Regl Döneminde Spor Yaparken Dikkat

Sağlıklı bir yaşam ve obezite ile mücadele için uzmanlar devamlı sporun hayatımızdaki öneminden bahsediyorlar. Ancak spor yaparken de bilinçli spor yapmak gerekli ve spor yaparken dikkat edilmesi gereken hususları iyi bilmek gerekiyor.

Hürriyetin haberine göre Doç. Dr. Hakan Özsoy özellikle bayanlarda spor yaparken yaralanmaarın daha sık görüldüğünü söyledi. Ve bayanlarda özellikle regl dönemlerinde salgılanan hormonlar sebebiyle spor yaparken daha dikkatli olmalarını belirtti.

“III. Spor Travmatolojisinde Güncel Kavramlar Toplantısı”nda konu ile ilgili bilgiler veren Hakan Özsöy kadınlarda regl dönemlerinde spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında şunları söyledi : “Bilimsel çalışmalar, regl döneminin başlamasından itibaren 10-14. günlerin spor yaralanmaları için daha riskli bir dönem olduğunu gösteriyor. Östrojen hormonu bu dönemde daha yüksek olduğu için ön çapraz bağlardaki hücreler daha yavaş çalışır. Bu da bir yaralanma halinde ön çapraz bağların yenilenme yeteneğini azaltır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, yumurtlamanın hemen öncesindeki dönemin, sonrası döneme göre daha riskli olduğu konusunda uyarı yayımladı. Ayrıca, ön çapraz bağların içinde bulunduğu kemik aralığı daha dar olduğu için, kadınlar spor yaparken daha fazla risk altındadır.”

Spor Yaparken Nasıl Bir Sütyen Kullanmalı

Spor Yaparken Nasıl Bir Sütyen Kullanmalı

Haftada yanlız bir kez bile olsa spor yaparken özel bir sütyen kullanmak rahatlık verir. Kuşkusuz günlük giyimde kullanılanlar arasında da rahatlık sağlayan sütyenler bulunabilir. Örneğin dantelli yada kauçuklu bir sütyenle rahat ediliyorsa spor yaparken de bu sütyen kullanılabilir. En uygunu pamuklu kumaştan yapılmış sütyenlerdir. Çünkü bunlar teri çeker; dokusu esnek olanlar göğüsleri daha iyi sarar. Önden bağlanan sütyenler spor yaparken daha rahat olabilir. Çünkü hem açılma tehlikesi olmaz, hemde derin ve sık soluk alırken insanı sıkmaz. Sütyen arkadan çapraz bantlı olursa, askıların omuzlardan kayması olasılığıda ortadan kalkmış olur. www.neyeiyigelir.com

Diyet Yaparken Ekmek Yenmelidir

Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar son dönemde ekmeğin beslenmedeki önemine dikkat ederek sosyal medya üzerinden “Diyette ekmeğime dokunma” hareketi başlattı.
Son günlerde ekmek üzerine ir tartışma aldı başını gidiyor, kimi uzmanlar ekmeğin sağlıksız olduğunu ve tüketilmemesi gerektiğii söylerken kimi uzmanlar ise ekmek tüketilmesinin yanlış olmadığını söylüyor. Ekmeğin diyet yaparken tamamen bırakılmasının yanlış olduğunu savunan ve şu aralar sosyal medya üzerinde “Diyet yaparken ekmeğime dokunma” kampanyası başlatan Elvan Odabaşı Kanar; Ekmeğin beslenmede önemli bir rolü olduğunu, ekmeksiz beslenmenin çeşitli sağlık sorunlarına ve hastalıklara yol açabileceğini vurguluyor.
Kanar ekmek tükertirken beyaz ekmek değil esmer kepekli, yulaflı, çavdar ekmeği gibi ekmekleri tüketmemizi söylüyor. Diyet yaparken aç kalınmaması gerektiğini, ancak herşeyin bir ölçüsü olduğunu söyleyen diyetisyen E.Kanar herkesin günlük ihtiyacının farklı olduğunu ve diyetlerin kişiye özel olduğunu söylüyor.

Arananlar:

  • ekmekneye