Rezene Tohumu

REZENE TOHUMU – FOENİCULUM VULGARE

Diğer İsimleri: Tatlı Anason-Raziyane- Arapsaçı

Kullanılan Kısımları : Kökü- tohumu

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Midevi, gaz çıkarıcı, mide şişkinliğinde, hazmı kolaylaştırıcı, öksürük kesici, yatıştırıcı, süt artırıcı, balgam söktürücü, iştah açıcı, süt çocuklarında gaz teşekkülünü ve kusmalarını önleyici ve karın ağrılarını giderici, göğüs hastalıklarında, soğuk algınlığında, üşütmeden meydana gelen mesane ve böbrek ağrılarında, böbrek ve mesane tıkanıklıklarını açıcı, nefes darlığı ve bronşitte, kalp çarpıntısına, romatizma ve üremiye iyi gelir, boğmaca ve dalak hastalıklarında, dolaşımı uyarıcı, kansızlığı giderir, bronşları boşaltır, adet söktürücü ve kolaylaştırıcı, anti enfilamatuar etkilidir, spazm çözücü, idrar söktürücü, güçlendirici bağırsak kurtlarını düşürücü, aşırı şişmanlıkta, cinsel güçsüzlükte, kadınlardaki cinsel soğuklukta (frijidite), yorgunlukta faydalıdır, uykusuzlukta gece yatarken içilir. Rezene toplar damarları büzer ve böylece varis, filebit ve basurda faydalı olur, basurun kanama ve ağrısını keser.

Mart ayının başından temmuza kadar hergün 15 gr çekilmiş rezene tohumu yutulursa o sene hastalanılmaz.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 4-6 gr tohum konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.veya tohumlar toz haline getirilir, günde birkaç defa 0.5-1 gr içilir. Süt çocuklarına haşlamadan günde 1 bardak tatlandırılarak azar azar verilir büyüklere verilirken tatlandırılmaz.

Rezene şurubu yapılıp içilirse tıkanık damarları açar.

Ses kısıklığında 1 bardak kaynar süte 5 gr tohum konur, 10 dk bekletilir, balla tatlandırılıp içilir.

Balla macun yapılıp yenilirse göze faydalı olur.

Kansızlık, yorgunluk kadınlarda cinsi soğukluk erkeklerde güçsüzlük hallerinde, 150 gr tohum 2 İt keskin sirkede, 3 hafta bekletilir, hergün çalkalanır, süzülür, günde 2 bardak içilir.

Müshil ve müleyyin olarak 5 gr ezilmiş rezene (toz halinde değil) 10 gr sinameki ufalanır 80 gr kaynar suda 10 dk bekletilir, süzülür, bu suya, 10 gr kudret helvası 10 gr potasyum sodyum tartarak ilave edilip eritilir, süzülür, süzülen bu su üzerine su ilavesi ile 100 gr’a tamamlanır, yarım bardak suya, bu mayiden 10 gr konulup içilir.

Bağırsakları çalıştırmak için 15 gr rezene, 15 gr biberiye, 15 gr sinameki, 15 gr ardıç tohumu 1 kilo suda 20 dk kaynatılır, sabahları aç karna 1 bardak içilir.

Mide gazında, 1 bardak kaynar suya, 4-6 gr tohum konur, 10 dk bekletilir, günde 3 bardak yemeklerden evvel veya sonra içilir.

KÖK:

İshal kesici ve idrar söktürücü olarak 5-6 gr kök 1 bardak suda 10-15 dk kaynatılır, 5 dk bekletilir, günde 2-3 bardak sıcak olarak içilir.

Aşırı şişmanlıkta 6 gr kıyılmış kök 1 bardak kaynar suda 20 dk bekletilir, günde 3 bardak içilir. Zayıflatıcı olarak; 200 gr rezene veya 200 gr kimyon 200 gr melek otu kökü, 200 gr hayıt tohumu toz haline getirilir, karıştırılır, günde 1 kaşık içilir.

