Keten tohumu Kansere yol açıyor diyorlar

keten tohumunun faydaları neler diye kadınlar kulubünde açılan bir konuyu okurken yapılan yorumlarda aşağıdaki gibi bir açıklama vardı ve beni çok düşündürdü çünkü benim annemde göğüs kanseri malum ülkemizde her on kadından sekizinden göğüs kanseri olma ihtimali olunca kullanıp kullanmamak düşündürdü kullanma tereddütte kaldıysan diyenler olabilir evet kullanmaya bilirim ama bilmeden önce çok kullandım ve bilmeden kullandığımız acaba hangi bitkiler böyle kansere yol açabilir yada kanser hücrelerini ilerletebilir çok zor bir durum muallak resmen

alıntı yorum:
"(arkadaşlar lütfen keten tohumunu fazla kullanmayın!! Keten tohumu hücre bölünmesini tetikler. Bu açıdan bakınca yararlı gibi ama ya vücudunuzda -Allah korusun- henüz fark edemediğiniz kanserli hücreler varsa?? Haliyle onların da bölünmesini hızlandıracak, bir tanıdığımız kanserdi keten tohumunu çok kullandığı için kanser olabileceğinden hızlı gelişti onun vücudunda:çok üzgünüm: Keten tohumu elbette yararlı ama lütfen dozunda kullanalım..a.s. ")

Keten Tohumu ( Linum Usitatissimum )

Özellikleri : Mavi otsu ve ince gövdeli bir bitki olan Keten tohumu, 50-60 santimetre yükseklikte ve bir yıllık bir bitkidir. Tohumları ve tohumlarından elde edilen yağları kullanılır. Avrupa ve Kanada’ da Mısır, Hindistan’da lifleri tohumları ve yağ elde edilmek için kültürü yapılmaktadır.

Önerilen Hastalıklar : Müshil etkisi olan bir bitkidir. Gastrit ve sindirim sistemi tahrişlerinde tedaviye yardımcı olur. Bronşit, kronik öksürük ve ağrılı cild ihtihablarında kullanılır. İdrar arttırır.

Kullanım Şekli ve Dozu : 1 çorba kaşığı keten tohumu, 3 bardak suda, 10 dakika kaynatılır, bekletilip süzülür. Bu çayın buharı da teneffüs edilir.

Yan etkileri : Fazla kullanılması sakıncalıdır.

Keten tohumu

Kestane, Keten Tohumu, Kermes Meşesi

KERMES MEŞESİ

Kullanılan Kısımları: Yaprağı

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Yaprağı toz haline getirilir, bal ve gül yağı ile birlikte karıştırılıp 10 gr yenilirse, basur ve mesane iltihaplarından meydana gelen ağrıları keser.

Kuru yaprak toz haline getirilir, su ile içilirse, ishali keser.

Haricen Kullanılışı: Yaprağının kaynatılan suyuna oturan kadınların rahim akıntılarını ve ağrısını keser. Taze kurutulmuş yapraklar, toz haline getirilir, şiddetli urlara, yaralara, yakı gibi konulursa geçirir.

KESTANE – CASTANEASATİVA

Kullanılan Kısımları : Taze kabukları, yaprak ve kestanesinin dış kabuğu, (Tof)

Kurutma Şekli: Yaprakları gölgede — dal kabukları güneşte

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Kuvvet vericidir (tonik), balgam söktürür, bronşite iyi gelir, romatizmaya son derece faydalıdır, ishali önler, tansiyonu düşürür.

Dal Kabuğu; kestane dal kabuğu ve yapraklarının haşlanması ishal kesici, tansiyon düşürücü ve öksürük kesici olarak kullanılır. Ateş düşürücü, sinirleri yatıştırıcı, idrar zorluğunu giderici, bağırsak kolitine, kan tükürmeye faydalıdır, midenin rutubetini alır, tonik olarak, basur memelerini ve varisi geçirir. Yaprak ve dal kabukları aynı maksatla kullanılır. Tansiyon düşürücü olarak taze filizleri kaynatılıp içilir.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 10 gr ufalanmış yaprak veya ezilmiş dal kabuğu konur, 10 dk bekletilip günde 2-3 bardak içilir.

Tof: Yaprak ve dış kabuğu (dikenli kısım) tonik olarak haşlanıp içilir.

Kestane meyvesi: Kestane meyveleri besleyicidir, meyveler meslek adamlarına, devamlı ayakta kalmak mecburiyetinde olanlara, kan damarlarının genişlemesinden korunmak için yemeleri tavsiye olunur.

Kestane meyveleri yenildiğinde basur memelerini ve varisi geçirir, rengi güzelleştirir, cinsi arzuyu artırır, aybaşı kanamalarını keser, bağırsak kolitini ve idrar zorluğunu giderici olarak günde 80 gr yenilir günlük 80 gr aşmamalıdır. Kestane sinirleri güçlendirir, kansızlığı geçirir, iktidarsızlıkta faydalıdır.

