Aşırı Terleyenler İçin Doğal Bitki Çayı

Yaz ayları kapımıza dayanırken; kötü kokusuyla birlikte hem kişiye hem de çevresindekileri rahatsız eden aşırı terleme, kişilere kabus dolu günler yaşatıyor. Aşırı terlemenin kişilerin sosyal hayatını olumsuz etkilediğini söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, "Özellikle el, ayak ve koltuk altı bölgesinde terleme daha fazla olur. Aşırı terlemede genetik bir yapı söz konusu olabilir" diyor.

Baharatlardan kaçının

Prof. Dr. Mocan, aşırı terlemenin doğru bitki çaylarıyla alt edilebileceğini belirterek bu can sıkıcı durumdan kurtuluşun yollarını şöyle anlatıyor:

Baharatlı yiyecekler, tuz ve alkol yüzeysel kan damarlarını genişlettiği için terlemeye yol açar. Bol baharatı ve biberi yemeklerinizde mümkün olduğunca az kullanmaya çalışın. Alıç aşırıterleme sorunu için etkili olabilir. Günde birkaç tane alıç yiyin ya da çayını yapıp günde 2 bardak içebilirsiniz.

Bunun yanı sıra şahtere otu, karabaş otu ve yeşil çayları günde 2 bardak içilebilir. Bazı bitkiler terlemeyi artırır. Bunlardan bir kaçı zencefil ve ginseng çayıdır. Aşırı terleme sorunu olan kişilerin bu bitkilerden uzak durması gerekiyor. Terleme vücudun koruyucu sistemidir. Genel olarak aşırı terlemeler obezite, diyabet, şeker hastalığı, troid bezinin fazla çalışması, menepoz, andropoz hastalıklarının da işareti olabilir. Bu nedenle terleme sorununda altında yatan nedenin iyi tespit edilmesi gerekir. Bölgesel terlemelerin ise bu hastalıklarla ilgisi yoktur.

Ayaklara şifa veren reçete

Ilık su içerisine adaçayı, kekik, papatya, deniz tuzu ekleyerek ayaklarınızı suda dinlendirin. Bu hem yorgunluğu alacak hem de ayak terlemesine ve kokusuna iyi gelecektir. Papatya, adaçayı, kekik, deniz tuzunu ılık suya ekleyin ve ayaklarınızı bu suda dinlendirin. Ayaklarınızın rahatladığını göreceksiniz.

Aşırı Terlemeye Çözümler

Aşırı Terleme Nedenleri : Aşırı sıcak ortamlar, egzersiz, alkol, kahve ve çay tüketimi, sigara, acılı ve baharatlı gıdalar, kıyafetlerde yanlış kumaş tercihi, stres, korku, panik, ani duygusal dalgalanmalar gibi nedenler aşırı terleme nedenleri arasında sayılabilirler.
Aşırı terleme insanların sosyal yaşamlarında ciddi sıkıntılara yol açmaktadır. Terleme ve terlemeyle birlikte kötü koku oluşumu kişinin sosyal ve iş yaşamında büyük sorunlar yaratabilir. Ruhsal açılardan da kişilerin psikolojik durumlarını oldukça olumsuz etkileyebilmektedir.

Aşırı Terlemeye Karşı Alınabilecek Önlemler : Aşırı terlemeyi önlemek için kişisel hijyeninize de dikkat ederek çeşitli önlemler alabilirsiniz.Vücudumuzu saracak en sağlıklı kumaş türü doğal pamuklu kumaşlardır. Pamuklu kumaşlar teri emer. Ve yanınızda her zaman temiz bir kat kıyafet bulundurun. Terlediğiniz zaman terli kıyafetlerle oturmayın. Ter bekledikten sonra buradakiler bakteriler nedeniyle kötü kokuya sebep olur. Sık sık kıyafetlerinizi değiştirin. Aşırı terleme probleminiz var ise gün içinde de sık sık duş alın. Sabah kalktığınız da duş alarak güne başlayın. Geceleri uykuda da aşırı terliyor olabilirsiniz. Duş alarak yatağa yatın.Dışarı çıkmadan önce duş alarak dışarı çıkın. Baharatlı yiyecekelerden uzak durun.Harereti alan içecekler tüketin.

Aşırı Alkol Tüketiminin Neden Olduğu Hastalıklar

Aşırı Alkol Tüketiminin Neden Olduğu Hastalıklar

Beyin :Aşırı alkol tüketimine bağlı beyinde oluşabilecek hasarlar çok ağır olabilir. Bu durum içkinin miktarına ve yaşa bağlı olaral değişebilir.
Korsakof Psikozu, yakın geçmişini hatırlayamama gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Karaciğer : Karaciğerde yağlanma ve Sarılık alkolizmin erken evrelerinde görülür ve iyileştirilebilir. Aşırı alkol tüketimine bağlı olarak Siroz çok ciddi bir durumdur ve ölüm oranı yüksektir.

Mide : Mide bozukluğu, bulantı , kusma ve ağrı görülür. Mide aminoasitleri, vitaminleri ve diğer besinleri soğuramaz; önemli vitamin yetersizliklerine ve iştah kaybına yol açar.

Kalp : Aşırı alkol tüketimiyle kalp kasları zayıflar. Pompalama düzeni aksar. Kalp krizi nefes darlığı ve çarpıntılar görülebilir.www.neyeiyigelir.com

Göğüs : Doğal savunma zayıflar, kronik bronşit, ve göğüs hastalıkları meydana gelir.

Kan : Vitamin yetersizliği sonucu kansızlık ve genel halsizlik görülmeye başlar.

Kemikler : Alkol doğrudan kemik iliğini zehirler. İskelet zayıflığı ve sık olarak kırıklıklar yaşanabilir.

Gözler : Aşırı alkol tüketimi nedeniyle vitamin eksikliği göz hastalıklarına yol açabilir, yüksek miktarda alınan alkol sonucu, bulanık görme ya da yanlızca belirli doğrultuda görme rahatsızlıkları doğar.

Sinirler : Duyum zayıflaması görülür. Parmaklarda dokunma duyusunun ciddi kazalara yol açacak ölçüde yitirilmesi görülebilir.

Saglikcini.com tarafından oluşturulan makelelerin izinsiz kullanılması yasaktır.