TAZE YAPRAKLARI:

Taze yapraklar yenilirse yan ağrılarına, göze, dalağa faydalıdır, ciğer ve dalağın tıkanık damarlarını açar.

Astım ve bronşitte; sığır kuyruğu, hatmi çiçeği, kekik, ebegümeci, sinir otu, civanperçemi, ayrık kökü, ısırgan otu, maydonoz, kedi nanesi, lavanta çiçeği, kedi otu kökü, nane, deve tabanı yaprağı ve çiçeği, adaçayı, raziyane, kafuru otu, melek otu kökü, nergiz çiçeği, saparna kökü, süsen kökü; bu otlardan eşit miktarda alınır, karıştırılır, bu karışımdan 2 su bardağı dolusu 6 litre suda 5 litre su kalıncaya kadar kaynatılır, süzülüp bir kaba doldurulur. Dolapta muhafaza edilir, günde iki defa sabah aç karna gece yatarken birer su bardağı içilir. Pekmezle tatlandırılabilir (denenmiştir). Kesin faydalıdır.

Haricen Kullanılışı: Ağız, boğaz enfeksiyonlarına bağlı mukoza rahatsızlıklırında gargara şeklinde kullanılır. Göz yorgunluğu ve tahriş olmuş gözlerde 10 gr tohum 1 bardak kaynar suda 10 dk bekletilir, süzülür, gözlere 15 dk banyo-kompres yapılır veya aynı faydayı temin için haşlanan suyundan buruna çekilir.

İltihaplı yaralarda bitki toz haline getirilir, suda kaynatılır, yaralar yıkanır. Rezene yaprakları yara iyi edici olarak yaralara konulur.

TAZE KÖK:

Göz zafiyetinde taze kökünün kabuğu temizlenir suyu çıkarılır göze damlatılır.

Taze yapraklarının sıkılması ile elde edilen su göze damlatılırsa gözü keskinleştirir. Veya taze yapraklar haşlanır suyu ile göze pansuman yapılır veya buruna çekmek sureti ilede istifade edilebilir.

Rezene Çayı İçin Gereken Şifalı Bitkiler:

Rezene, Gelincik, Civan perçemi, Kayısı yaprağı, Şeker

Hazırlanış Şekli:

* Rezene tohumu ve köklerinden iki tutam dövülerek ezilir. Bir tutam gelincik, yarımşar tutam civan perçemi ve kurutulmuş kayısı yaprağı suda kaynatılır. Hazırlanan şifalı çay şekerle tatlandırılarak yemeklerden sonra bir bardak içilir.

* Soğuktan ileri gelen mesane ve böbrek ağrılarında, mide ve bağırsaklardaki gazlan dışarı atmada rezene çayının etkin yararları vardır.

* Rezene çayı, aynı zamanda damar sertliği ve mesane taşlarının eritilmesinde de yarar sağlar.

Arananlar:

  • bağırsakları çalıştırmak için ne iyi gelir language:tr

Keten Tohumu ( Linum Usitatissimum )

Özellikleri : Mavi otsu ve ince gövdeli bir bitki olan Keten tohumu, 50-60 santimetre yükseklikte ve bir yıllık bir bitkidir. Tohumları ve tohumlarından elde edilen yağları kullanılır. Avrupa ve Kanada’ da Mısır, Hindistan’da lifleri tohumları ve yağ elde edilmek için kültürü yapılmaktadır.

Önerilen Hastalıklar : Müshil etkisi olan bir bitkidir. Gastrit ve sindirim sistemi tahrişlerinde tedaviye yardımcı olur. Bronşit, kronik öksürük ve ağrılı cild ihtihablarında kullanılır. İdrar arttırır.

Kullanım Şekli ve Dozu : 1 çorba kaşığı keten tohumu, 3 bardak suda, 10 dakika kaynatılır, bekletilip süzülür. Bu çayın buharı da teneffüs edilir.

Yan etkileri : Fazla kullanılması sakıncalıdır.