îştah açıcı ve şişmanlatıcı olarak kestane, yulaf, mısır, mercimek, fasulye 100-er gr toz haline getirilir, karıştırılır, sabahları 1 bardak sütle 1 kaşık içilir bu esnada çay içilmez. Bu karışım çorba halinde de içilebilir.

Haricen Kullanılışı: Kestane yaprakları zeytinyağında kaynatılır, bebeklerin karın ağrısında karnın üzerine masaj yapılır.

KETEN TOHUMU – LİNUM USİTATİSSİMUM

Diğer İsimleri : Zegerek, Siyelek, Kırbaş Tohumu

Kullanılan Kısımları: Tohumları

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Sindirimi hızlandırır, dışarı çıkma ihtiyacını artırır, gaitayı çoğaltır, bağırsak iltihabını giderir, mesane ve böbrek iltihabına iyi gelir, sindirim sistemi iltihapları ve tahrişlerine karşı koruyucu olarak kullanılır, müshildir, şeker hastalığında faydalıdır, müzmin öksürüğü, göğüs nezlesini, akciğer ve bağırsak veremini, dalak şişliğini ve kan tükürmeyi iyi eder, cinsi gücü ve meniyi artırır, mide ülserini tedavi eder, kollestrole, damar sertliğine iyi gelir ve böbrek taşlarını eriterek düşürür, bel soğukluğunda faydalıdır.

Kullanılışı:
1 bardak kaynar suya, 2-10 gr keten tohumu konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

Müshil olarak yemeklerden önce 1 kaşık çekilmiş zegerek 1 bardak su ile içilir, kabızlığı kesinlikle giderir.

Şeker hastalığında 1 kaşık keten tohumu 1 kg suda yarıya ininceye kadar kaynatılır, süzülür, 1 günde tüketilir.

Müzmin öksürük ve göğüs nezlesinde 1 kaşık keten tohumu 2 bardak suya, ıslatır, birkaç saat bekletilir, bu su tohumlarla beraber içilir.

Aynı terkip kaynatılmak sureti ile de kullanılabilir, öksürükte içine limon sıkılarak içilir.

400 gr keten tohumu toz halinde yeteri kadar balla macun yapılır. 40 gün sabahlan aç karna yenilirse mide ülserini, akciğer ve bağırsak veremini dalak şişliğini ve kan tükürmeyi tedavi eder.

Bal ve karabiberle macun yapılarak yenilirse cinsi gücü artırır meniyi çoğaltır.

Balgam söktürücü: keten tohumu, elma kabuğu, ıhlamur beraberce kaynatılıp içilir. Böbrek kanamasında 1 bardak kaynar suya, 5-10 gr ezilmiş keten tohumu aynı miktar at kuyruğu ve sığır kuyruğu konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

Allerjik bronşitte; keten tohumu kavrulur, toz haline getirilir, balla karıştırılır, 1 kaşık çörekotu, 1 kaşık kara biber toz halinde ilave edilir, içine 1 limon sıkılır, sabah-akşam 1 kaşık yenilir. Böbrek taşı iltihabında keten tohumu kavrulur, toz haline getirilir, yemeklerde 1 kaşık yenir veya kavrulmamışı bir bez içine konulup kaynatılır, sabahları aç karna 30 gün içilir, 15 gün ara verilir sonra yine içilir.

Haricen Kullanılışı: Keten tohumu el, ayak, cilt çatlaklarında keten tohumu toz haline getirilir. 1 avuç 1 kaşık acı badem yağı ile karıştırılır. Sulu hale gelinceye kadar sıcak su ilave edilir. Çatlakların üzerinde sürülür 15 dk bekletilir. Sonra ılık su ile yıkanır.

Keten tohumu lapa haline getirilip arpacığın üzerine konulur. Keten tohumu toz haline getirilir, bulamaç yapılır vücuda sarılırsa ağrı ve sızıları giderir, baş ağrısında başa konulursa baş ağrısını giderir, öksürük, bronşit, zatürre gibi iltihaplı akciğer hastalıklarında lapa halinde göğüs üzerine konulur veya sırta sarılır.

Çıbanlarda, dolama ve köpek memelerinde lapa yapılarak sarılır barasta (vücut lekelerinde) ve temreğide lapa halinde kullanılır. Kaynatılan keten tohumu suyu ile lavman yapılırsa bağırsak ve rahimde olan artıkları çıkarır temizler. Ağız ağrılarında gargara olarak kullanılır.

Basurda 2 kaşık keten tohumu 10 dk kaynatılır, lapa şeklinde basurun üzerine konur. Keten tohumu yakılarak dumanı teneffüs edilirse nezleyi önler.

Diş kefekesinde (diş dipleri taşı) toz haline getirilir, hamur yapılır dişlere sürülür.

Arananlar:

  • Bitki tohumları mail