Karanfil (Eugenia Caryophyllata)

Karanfil (Eugenia Caryophyllata)

karanfil

karanfil

Özellik : Kışın yaprakları dökülmeyen, ve 20 metre uzunluğa kadar büyüyebilen bir ağaçtır. Genelde güneş ışığı almayan yerlerde yetişir. Bu şifalı bitkinin hekimlikte kullanılan tohumları koyu renkli küçük çiviler biçimindedir.   Tanzanya, Brezilya gibi ülkelerde kültürü yapılmakla birlikte daha çok molük adalarında yetişmektedir. Çeşitli çayların karışımlarında aroma vermek için de kullanılır. Karanfil tohumlarının antiseptik, antifungal, antiviral, antibakteriyel özelliği vardır.  Bu nedenle eski çağlardan itibaren analjezik özelliği sebebiyle diş ağrılarında ve diş hekimliğinde de kullanılır.

Karanfil neye iyi gelir, hangi hastalıklarda tavsiye edilir :  Karanfil Beş duyu ve hafızayı kuvvetlendirir. Beyine güç verir. Antiseptik özelliği bulunan karanfil, kalp hastalıklarına da iyi gelir.

Kullanma Biçimi ve Doz : Karanfil yağı, ağrı noktalarının üzerine masaj yapılarak kullanılabilir. Mide ağrısında 4-5 damla su içinde seyreltilerek içilebilir.  Ağız ve midede oluşan kötü kokuları yok etme özelliği vardır.

Yan etkileri : Henüz Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.