Aşırı Terleyenler İçin Doğal Bitki Çayı

Yaz ayları kapımıza dayanırken; kötü kokusuyla birlikte hem kişiye hem de çevresindekileri rahatsız eden aşırı terleme, kişilere kabus dolu günler yaşatıyor. Aşırı terlemenin kişilerin sosyal hayatını olumsuz etkilediğini söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, "Özellikle el, ayak ve koltuk altı bölgesinde terleme daha fazla olur. Aşırı terlemede genetik bir yapı söz konusu olabilir" diyor.

Baharatlardan kaçının

Prof. Dr. Mocan, aşırı terlemenin doğru bitki çaylarıyla alt edilebileceğini belirterek bu can sıkıcı durumdan kurtuluşun yollarını şöyle anlatıyor:

Baharatlı yiyecekler, tuz ve alkol yüzeysel kan damarlarını genişlettiği için terlemeye yol açar. Bol baharatı ve biberi yemeklerinizde mümkün olduğunca az kullanmaya çalışın. Alıç aşırıterleme sorunu için etkili olabilir. Günde birkaç tane alıç yiyin ya da çayını yapıp günde 2 bardak içebilirsiniz.

Bunun yanı sıra şahtere otu, karabaş otu ve yeşil çayları günde 2 bardak içilebilir. Bazı bitkiler terlemeyi artırır. Bunlardan bir kaçı zencefil ve ginseng çayıdır. Aşırı terleme sorunu olan kişilerin bu bitkilerden uzak durması gerekiyor. Terleme vücudun koruyucu sistemidir. Genel olarak aşırı terlemeler obezite, diyabet, şeker hastalığı, troid bezinin fazla çalışması, menepoz, andropoz hastalıklarının da işareti olabilir. Bu nedenle terleme sorununda altında yatan nedenin iyi tespit edilmesi gerekir. Bölgesel terlemelerin ise bu hastalıklarla ilgisi yoktur.

Ayaklara şifa veren reçete

Ilık su içerisine adaçayı, kekik, papatya, deniz tuzu ekleyerek ayaklarınızı suda dinlendirin. Bu hem yorgunluğu alacak hem de ayak terlemesine ve kokusuna iyi gelecektir. Papatya, adaçayı, kekik, deniz tuzunu ılık suya ekleyin ve ayaklarınızı bu suda dinlendirin. Ayaklarınızın rahatladığını göreceksiniz.

Alizade bitki çayı

Arkadaşlar merhaba, alizade bitki çayı kullanan var mı daha önce? Ben sinirlere iyi gelen bir ürün istedim ve aktardan da alizadenin bitki çayını önerdiler, aldım, faydasını da gördüm gibi ama çok bariz de değil tabi. Bir yerde de pek faydası olmadığını okudum. Aslında kadınlarda regl dönemi için de çayları varmış, ondan almak istiyorum, kullanan var mı? Tavsiye eder misiniz?

KIZIL ÇALI ÇAYI NEDİR ?

Kızıl Çalı Çayının Faydaları 150x150 KIZIL ÇALI ÇAYI NEDİR ?

Kızıl Çalı Çayının Faydaları

Kızıl Çalı Çayı Nedir ?

Kızıl Çalı,Kızıl Çalı Çayı,Kızıl Çalı Çayı Nedir,Kızıl Çalı Çayı Faydaları,Kızıl Çalı Çayının Faydaları,Roibos,Rooibos Çayı,Rooibos Tea,Roibos Tea
Türk insanı olarak çayı çok severiz.. Rengi, kokusu bizim için önemlidir. Fakat biz bu makalemizde, dünyanın son gözdesi olan, farklı bir çaydan bahsetmek istiyoruz. Roibos çayı.. Ya da diğer adı ile, kızıl çalı çayı.. Güney Afrikadan gelen bir muzie olarak tanımlanan kızıl çalı çayı nedir ?
Güney Afrika’da rooibos adlı bitkiden yapılan çay, tüm dünyanın ilgi odağı haline gelmiş durumda.  Rengi, kaokusu, farklı tadı ve kafein içermiyor oluşu ile, tüm dünyada ilgi odağı haline gelen kızıl çalı çayının faydaları konusunda da sizleri bilgilendirelim..
Kızıl Çalı,Kızıl Çalı Çayı,Kızıl Çalı Çayı Nedir,Kızıl Çalı Çayı Faydaları,Kızıl Çalı Çayının Faydaları,Roibos,Rooibos Çayı,Rooibos Tea,Roibos Tea
* Kızıl çayın faydaları arasında en dikkat çekici olan, yaşlandırmayı geciktirici özelliği olması..
* Rahatlatıcı etkisi var..
* Kafein içermiyor olmasıda çok biyik bir fayda sağlıyor.Kafeinin yan etkilerinden kurtarıyor.
* Damar koruyucu özelliği mevcut.
* Cildi koruyucu etkisi var.Antioksidan ve hücreleri yenileyici özelliğine bağlı olarak egzama, güneş yanığı ve derideki alerjik reaksiyonlar gibi deri sorunlarına yönelik ideal bir çaydır. Nörodermik’te de etkilidir.
* Kramp çözücü olduğu bilinmekte.
* Anti allerjik olasıda diğer bir faydası..
Kızıl Çalı,Kızıl Çalı Çayı,Kızıl Çalı Çayı Nedir,Kızıl Çalı Çayı Faydaları,Kızıl Çalı Çayının Faydaları,Roibos,Rooibos Çayı,Rooibos Tea,Roibos Tea