Keten tohumu

Kestane, Keten Tohumu, Kermes Meşesi

KERMES MEŞESİ

Kullanılan Kısımları: Yaprağı

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Yaprağı toz haline getirilir, bal ve gül yağı ile birlikte karıştırılıp 10 gr yenilirse, basur ve mesane iltihaplarından meydana gelen ağrıları keser.

Kuru yaprak toz haline getirilir, su ile içilirse, ishali keser.

Haricen Kullanılışı: Yaprağının kaynatılan suyuna oturan kadınların rahim akıntılarını ve ağrısını keser. Taze kurutulmuş yapraklar, toz haline getirilir, şiddetli urlara, yaralara, yakı gibi konulursa geçirir.

KESTANE – CASTANEASATİVA

Kullanılan Kısımları : Taze kabukları, yaprak ve kestanesinin dış kabuğu, (Tof)

Kurutma Şekli: Yaprakları gölgede — dal kabukları güneşte

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Kuvvet vericidir (tonik), balgam söktürür, bronşite iyi gelir, romatizmaya son derece faydalıdır, ishali önler, tansiyonu düşürür.

Dal Kabuğu; kestane dal kabuğu ve yapraklarının haşlanması ishal kesici, tansiyon düşürücü ve öksürük kesici olarak kullanılır. Ateş düşürücü, sinirleri yatıştırıcı, idrar zorluğunu giderici, bağırsak kolitine, kan tükürmeye faydalıdır, midenin rutubetini alır, tonik olarak, basur memelerini ve varisi geçirir. Yaprak ve dal kabukları aynı maksatla kullanılır. Tansiyon düşürücü olarak taze filizleri kaynatılıp içilir.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 10 gr ufalanmış yaprak veya ezilmiş dal kabuğu konur, 10 dk bekletilip günde 2-3 bardak içilir.

Tof: Yaprak ve dış kabuğu (dikenli kısım) tonik olarak haşlanıp içilir.

Kestane meyvesi: Kestane meyveleri besleyicidir, meyveler meslek adamlarına, devamlı ayakta kalmak mecburiyetinde olanlara, kan damarlarının genişlemesinden korunmak için yemeleri tavsiye olunur.

Kestane meyveleri yenildiğinde basur memelerini ve varisi geçirir, rengi güzelleştirir, cinsi arzuyu artırır, aybaşı kanamalarını keser, bağırsak kolitini ve idrar zorluğunu giderici olarak günde 80 gr yenilir günlük 80 gr aşmamalıdır. Kestane sinirleri güçlendirir, kansızlığı geçirir, iktidarsızlıkta faydalıdır.

îştah açıcı ve şişmanlatıcı olarak kestane, yulaf, mısır, mercimek, fasulye 100-er gr toz haline getirilir, karıştırılır, sabahları 1 bardak sütle 1 kaşık içilir bu esnada çay içilmez. Bu karışım çorba halinde de içilebilir.

Haricen Kullanılışı: Kestane yaprakları zeytinyağında kaynatılır, bebeklerin karın ağrısında karnın üzerine masaj yapılır.

KETEN TOHUMU – LİNUM USİTATİSSİMUM

Diğer İsimleri : Zegerek, Siyelek, Kırbaş Tohumu

Kullanılan Kısımları: Tohumları

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Sindirimi hızlandırır, dışarı çıkma ihtiyacını artırır, gaitayı çoğaltır, bağırsak iltihabını giderir, mesane ve böbrek iltihabına iyi gelir, sindirim sistemi iltihapları ve tahrişlerine karşı koruyucu olarak kullanılır, müshildir, şeker hastalığında faydalıdır, müzmin öksürüğü, göğüs nezlesini, akciğer ve bağırsak veremini, dalak şişliğini ve kan tükürmeyi iyi eder, cinsi gücü ve meniyi artırır, mide ülserini tedavi eder, kollestrole, damar sertliğine iyi gelir ve böbrek taşlarını eriterek düşürür, bel soğukluğunda faydalıdır.

