Sarı Kantaron ( Hypericum perforatum )

Sarı kantaron – Hypericum perforatum

Özellikleri : Batı Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika’ da doğal olarak yetişen sarı kantaron, 35-80 santim boylanabilen çok yıllık, tüysüz otsu bir bitkidir. Sarı, kırmızı, mavi ve nadir bulunmakla birlikte beyaz renkli çiçekleri olanları da vardır. Anadolu da da yaygın olarak kullanılan sarı kantaronun, çiçekleri parlak sarı renktedir. Ve hekimlikte sarı çiçekli olan kullanılır. Genellikle acı olan kökleri kullanılır. Yazın toplanır ve kurutulur.

Önerilen Hastalıklar : Kişilerde uyku düzeninin sağlanmasında kullanılır. Ayrıca kimyon ile birlikte kullanıldığın hafif depresyona faydalıdır.

Kullanım Şekli ve Dozu : Bir çay kaşığı sarı kantaron çay şeklinde demlenip tüketilir.

Yan Etkileri : Kronik hale gelmiş ve intihar riski olan hastalarda kullanılmaz. Güneşlenirken kullanılmaz. Hamile ve emzikli annelerin kullanması sakıncalıdır. Antidepresan ilaç kullanan hastalarda, doğum kontrol hapları ile birlikte, AIDS’e karşı alınan ilaçlarla birlikte kullanılmaz.

Arananlar:

  • Frenk üzümü mail

One thought on “Sarı Kantaron ( Hypericum perforatum )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Eşek Sütünün Faydaları – Eşek Sütü İle Zayıflama
Eşek Sütünün Faydaları – Eşek Sütü İle Zayıflama

İtalya’da inek sütüne alerjisi olanlar için alternatif bir ürüne dönüşen eşek sütünün popülaritesi hızla artıyor. Üretimin yarıdan fazlası çocuk hastalıkları...

Kapat