Alkolün Kana Karışma ve Vücutta Kalma Süresi

Alkol almadan önce içilen bir bardak sütün alkolün etkisini azalttığı gözlenmiştir. Çünkü midedeki süt alkolün kana karışımını yavaşlatır. Ve kandaki alkol düzeyi daha yavaş yükselir. Buna karşı alkolün kanda kalma süresi uzar. Besinler özellikle de yağlı yiyecekler de aynı etkisi yapar. Çünkü mide dolu olduğunda midedeki besinlerin alkolün büyük bölümünün kana karıştığı ince bağırsaklara geçmesi daha uzun zaman alır.

Mide boşken içilen içki hızlı kana karışır. Bir bardak süt içmek ya da yemek yemek bu hızı yarıya indirir ve kandaki alkol artışını yaklaşık yüzde 50 oranında azaltır. Ancak bu geçici bir korumadır. İçilen bütün alkol eninde sonunda kana karışır. http://www.neyeiyigelir.com

Koyu sade kahve içmek alkole arşı bir oranda panzehirdir. Kahvede bulunan kafein uyarıcı olduğundan beyin üzerinde alkolün tam karşıtı bir etki yapar. Bir başka deyişle insanı ayıltır. Ancak kandaki alkol düzeyini değiştirmez. Özet olarak kahve bir sürücünün yolda kaza yapma olasılığını azaltır ama alkol testi yapıldığında içki içildiği ortaya çıkar.

Saglikcini.com tarafından oluşturulan makelelerin izinsiz kullanılması yasaktır.

www.neyeiyigelir.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.