Kullanılışı:
1 bardak kaynar suya, 2-10 gr keten tohumu konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

Müshil olarak yemeklerden önce 1 kaşık çekilmiş zegerek 1 bardak su ile içilir, kabızlığı kesinlikle giderir.

Şeker hastalığında 1 kaşık keten tohumu 1 kg suda yarıya ininceye kadar kaynatılır, süzülür, 1 günde tüketilir.

Müzmin öksürük ve göğüs nezlesinde 1 kaşık keten tohumu 2 bardak suya, ıslatır, birkaç saat bekletilir, bu su tohumlarla beraber içilir.

Aynı terkip kaynatılmak sureti ile de kullanılabilir, öksürükte içine limon sıkılarak içilir.

400 gr keten tohumu toz halinde yeteri kadar balla macun yapılır. 40 gün sabahlan aç karna yenilirse mide ülserini, akciğer ve bağırsak veremini dalak şişliğini ve kan tükürmeyi tedavi eder.

Bal ve karabiberle macun yapılarak yenilirse cinsi gücü artırır meniyi çoğaltır.

Balgam söktürücü: keten tohumu, elma kabuğu, ıhlamur beraberce kaynatılıp içilir. Böbrek kanamasında 1 bardak kaynar suya, 5-10 gr ezilmiş keten tohumu aynı miktar at kuyruğu ve sığır kuyruğu konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

Allerjik bronşitte; keten tohumu kavrulur, toz haline getirilir, balla karıştırılır, 1 kaşık çörekotu, 1 kaşık kara biber toz halinde ilave edilir, içine 1 limon sıkılır, sabah-akşam 1 kaşık yenilir. Böbrek taşı iltihabında keten tohumu kavrulur, toz haline getirilir, yemeklerde 1 kaşık yenir veya kavrulmamışı bir bez içine konulup kaynatılır, sabahları aç karna 30 gün içilir, 15 gün ara verilir sonra yine içilir.

Haricen Kullanılışı: Keten tohumu el, ayak, cilt çatlaklarında keten tohumu toz haline getirilir. 1 avuç 1 kaşık acı badem yağı ile karıştırılır. Sulu hale gelinceye kadar sıcak su ilave edilir. Çatlakların üzerinde sürülür 15 dk bekletilir. Sonra ılık su ile yıkanır.

Keten tohumu lapa haline getirilip arpacığın üzerine konulur. Keten tohumu toz haline getirilir, bulamaç yapılır vücuda sarılırsa ağrı ve sızıları giderir, baş ağrısında başa konulursa baş ağrısını giderir, öksürük, bronşit, zatürre gibi iltihaplı akciğer hastalıklarında lapa halinde göğüs üzerine konulur veya sırta sarılır.

Çıbanlarda, dolama ve köpek memelerinde lapa yapılarak sarılır barasta (vücut lekelerinde) ve temreğide lapa halinde kullanılır. Kaynatılan keten tohumu suyu ile lavman yapılırsa bağırsak ve rahimde olan artıkları çıkarır temizler. Ağız ağrılarında gargara olarak kullanılır.

Basurda 2 kaşık keten tohumu 10 dk kaynatılır, lapa şeklinde basurun üzerine konur. Keten tohumu yakılarak dumanı teneffüs edilirse nezleyi önler.

Diş kefekesinde (diş dipleri taşı) toz haline getirilir, hamur yapılır dişlere sürülür.

Arananlar:

  • Kermes Meşesi

Havuç – Havuç Tohumu

HAVUÇ

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Bağırsak kurtlarını düşürmek için. Özellikle (tenya-şerit) e karşı havuç kaynatılır, suyundan 30 gr sabah aç karna 30 gr diğer bir zamanda içilir.

Bronşitte; 1 kilo suya, 30 gr havuç doğranır, kaynatılır, süzülür, bir miktar şeker konulur, 24 saatte tüketilir.

