Kuru Üzüm

kuru-uzum Kuru Üzüm: Adı, ”En’am Suresi” nde geçen meyvelerdendir. Üzümün kurutulmasıyla elde edilir. Besin değeri bakımından yaş üzüme göre daha değerlidir. Kalsiyum, potasyum, demir ve sodyum gibi minerallerle birlikte, A ve B1 vitaminleri de içermektedir. 100 gram kuru üzüm 290 kalori içermektedir.

Kuru Üzümün Faydaları: Yüksek enerji kaynağıdır. Bu özelliğinden dolayı diyet yapanlar da kilo almak isteyenler de enerji ihtiyacını karşılamak için kullanabilir. Unutkanlığa iyi gelir.

Üzüm ürünlerindeki demir, kalsiyum ve potasyum minerallerinin, kemik gelişimi yanında kansızlığı, halsizliği, zayıflığı ve ishali tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Karaciğere faydalıdır. Göğüs hastalıklarına iyi gelmektedir. Balgam söktürücüdür. Mideye çok faydalıdır. Protein ve karbonhidrat kaynağıdır. Besin değerleri bakımından çocukların gelişimini desteklemektedir. Bütün bunların yanı sıra, kuru üzüm, içeriğinde ağrı kesici ve başta eklem iltihapları olmak üzere iltihap önleyici maddeleri de barındırmaktadır.

Kuru Üzüm Nasıl Tüketilir: Çekirdekleri alınıp karabiberle birlikte yenirse böbreklere iyi gelir ve böbrek kumlarını dökmeye yardımcı olur. Pekmez ile birlikte kansızlığı gidermeye yardımcı olur. Ayrıca, üzüm çekirdeğinden çıkarılan üzüm yağı kalp hastalıkları ve kolesterolde faydalıdır. Ayrıca, reçel ve kompostosu da yapılabilir. Doğrudan da yenilir.

Arananlar:

  • KURU ÜZÜM mail

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.