Yetiştirilme Biçimi Cinsel Yaşamı Etkiler mi?

Yetiştirilme Biçimi Cinsel Yaşamı Etkiler mi?

Genel olarak kabul edilen Freud öğretisine göre, cinsel soğukluk çocukluk döneminde yaşanan olumsuz olaylardan kaynaklanmaktadır.
Bütün kadınlar cinsel ve duygusal açıdan sağlıklı olarak dünyaya gelirler. Çocukluktan kadınlığa uzanan süreçte yaşanan olaylar kadının cinsel isteklerden uzaklaşmasına yol açar.
Bu isteksizlik zaman zaman bir başkaldırıya ya da “erkeğe boyun eğmeye karşı çıkma” biçimine varabilir. bu kadınlar ya farkında olmadan orgazmdan kaçarlar, ya da orgazm olduklarını kendilerinden gizlemeye çalışırlar.
Soğukluğun çeşitleri ve nedenleri genellikle birbirine benzemeyip oldukça karmaşıktır. www.neyeiyigelir.com . Anne ve babasının ilişkisi, onlardan gördüğü sevgi, kız çocuğunun dişilik gelişimini önemli ölçüde etkiler.
Cinselliğin doğallığını kavramamış bir annenin kızı, cinsel soğuklukla yada farklı cinsel sorunlarla karşılaşabilir.
Anne ya da babanın erken ölümü, kız çocuğunda sonradan kuracağı ilişkileri etkileyecek bir güvensizlik yaratabilir. Bazı çocuklar küçük yaşta yaşadıkları acının tekrarlanmaması için sevgilerini dışa vuramazlar. Sevgilerini göstermeyen kadınların, sevişme sırasında sorunlarla karşılaşmaları ise olası bir ihtimaldir.
Annenin bebeğini kucaklama biçimi bile oldukça önemlidir. Tedirgin ve güvensiz bir annenin çocuğu ile annesi tarafından sımsıkı bir sevecenlik ve güvenle tutulmuş çocukta, cinsel güven açısından farklar olduğu saptanmıştır.
Kendinden emin ve sevecen bir annesi olan kadınların çoğu, kendi vücutlarından ve cinselliklerinden kuşku duymazlar.
Çocukluklarında yeterli derece güven duygusu aşılanmamış ya da sevgi görmemiş genç kızlar cinsel ilişkiyi, eksikliklerini hissettikleri bütün duyguların sağlıyıcısı olarak görürler. www.neyeiyigelir.com
evliliğin ilk gecesinde yada ilişkinin başında, erkeğin kadına karşı kaba ve incitici davranması kadında cinsel ilişkiye karşı bir korku, isteksizlik ya da soğukluk oluşturabilir. Gerçek bir bir sevgi bekleyen bu kadınların çoğu eşlerininde yardımıyla sevişmeyi doyurucu ve güzel bulacak kadar rahat olmayı bir süre sonra öğrenebilirler.
www.neyeiyigelir.com

Saglikcini.com tarafından oluşturulan makelelerin izinsiz kullanılması yasaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.