Beşi bir yerde çayı

Beşi bir yerde çayının yapılışı ve kullanımı hakkında bilgisi olan var mı?benim öğrendiğim 1 litre kaynamış suya 1tatlı kaşığı mate,1 tatlı kaşığı biberiye,1 tatlı kaşığı kekik,1 tatlı kaşığı funda yaprağı,2 tatlı kaşığı yeşil çay,10 dakika demlenecek günde 3 bardak içilecek,acaba sıcak mı soğuk mu?peki 3 bardaktan fazla içilmemeli deniyor,artan 2 bardak çay ne olacak bilgisi olan var mı?Cevabınız için teşekkürler.:56:

YABAN MERSİNİ ÇAYI

Yaban Mersini Çayı Faydaları 150x150 YABAN MERSİNİ ÇAYI

Yaban Mersini Çayı Faydaları

Yaban Mersini Çayı

Yaban Mersini,Yaban Mersini Çayı Faydaları,Yaban Mersini Çayı Nasıl Yapılır, Yaban Mersini Çayı Nasıl Demlenir,Yaban Mersini Faydaları,Yaban Mersininin Faydaları, Yaban Mersininin Zararları
Yaban Mersini, son derece şifalı bir bitkidir. Sıklıklıkla, suyu, çayı veya şurubu kullanılır. En çok kullanılan formu, yaban mersini çayı formudur.
Yaban Mersini Çayı Nasıl Yapılır,Yaban Mersini Çayı Nasıl Demlenir
Kurutulmuş olan yaban mersini meyvesinin üzerine kaynar suy dökerek, 5 dakika demlendirmeye bırakılır. Süzülerek içilir.
Yaban Mersini Çayı Faydaları,Yaban Mersini Faydaları,Yaban Mersininin Faydaları
* Kalp sağlığı için çok faydalıdır. Damar Tıkanıklığı konusunda ciddi faydalar sağlar.
* Ağız sağlığı için oldukça faydalıdır.
* Görme bozukluğu olanlar için fayda sağlar.
* Kan şekerini düzenler. O sebeple şeker hastaları için iyi bir şifa kaynağıdır.
* Kolesterol için oldukça faydalıdır.
* İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde yardımcıdır.
* Kalori miktarı oldukça az olduğundan dolayı, diyet yapanlar tarafından da oldukça rahat kullanılabilecek bir meyvedir.
* Meyvelerinin içeriğinde sodyum bulunmaz.
* A,C vitaminleri, potasyum, kalsiyum ve fosfor bakımından oldukça zengindir.
* Yaşlanmayı geciktirir.
* Hafıza kayıplarını önler.
* Çok iyi bir antioksidandır.
* Kan şekerini düşürmek amacı ile, kurutulmuş meyveler, toz haline getirilerk, tatlandırıcı olarak kullanılmalıdır.
Yaban Mersini Çayı Zararları,Yaban Mersini Zararları
Yaban mersininin bilinen bir zararı yoktur ama, hamilelerin ve küçük çocukların kullanmadan önce, ilgili uzman hekime danışmaları, kendi yararlarına olacaktır.
Yaban Mersini,Yaban Mersini Çayı Faydaları,Yaban Mersini Çayı Nasıl Yapılır,Yaban Mersini Çayı Nasıl Demlenir,Yaban Mersini Faydaları,Yaban Mersininin Faydaları,Yaban Mersininin Zararları

Arananlar:

  • yaban mersini neye iyi gelir