğer etken maddeleri sayesinde diyet programına dahil edilebilecek faydalı bir detoks içeceğidir roobios çayı.

Tavsiye: Ben, GNC marketlerde satılan Orijini Almanya olan Mega Tea Organic Rooibos with cinnamon, yani Tarçın ve karanfilli olan rooibos çayını tercih ediyorum. Bu sayede siyah çayı tamamen bıraktım diyebilirim. İçinde roybos yaprağı, organik tarçın kabuğu, doğal badem, karamel, vanilya aroması ve organik karanfil var. GNC’de yazı tarihim itibariyle içinde 12 süzme çay bulunan kutusunun kampanya fiyatı 6 tl ve fazlaca içmenin hiçbir yan etkisi yok.

Arananlar:

 • roybos
 • roybos çayı
 • rooibos çayı
 • roybos nedir
 • roybos yaprağı
 • roybos bitkisi
 • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1835 mFo0oDP4MfXePsILbGyLoU1LW6ATv7fr5puwlEfbkKorgp3rvhg0WCKF6-S7e3zR c430e98f0a2b6fede59bca656800ebc740d821f0&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
 • roybos tansiyon
 • roybos mucize
 • roybos yaprağı neye iyi gelir