D Vitamini

D Vitamini Neye İyi Gelir ?

D Vitamini Bağışıklık sisteminin temel taşlarını oluşturmaktadır.

Kemik Yapısını güçlendiren, vücutta iltihap oluşmasını önleyen ve var olan iltihapların iyileşmesi açısından önemli olan bu vitamin aynı zamanda hücre yapısının sağlıklı oluşumunda çok önemlidir.

Saçların sağlığı ve kanserli hücreler ile savaşta önemli olan bağışıklık sistemi güçlendirici yağ hücrelerinin sağlıklı oluşumunda destek olur.

D Vitamini için Güneşe Çıkın !

d-vitamini3

 

 

D Vitamini eksiklliklerinde en önemli tedavi bolca gün ışığına çıkmaktır. Günümüzde en büyük sorunlardan biri insanların evlerinin içerisine gömülerek dışarıya çıkma alışkanlıklarını yitiriyor olmaları ve bu sebepten gün ışığından yararlanmıyor olmalarıdır.

Güneş ışınları insanların D vitamini üretimini sağlamalarının en verimli kaynağıdır.

Not: Güneşe sadece bahar ayları ve yaz mevsimlerinde çıkmaktan sürekli olarak belirli zamanlarda kışın ve son baharda da çıkmanız gerekmektedir. Hava kapalı bile olsa güneş ışınları sürekli olarka vücuda teması ile d-Vitamini üretimine yardımcı olacaktır.

 

Hangi gıdalarda D Vitamini Bulunur ?

Soya Sütü: Soya gıdaları kalsiyum bakımından çok zengindir.

Tüm Balıklar: Somon, Ton alığı gibi derin su balıkları yağlı olmaları nedeni ile en yüksek oranda D vitamini içermektedir. Balıkların tümünden d vitamini ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

d-vitamini2

Balık Yağı: Takviye olarak da alınabilen balık yağı en zengin  vitamini kaynağıdır

Yumurta: Çok verimli  bir vitamin kaynağıdır günlük ihtiyacın 10 da birini 1 adet yumurta ile karşılayabilirsiniz.

Mantar: Mantarlar D- Vitaminleri açısından zengin gıdalardır ayrıca düşük kalori ve besleyicilikleri dolayısı ile önemli gıdalardır. Not: Kültür Mantarı haricinde mantarların zehirli olma ihtimallerini göz önünde bulundurmanızı önemle tavsiye ederiz.

Patates,

Süt ürünleri; Süt,Peynir,Yoğurt gibi Süt ürünlerinin tamamı özellikle kalsiyum ve vitaminler konusunda zengindir. D vitamini açısından bu ürünleri yağı azaltılmamış şekilde tüketmenizi öneririz.

 

Kişinin yaşı ilerledikçe D-Vitamini vücutta üretilememeye başlar, aynı zamanda kullanılarn bazı ilaçlar D- Vitamini emilimini azaltmaktadır. Dolayısıyla mümkün olduğunca D- Vitamini içeren balık ve süt ürünlerinin tüketimine öne verilmelidir.

İlaç ve Gıda Takviyesi olarak alınan vitaminleri doktorunuza danışmadan almayınız, ayrıca eğer varsa kullandığınız diğer ilaçlar ile ilgili doktorunuzu bilgilendirmeyi unutmayınız.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.