Cilt güzelliği; 1 kilo suya, 30 gr kurutulmuş havuç konur, 10 dk kaynatılır, günde 3 bardak içilir, 21 gün devam edilir. (Gözün görme gücünü artırmak için; 1 kilo suya, 50 gr kuru havuç doğranır, 15 dk kaynatılır, 10 dk bekletilir, suyundan günde 2 bardak içilir.

İshali kesmek için; birkaç gün havuç yenilmeye devam edilir. Hastalık sonrası hallerde (iyileşme dönemi); bolca havuç yenilir.

Öksürükte; 1 kilo suya, 100 gr havuç doğranır, 10 dk kaynatılır, suyu 1 günde birkaç defada tüketilir.

Mide ağrılarında; havuç yenilirse faydalı olur.

Kireçlenmelerde; havuç, turp rendelenir, beraber yenilir (kireçlenmenin başlıca sebeplerinden biri olan tulum ve kaşar peynirleri yenilmemelidir). Havuç, maydanoz, limon, zeytinyağı salata şeklinde yenirse karaciğer ve kolesterol için çok faydalıdır.

Havuç yemeklerden 30 dk evvel aç karna rendelenmiş havuç yenilirse şeritleri döker yenmeye 1 hafta devam edilmelidir. Havuç üzümle kaynatılır, süzülür, suyu içilirse basura iyi gelir. Turşusu mideyi ve karaciğeri kuvvetlendirir, vereme iyi gelir. Aç karna haşlanmış havuç yenirse sesi açar, yelleri çıkarır, diş etlerini kuvvetlendirir.

Havuç sarımsakla yenirse bacak ağrılarına iyi gelir. Mide ve 12 parmak ülserinde faydalıdır. Balgamı keser, giderir. Havuç kaynatılır, ezilecek kıvama gelince indirilip ezilir. Bu şekilde yenilirse cinsi arzuyu artırır, meniyi çoğaltır, yelleri çıkarır. Havuç ezmesine havlıcan, zencefil, karanfil, tarçın gibi şeyler de ilave edilerek yenilirse şehveti daha çabuk tahrik eder.

Çocukların bağırsak kurtları havuç yedirmek sureti ile düşürülebilir. Aç karna yenilmelidir. Havuç idrarı fazlalaştırır, vücuttaki zehirlerin dışarıya atılmasını sağlar.

Havuç etle yenilirse etin ürik asidini temizler. Şeker hastalarına havuç, yemeleri tavsiye olunur.

Haricen Kullanılışı: Kadınlarda, göğüs sertleşmesinde havuç suyuna batırılmış bez göğüs üzerine sarılır.

Göğüslerin sarkmasını ve pörsümesini önlemek için; çiğ havuç rendelenir, göğüsler üzerine konulur, 20 dk bekletilir, 90°’lik alkol su ile karıştırılır, göğüsler silinir.

Kaşıntılarda; havuç rendelenir, kaşınan yerlere sürülür. Yara (kesik yaraları); havuç haşlanıp sarılır.

Varis ülserinde; havuç yaprağı ezilip sarılır.

Soğuğun sebep olduğu yaralarda; 1 kilo suya, 10 gr havuç yaprağı doğranır, 20 dk aynatılır, su ile sabah-akşam banyo yapılır.

İltihaplı yaralarda; havuç rendelenir, yaranın üzerine sarılır. Güneş yanıklarında taze havuç lapa haline getirilip konulur. Kuru kabuklu deri hastalıklarında, sıracada sıcak havuç lapası tatbik olunur.

Sedefte; 1 fincan havuç suyunda 1 tatlı kaşığı bira mayası eritilir. Akşamları hastalıklı deriye sürülür.

İyi olmayan yaralara; tohumları toz haline getirilip konulur. Yaprağı da aynı şekilde toz haline getirilip konulur.

Hamile kadın havuç tohumunu tütsü yapıp üzerine otursa karındaki ölü çocuğu düşürür.

