Günde 8 Saat Uyumak Gereklimi

Uykunun fizyolojik gerekliliği yaşa göre değişir. Yeni doğan bir bebekgünde 18-20 saat uyur. Küçük bir çocuk günde 12-14 saat uyur. Ergin bir kişinin günde uyuma süresi 7-9 saat arasında değişirken, yaşlılarda ise günde en az 5-6 saat uyku gereklidir. İnsan genç olduğu oranda uyku gereksinimi duyar. Ergin bir kişinin günde en az 5-6 saat uyuması gerekir. 7-9 saat uyku normalidir. Bazı durumlarda insanların 10 saat uyuması bile anormal sayılmaz.çünkü bu vücut için bir gereksinme olabilir.

Olağan bir gece uykusu 5 evreden geçmektedir. Rüya görmek tavşan uykusu denilen zamanda yaşanır. ve çoğu kez rüya görüldükten hemen sonra uyanılır. Ya da rüya sırasında. Uykunun ilk 1-2 saatlik döneminde vücut önemli bir büyüme hormonunu, ardından da kortizon hormonunu salgılar. Uzun zaman uykusuz kalma sonucu ortaya çıkan bitkinlik, sözü edilen hormonların eksikliğinden kaynaklanır. İncelemeler, uykularını alamadıklarından yakınan bazı insanların,normal bir insan kadar uyuduklarını göstermektedir. Bu insanlarderin ve uzun bir uyku düzenleri olmadığı için dinlenemezler. Sabahın erken saatlerinde yataktan kalkmak zorunda oldukları için uykunun rahatlatıcılığını yaşamazlar.

One thought on “Günde 8 Saat Uyumak Gereklimi

  1. uyku insanı geç yaşlandırır bunu doğruluyorum ama günde 4 saat tek uyusan varya göz torbası şişliyi geçer ağızdaki beyaz yağ tabakası erir ve insanın yüzü sıkılaşır ben böyle yaptım ve işe yaradı şimdi eskisine göre daha sexsi ve yakışıklıyım hııı bişi daha du dakların karın ağrısı ve baş ağrısıda geçer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.