Antibiyotik Kullanımına Dikkat

Grip ve soğukalgınlığı hastalıklarında antibiyotik kullanımı :

Mevsim değişiklikleri ve hava şartlarındaki değişiklikler, ısı değişiklikleri havadaki nem oranının değişmesi gibi faktörler ile birlikte soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklar son günlerde sıkça görülmekte. Tıp otoriteleri ve uzmanlar bu tip durumlar için önemle uyarıyorlar; “Gelişigüzel ve doktor önerisi olmadığı sürece antibiyotik kullanmayınız.”

Bu gibi basit hastalıklarda bilinçsizce kullanılan antibiyotikler  yeni enfeksiyonlara neden olabilirler. Bilinçsizce ve sık kullanılan antibiyotikler vücuttaki mikroorganizmaların direnç oluşturmasına sebep olmaktadır. Bilindiği üzere ise grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar bulaşıcı ve kişiden kişiye yayılan hatta kitlesel olabilen hastalıklardır.
Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda antibiyotiklere başvurmadan önce ilk yapılması gereken şey, hasta olacağınızı veya olduğunuzu anladığınız an hemen doktora gitmektir. Erken tanı çok önemlidir. Hastalığın ilerlemesine izin vermememek gerekir. Bu gibi hastalıklarda bol C vitamini içeren meyveler tüketmek ve dinlenmek hastalığın iyileşme sürecinde en önemli unsurlardır.

Regl Döneminde Spor Yaparken Dikkat

Sağlıklı bir yaşam ve obezite ile mücadele için uzmanlar devamlı sporun hayatımızdaki öneminden bahsediyorlar. Ancak spor yaparken de bilinçli spor yapmak gerekli ve spor yaparken dikkat edilmesi gereken hususları iyi bilmek gerekiyor.

Hürriyetin haberine göre Doç. Dr. Hakan Özsoy özellikle bayanlarda spor yaparken yaralanmaarın daha sık görüldüğünü söyledi. Ve bayanlarda özellikle regl dönemlerinde salgılanan hormonlar sebebiyle spor yaparken daha dikkatli olmalarını belirtti.

“III. Spor Travmatolojisinde Güncel Kavramlar Toplantısı”nda konu ile ilgili bilgiler veren Hakan Özsöy kadınlarda regl dönemlerinde spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında şunları söyledi : “Bilimsel çalışmalar, regl döneminin başlamasından itibaren 10-14. günlerin spor yaralanmaları için daha riskli bir dönem olduğunu gösteriyor. Östrojen hormonu bu dönemde daha yüksek olduğu için ön çapraz bağlardaki hücreler daha yavaş çalışır. Bu da bir yaralanma halinde ön çapraz bağların yenilenme yeteneğini azaltır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, yumurtlamanın hemen öncesindeki dönemin, sonrası döneme göre daha riskli olduğu konusunda uyarı yayımladı. Ayrıca, ön çapraz bağların içinde bulunduğu kemik aralığı daha dar olduğu için, kadınlar spor yaparken daha fazla risk altındadır.”