HAVUÇ TOHUMU – DAUCUS CAROTA

Kullanılan Kısımları : Tohumu, meyvesi

Havuç, A vitamini, B1 ve B2 vitaminleri, nikotilamid asidi, D-E vitaminleri, malik asidi, sitrik asidi, potasyum, kalsiyum, demir, kükürt, bakır, fosfor, klor maddelerini ihtiva eder.

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Karaciğer ve sarılık hastalıklarında faydalıdır. Istiska hastalığına (karında su toplanması) çok iyi gelir, cinsi gücü artırır, aybaşı kanamalarını söktürür, ifrazatını artırır, anne sütünü çoğaltır, romatoid artritte, baldırlarda meydana gelen ağrılajda faydalıdır.

Kalp krizi riskini azaltır, gözleri kuvvetlendirir, kan yapımını artırır, kanı temizler, alyuvarları çoğaltır, pekliği giderir, vücudun güçlenmesini sağlar böbrekleri çalıştırır, vücudun bütün damar ve deliklerini açar, sırt ağrılarına, zatülcempe iyi gelir.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 10 gr havuç tohumu konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

Tohum toz haline getirilir, günde 3 defa 1-3 gr içilir.

Romatoid artritte, havuç tohumu, ardıç tohumu, defne tohumu, ısırgan tohumu 50′şer gr toz haline getirilir, yeteri kadar balla macun yapılır, günde 3 defa 1 ceviz büyüklüğünde yenilir (denenmiştir).

Arananlar:

  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1823 U5IiqDsZz9ru9yNlJkF0plImknOMJyAGfa9fAvZG4uonJtpBj_21tkE0qoiN4Ed4 02c8dcd54c2a5091057233cd280b33708adc9768&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1826 DzTuG68OhKO6tlCg3GX17drjcIfuLubX4556QoXt3ooKxEQOjFlzfzFrQyJn2Gmp cec5649e49ac8e3348f9565b5ef77be48a221d06&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1827 Iqfsh_zOWx1BtK0wxeHu0lwnDv0Q5ekSamdWNs5VCX5yaGs-_EZFbKvAwRSuqqgj b39b8c04ef092b9a8ebc78408d855018414598bd&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
  • peynirleri mail

Çemen Tohumu

cemen-otuÇemen Tohumunun Faydaları:
Anne sütünü arttırır.
Göğsü yumuşatır, balgam söktürür ve öksürüğü keser.
Cinsel isteği ve gücü arttırır.
Sivilcelere ve romatizmaya karşı da etkilidir.
Adet dönemi şikayetlerini azaltır.

Vücuda kuvvet ve rahatlık verir. Kansızlık, gelişim bozukluğu ve şeker hastalığında faydalıdır.
Saçları besler ve saç çıkmasını arttırır.

Kullanımı:
Çemen, et yemeklerinde, çorba ve soslarda da yaygın olarak kullanılan bir baharattır. Çemen yağı saçlara sürülürse saçları besler.Sivilcelere pansuman yapılırsa faydası görülür.

Çemen Yağı

Malzemeler:
Badem,Çörek otu,Çemen otu,Saf zeytinyağı

Hazırlanışı:
Üç avuç çemen otu, bir tutam çörek otu zeytinyağı ile birlikte ezilip iyice karıştırıldıktan sonra üzerine kaynar su dökülür.Su üzerine çıkan yağlar, kaşıkla alınarak bir şişeye doldurulur.

Şişenin içine bir kaç badem atılıp iki gün bekletil­dikten sonra süzülerek çemen yağı elde edilir. Her evin ecza dolabında bulunması gereken çemen yağının mafsal ve kulağa kaçan suyu dışarı akıtmada etkin yararı vardır.

Arananlar:

  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1821 jvoWS0HimIRskp-fi5i3_KpBbrbM-Vsi4SAnX6NYSgvdmgVA-sKssyDw1jOP7mfW b801c2df62ac4db71b7512b092d5dc09ee77b099&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme