Kendi Kendine Kanser Taraması – Kanserin Belirtileri

Eğer olanak varsa, her insan bir doktor veya klinik vasıtasıyla belirli aralıklarla sağlık kontrolü yaptırmalıdır. Bu yalnız kanser için değil, genel sağlık için uygulanması gerekli olan görüştür. Kanser için aşağıda sıralandığı şekilde bütün ülkelerce kabul edilmiş özel tehlike işaretlerinin, diğer bir deyimle kanserin 7 habercisinin, bunun dışında bir önemi vardır. Bu belirtilerden her hangi birisinin varlığında kişiler bir doktora müracaat etmelidir. Çok defa teşhis kanser olmayabilir fakat bir kanser teşhis edilirse, erken teşhis ve tedavi, sıklıkla, şifa veya uzamış yaşam süresi için yüksek şanstır.

• Barsak, mesane alışkanlıkları değişiklikleri,
• İyileşmeyen yaralar,
• Zamansız kanama ve akıntı,
• Meme veya başka yerde sertlik,
• Hazımsızlık, yutma güçlüğü,
• Benler veya bir siğilin belirgin değişikliği,
• Hırıltılı öksürük, ses kısıklığı.

Ayrıca, haberci belirtileri olmayan fakat yüksek riskli olan erkek ve kadınlarda kanserin erken teşhisi için bazı öneriler sıralanmaktadır:

*yaş 20–39 (kontrol aralığı 3 yıl) Erkeklerde ağız boşluğu, tiroid bezi, lenf bezleri, testisler ve prostat önde gelmek üzere genel muayene.

Kadınlarda ağız boşluğu, tiroid bezi, lenf bezleri ve yumurtalıklar önde gelmek üzere genel muayene ve ayrıca memelerin her ay kendi kendine kontrolü, PAP testi (seks ilişkisi erken başlayanlarda 20 yaştan önce).

*yaş 40–50 (kontrol aralığı 1 yıl)

Erkeklerde için yukarıdakilere ek olarak makattan tuşe ile prostat muayenesi. Kadınlar için yukarıdakilere ek olarak makattan tuşe ile muayene ve memelerin doktor kontrolü, kontrol aralığı 1-2 yıl olarak mamografi, ayrıca menopoz döneminde küretaj ile rahim kontrolü. *yaş 50 üzeri (kontrol aralığı 3-5 yıl)

Erkeklerde yukarıdakilere ek olarak dışkıda kanama testi, gerekirse kalın barsak endoskopisi. Kadınlarda yukarıdakilere ek olarak dışkıda kanama testi, kalın barsak endoskopisi ve mamografi.

Kaynak:Kanservakfı.org

D Vitamini

D Vitamini Neye İyi Gelir ?

D Vitamini Bağışıklık sisteminin temel taşlarını oluşturmaktadır.

Kemik Yapısını güçlendiren, vücutta iltihap oluşmasını önleyen ve var olan iltihapların iyileşmesi açısından önemli olan bu vitamin aynı zamanda hücre yapısının sağlıklı oluşumunda çok önemlidir.

Saçların sağlığı ve kanserli hücreler ile savaşta önemli olan bağışıklık sistemi güçlendirici yağ hücrelerinin sağlıklı oluşumunda destek olur.

D Vitamini için Güneşe Çıkın !

d-vitamini3

 

 

D Vitamini eksiklliklerinde en önemli tedavi bolca gün ışığına çıkmaktır. Günümüzde en büyük sorunlardan biri insanların evlerinin içerisine gömülerek dışarıya çıkma alışkanlıklarını yitiriyor olmaları ve bu sebepten gün ışığından yararlanmıyor olmalarıdır.

Güneş ışınları insanların D vitamini üretimini sağlamalarının en verimli kaynağıdır.

Not: Güneşe sadece bahar ayları ve yaz mevsimlerinde çıkmaktan sürekli olarak belirli zamanlarda kışın ve son baharda da çıkmanız gerekmektedir. Hava kapalı bile olsa güneş ışınları sürekli olarka vücuda teması ile d-Vitamini üretimine yardımcı olacaktır.

 

Hangi gıdalarda D Vitamini Bulunur ?

Soya Sütü: Soya gıdaları kalsiyum bakımından çok zengindir.

Tüm Balıklar: Somon, Ton alığı gibi derin su balıkları yağlı olmaları nedeni ile en yüksek oranda D vitamini içermektedir. Balıkların tümünden d vitamini ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

d-vitamini2

Balık Yağı: Takviye olarak da alınabilen balık yağı en zengin  vitamini kaynağıdır

Yumurta: Çok verimli  bir vitamin kaynağıdır günlük ihtiyacın 10 da birini 1 adet yumurta ile karşılayabilirsiniz.

Mantar: Mantarlar D- Vitaminleri açısından zengin gıdalardır ayrıca düşük kalori ve besleyicilikleri dolayısı ile önemli gıdalardır. Not: Kültür Mantarı haricinde mantarların zehirli olma ihtimallerini göz önünde bulundurmanızı önemle tavsiye ederiz.

Patates,

Süt ürünleri; Süt,Peynir,Yoğurt gibi Süt ürünlerinin tamamı özellikle kalsiyum ve vitaminler konusunda zengindir. D vitamini açısından bu ürünleri yağı azaltılmamış şekilde tüketmenizi öneririz.

 

Kişinin yaşı ilerledikçe D-Vitamini vücutta üretilememeye başlar, aynı zamanda kullanılarn bazı ilaçlar D- Vitamini emilimini azaltmaktadır. Dolayısıyla mümkün olduğunca D- Vitamini içeren balık ve süt ürünlerinin tüketimine öne verilmelidir.

İlaç ve Gıda Takviyesi olarak alınan vitaminleri doktorunuza danışmadan almayınız, ayrıca eğer varsa kullandığınız diğer ilaçlar ile ilgili doktorunuzu bilgilendirmeyi unutmayınız.

 

 

 

Arananlar:

 • bağırsak rahatsızlığına ne iyi gelir language:tr
 • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1831 ejhrxeccLiTlJPfMADbw65x-1vmpbZbUeGUQMpmEruyLWceTMwR9i3iA_z4bHuiD 6731a3bfe73f34d656a025d292f6b35933715a7b&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

C Vitamini

C Vitamini Neye İyi Gelir ? 

Suda çözünen “askorbik asit” adı verilen bir vitamin grubudur. Bir çok hayvan ve bitki glikozdan C vitamini üretimini içsel olarak yapmaktadır fakat bazı canlılar ve insanlar C Vitaminini kendileri üretememektedir. Bu sebepten dolayı C vitamini dışarıdan alınmalıdır.

C Vitamini sıvı ile çözünmesi dolayısı ile ter ve idrar yolu ile vücutta emilimi tamamlandıktan sonra atılmaktadır. İnsanların bu sebepten dolayı düzenli olarak C Vitamini kullanması gerekmektedir. Uzmanlar, elzem olan hastalık durumları haricinde C Vitamininin ilaçlar ve gıda takviyeleri yerine direk olarak gıdaların kendilerinden alınması gerektiği konusunda bilgi vermekteler. Bu şekilde C vitamini içeren gıdaların içerisinde bulunan diğer vitamin ve mineraller de en doğal olan şekilde vücuda alınmakta ve çok daha doğal biçimde sağlıklı bir yaşam kalitesine kavuşulmaktadır.

Kolaylıkla bulabileceğimiz bir çok sebze ve meyve C Vitamini içermektedir ve bu gıdaların hiç biri makul ölçülerde tüketilirse hiç birinin yan etkisi yok denecek kadar azdır.

Hangi Gıdalar C Vitamini İçerir ?

 • Kuşburnu
 • Limon
 • Portakal
 • Greyfurt
 • Yeşil Biber
 • Kırmızı Biber
 • Çilek
 • Kivi
 • Taze Kekik
 • Papatya
 • Karnabahar,
 • Kavun
 • Brokoli
 • Dolmalık Biber
 • Kara Lahana
 • Kırmızı Lahana
 • Marul
 • Nar
 • Domates
 • Maydanoz
 • Yaban Mersini
 • Soğan
 • Ispanak
 • Bezelye
 • Taze Fasulye
 • Ananas

C Vitamini Neye İyi Gelir ?

 1. Kalp Rahatsızlıklarının Doğmasını engeller
 2. Kansere karşı korur 
 3. Artrit rahatsızlığına karşı bağışıklık sistemini güçlendirir
 4. Mental rahatsızlıkların doğmasını engeller veya mevcut rahatsızlığa iyi gelir
 5. Cilt aknelerinin oluşmasını önler, oluşan aknelerin tedavisine yardımcıdır
 6. Mide rahatsızlıklarını önler, sindirim sistemi düzenlenmesinde ve  tedavilerinde faydalıdır
 7. Astım rahatsızlığının etkilerini azaltır tedavi edici özelliği vardır
 8. Antioksidan özelliği vardır, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde en önemli vitamin gruplarından biridir. 

 

 

C Vitamini İçeren Gıdalar Nasıl Tüketilmeli ?

C Vitamini içeren gıdaları tüketirken buharda pişirmek, kaynatmak, suyunu sıkmak gibi yöntemler gıdaların içerisinde yer alan bu önemli vitaminin özelliğini azaltmakta ve değerini düşürmektedir. Taze Fasulye ve bezelye gibi gıdalar yemekleri yapıldığından ve sürece çok uzun pişmesi dolayısı ile C Vitamini özelliğini oldukça kaybeder. Dolayısı ile bu gıdaları mümkün olduğunca çiğ ve olduğu gibi tüketmekte fayda vardır. Salata ve meyve  tüketmek bu konuda en etkin C Vitamininden faydalanma yöntemidir.

Portakalın yada limonun suyunu içmek faydalıdır fakat bu meyvalar sıkılmasının hemen ardından ( en fazla 5 dk içinde ) tüketilmesi gerekmektedir. aksi taktirde her geçen dakika vitamini kaybetmektedir ve posa haline dönüşmektedir.

portakal
portakal Suyu

C vitamini içeren Portakal, Nar gibi, Limon gibi gıdalar mevcut ülser, gastrit gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelmesine rağmen Fazla Gaz yapması gibi hastalık semptomlarını tetiklemektedir. Bu tip hastalıklara sahip olan kişilerin doktor kontrolünde, uzmanın önerdiği biçimde C Vitamini tüketmesi önerilmektedir.

 

 

 

Arananlar:

 • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1838 0ngeBBbkEg3oqoRLCozyAZmie3c7CqxJGor_2e8OhP3xhcSeeQHvn3FW0vkME0-H a188057a69b08171215d581aa4073fa880356418&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Işgın bitkisi

Yayla Muzu olarak da bilinen Işgın bitkisi kanser tedavisinde bir umut olarak araştırmalara konu oldu. 

Amerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırma sonucunda Anadolu’nun yüksek yerlerinde yetişen Işgın, kansere iyi geldiği neticesine varıldı.

ABD’nin Atlanta Üniversitesi’nde Işgın bitkisi ile fareler üzerinde yapılan deneylerde, Işgın sebzesinde bulunan parietin adlı kırmızı pigmentler kanser hücrelerine enjekte edildi. Yalnızca 2 gün içerisinde kanser hücrelerinin yarısının öldüğü belirlendi. Bu kırmızı pigmentlerin modifiye edilmiş bir türünün de tümör gelişimini azalttığı ortaya konuldu.

Tıp otoriteleri, ışgın bitkisinden elde edilen kanser ilacının ileride kanser tedavisinde kullanılabileceğini, fakat ışgının ilaç haline getirilmesi için bolca yeni araştırma yapılması gerektiği vurguluyor.

Kuzukulağıgiller familyasından olan ışgının Latince ismi Rheum ribes. Işgın Anadolu’da ışkın, aşgın, aşkın, eşkin, eşgin, ıçgın, ıçkın, uçgun, uçkun, uşgun ve uşkun adlarıyla da tanınıyor. Doğu Anadolu bölgesinde ise yayla muzu ve dağ muzu olarak da isimlendirilen IŞGINA yetiştiği yöreye göre Van muzu ve Hakkari muzu gibi adlar da veriliyor. Işgın genel olarak, Güneybatı Asya’nın ılıman ve subtropikal bölgelerinde yetişir.

Tozlaşması rüzgarlarla olan ve kendi cinsinin diğer çeşitleri ile melezlenebilen ışgın tıbbi bitkiler sınıfına girdiğinden farmakolojik araştırmalarda bolca kullanılıyor.

Çiğ olarak yenen, zeytinyağlı, yumurtalı yemeği ve reçeli de yapılan ışgın oldukça farklı tariflerde kullanılıyor. Ancak Türk botanik bilimciler bilinçsiz ve uygun olmayan yöntemlerle toplanan ışgının Anadolu’da yok olma tehlikesi altında olduğu uyarısını yapıyor.

Işgın, boyu 150 cm civarında iri gövdeli, büyük yapraklı, hekimlikte kullanılan, Mayıs – Haziran aylarında çiçek açan, yaprakları oval, kenarları ince dişli, yüzeyi pürüzlü ve sert bir bitki olup, kökleri ilaç yapımında kullanılır. Taze sürgünleri ve genç yapraklarından da sebze olarak yararlanılır. İçeriğinde Tanen vardır. Kokusu kendine has ve tadı acıdır.

Işgın otu
Işgın otu
YARARLARI: Pankreasın çalışmasına yardımcı olduğu için şeker hastalığının tedavisine yardımcı olur. İştah açar, vücudu kuvvetlendirir. İshali keser. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. İdrarın rengini sarıya boyar. Çok miktarda kullanılırsa ishal yapar.
Zararları :
Işgın yaprakları öldürücü ve aşındırıcı etkisi olan oksalik asit bulunur. Ancak öldürücü dozajda oksalik asit alabilmek için yaklaşık 5 kg yaprak yenilmesi gerekmektedir. Ancak yapraklarında oksalik asit dışında başka toksinler de içermektedir. Bu nedenle kullanılması veya yenilmesi esnasında dikkatli olmak ve fazla tüketmemek gerekir.

Arananlar:

 • eşkın
 • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1834 4XR_rm9gT54YaJ32wQxAUOaQC2nzlpnPPt6C30LWmFT9RpLusJVVmqywZFiTWAuM c51ec2dcad7dda969b67b0640cefcb94ab767e19&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
 • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1833 YoesOgOrRDdlCFahfrZaAKU2mqcsEO2nGajMOiwcwz1mZdgs_jOPtMMQ24TpY1IF 3d721309475483d3cba9f50ee588d25067365457&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
 • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1829 scKcJxBq0Tonl4XwjFIpAkdcBhfAp9uaFfY1cpfCdyBJpXCKQLRTgnaaAOWQk10l 023b2debf93434b0223f45490abd2e950915a11f&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
 • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1829 5Q0p3rROG-6IBZ1DWHe4GroRrwS7k2UmvdeKLTRsS_Taa7O4VBaSDfTHzhMYa75p 735443a5e34cd526f20d1a6e18cdb82072795efe&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
 • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1824 ynLd8AFUoh-GuhNjqQDfeeUWQ1hNnVZFuyQ3lFLBCioQ-5Vf1JWx4jxIpTGcgZoS 151709b21cbd8b5d3ec949dc98dd63b87447e6e4&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
 • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1824 HTZrJ227G8Ubw4VQAn1Jx-gqcSSFYXM8x-XR1c16IDB2hwoMUvlHZf5PypYPle-W dc145be87b185383a36c51157957a2b5dd491a83&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
 • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1822 uvDSD2S5-RAS_LcnAHgwTl9xXF8itEFg-8mVWmMFCU80yGvzO1hxbtUBqbb_ZktC 26d4482fd2d6a95070a7dab9b39c8ad316082b42&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
 • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1822 p9GfXN6fdq_EmK7c5GBHsCjdS7wcAN5LEkypUyf4wKRvtF9C_ohEHopZdB29J-Fc f58144283bbfbfd6168dc4c1427497258eb053de&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
 • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1821 p82dQwt1tnh0soh7e2-5KTkCFL2qIvy6UxBde8gVl0_jkG8dHgcmPl_AS6ywz9UF b3883f3fff62352ed9d8e734cf01e539b7885962&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Soğan kanseri önler

