Melanom Nedir

Melanom Nedir

Melanom melonositlerin atipik çoğalmalarıyla gelişen kötü huylu bir tümördür.Bu hücreler özellikle üst deride yaygın olmakla birlikte , sindirim ve solunum yollarının ilk bölümü, beyin zarları, göz ve dölyolu gibi öbür bölgelerde de bulunabilir.
Melanomun en sık rastlandığı yer deridir. Erkekleri ve kadınları erişkin yaşlarda eşit oranda tutar. Ergenlikten önce ve çocuklarda ise son derece enderdir. Derinin herhangi bir bölümünde ortaya çıkabilir. Ama en sık rastlanan bölümler bacaklar, yüz, kollar ve cinsel organlardır.
Melanom hafifçe kabarık, yuvarlak ya da düzensiz biçimli, düz yüzeyli ya da ülserli bir plak biçiminde görülür. Bazen çevresinde bir kızarıklık yer alabilir. Rengi genellikle koyu kahverengidir; bazı durumlarda az miktarda koyu kırmızı renk de içerebilir.
Deri melanomu bazen daha önce bulunan iyi huylu bir benin değişime uğramasıyla da oluşabilir. Bu tür bir değişim benin koyulaşması ve büyümesiyle kendini gösterir. Çevresinde kırmızı bir ayla ortaya çıkar. Deri melanomu lenf ya da kan yolu ile yayılır. Bu yayılma genellikle erken evrede başlar, ama bazen daha geç evrelerde de olabilir.
Hastalığın sonu ve tedavi olanağı Histolojik tipe, yayılmanın derinliğine ve lenf bezlerindekiolası metastazların varlığına bağlı olarak değişir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.