Adet Döneminde Sırt Ağrısı

Adet Döneminde Sırt Ağrısı

Kadınların sırtı adet kanamalarından önce ve adet kanamaları sırasında daha duyarlıdır. Bu sonuç hormonların etkisinden kaynaklanır. Gebelik sırasında omurgada gevşeme olur ve vücut doğuma hazırlanmaya başlar. Bu nedenle adet dönemlerinde ve doğumdan sonraki altı ayda vücut zorlanmamalıdır.
www.neyeiyigelir.com

 

Saglikcini.com tarafından oluşturulan makelelerin izinsiz kullanılması yasaktır.

www.neyeiyigelir.com

Regl Döneminde Spor Yaparken Dikkat

Sağlıklı bir yaşam ve obezite ile mücadele için uzmanlar devamlı sporun hayatımızdaki öneminden bahsediyorlar. Ancak spor yaparken de bilinçli spor yapmak gerekli ve spor yaparken dikkat edilmesi gereken hususları iyi bilmek gerekiyor.

Hürriyetin haberine göre Doç. Dr. Hakan Özsoy özellikle bayanlarda spor yaparken yaralanmaarın daha sık görüldüğünü söyledi. Ve bayanlarda özellikle regl dönemlerinde salgılanan hormonlar sebebiyle spor yaparken daha dikkatli olmalarını belirtti.

“III. Spor Travmatolojisinde Güncel Kavramlar Toplantısı”nda konu ile ilgili bilgiler veren Hakan Özsöy kadınlarda regl dönemlerinde spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında şunları söyledi : “Bilimsel çalışmalar, regl döneminin başlamasından itibaren 10-14. günlerin spor yaralanmaları için daha riskli bir dönem olduğunu gösteriyor. Östrojen hormonu bu dönemde daha yüksek olduğu için ön çapraz bağlardaki hücreler daha yavaş çalışır. Bu da bir yaralanma halinde ön çapraz bağların yenilenme yeteneğini azaltır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, yumurtlamanın hemen öncesindeki dönemin, sonrası döneme göre daha riskli olduğu konusunda uyarı yayımladı. Ayrıca, ön çapraz bağların içinde bulunduğu kemik aralığı daha dar olduğu için, kadınlar spor yaparken daha fazla risk altındadır.”