Soğan neye iyi gelir? KANSERE !
Özel Batman Dünya Hastanesi`nde görev yapan Diyetisyen Kübra Akın, kanseri önlemek için kuru soğan tüketilmesi önerisinde bulundu.

Diyetisyen, soğanın antibiyotik özelliğinin yanında, kan şekerini düzenleyici etkisi olduğunu, özellikle şeker hastalarının yemek ile birlikte soğan yiyebileceklerini, soğanın karaciğer ve bağırsakları da temizlediğini belirterek; “Mide mukozasındaki bezlerin salgısına uyarıcı etki yaptığı için iştah açıcı yönü de vardır. Bronşit öksürük, boğaz iltihabı için etkilidir. İlaç sanayiinde balgam söktürücü olarak soğanın içindeki cystein maddesi kullanılır” dedi.

Soğanın C vitamini açısından çok iyi bir kaynak olduğunu ifade eden Diyetisyen Kübra Akın, “Araştırmalar taze soğanın HDL dediğimiz iyi kolesterolün seviyesini arttırdığını göstermiştir. Yüksek kan basıncını önler. Damarların genişlemesini sağlar. Kanserden koruyucu etkisi vardır. Çok iyi bir antioksidandır. Vücutta tümör ve benzeri zararlı oluşumların oluşmasını engellemede yardımcıdır. Kansere karşı koruyucudur. Zengin içeriğinden dolayı güç ve sağlık veren bir besindir. Soğanda bol miktarda A, B ve C vitaminleri, fosfor, iyot, kükürt gibi vücuda çok faydalı maddeler bulundurur. Antibiyotik özelliği gösterir. Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Özellikle şeker hastaları yemekle birlikte tüketebilirler. Karaciğer ve bağırsakları temizler. Mide mukozasındaki bezlerin salgısına uyarıcı etki yaptığı için iştah açıcı yönü de vardır” dedi.

SOĞAN KOKUSUNA NE İYİ GELİR? MAYDANOZ !

Soğan kokusundan rahatsız olanlar, kokuyu önlemek için maydanoz tüketsin. Birçok insan soğanı kokusundan dolayı yemekten kaçınır. Ağzın kokmasını engellemek için soğan yedikten sonra muhakkak çiğ maydanoz ağızda iyice çiğnenmelidir. Soğandaki kükürtlü bileşenler ısıyla parçalandığı için çiğ tüketilmelidir. Soğan doğrandıktan sonra en geç 30 dakika içinde tüketilmelidir. Soğanın hava ile temas etmesi içerdiği faydalı maddelerin kaybına yol açar ve geç tüketilmesi midede gaz, ekşime ve ağrılara sebep olabilir” dedi.

Arananlar:

 • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1824 qFddZp8Ye3RgV6lKU0hiKvUAEAJk0xSAVvSGomuFFmjF1F06Sux_hfcMAl5MLlCL ec15f8341504ee9583c5ad52f7744be50a6378fd&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme