Dere Otu Yağının Tohumunun Faydaları

Dere Otu Yağı İçin Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler:
Dere otu yaprak ve çiçekleri, Saf zeytinyağı

Hazırlanış Şekli:

* İki avuç dolusu dere otu yaprak ve çiçekleri bir ka­vanoza konduktan sonra saf zeytinyağı ilave edilerek ağzı sıkıca kapatılır.

* İki hafta müddetle güneş altında tutulduktan sonra, on beş dakika kaynar suda pişirildikten sonra sıkılarak süzülür. Dere otu yağı, ağızdan alınabileceği gibi, dışarı­dan da kullanılabilir.

* El altında devamlı bulunması gereken Dere otu yağı; karın ağrılarında, ateşli hastalıklarda, bademcik şişme­lerinde, mesane rahatsızlıklarında ve kaşıntılarla idrar yolları rahatsızlıklarında etkin yararları vardır.

DEREOTU

Tohumlarının kaynatılmış suyu bebeklerinizin gazı için son derece yararlıdır. Bebeğiniz gazlı ise yemeklerden sonra yeni kaynatılmış dereotu tohumundan üç tatlı kaşığı kadar içirebilirsiniz.

Bunun için bir bardak suya yarım çorba kaşığı kadar dere otu tohumu ilave ederek kaynatın ılık ılık bebeğinize içirin, bu işlemi her gün yeniden yapmanız gerekir. Yani kaynamış suyu bir günden fazla bekletmeyin.

DERE OTU TOHUMU – ANETHUM GRAVE OLENS

Diğer İsimleri: Tere Otu, Durak Otu

Kullanılan Kısımları : Tohumu, taze bitki

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Uyuşturucu maddeler dolayısı ile meydana gelen zehirlenmelerde ve tenasül uzuvları rahatsızlığında, yatıştırıcı, mide ve bağırsak gazlarını giderici, iştah açıcı hazmettiricidir, midenin gereği gibi çalışmasını sağlar, spazmları çözer, idrar söktürür, anne sütünü artırır, uykusuzluğa karşı, ağız kokusunu önleyici, halsizliği giderir, sinirleri teskin eder, sinir zafiyetini giderir, adet kanamalarının kolay olmasını sağlar, mesane taşını düşürür, bağırsak iltihabına iyi gelir, urları iyileştirir.

Hıçkırığa iyi gelir, vücudu yumuşatır, mide ve mesane ağrılarına ve basura faydalıdır. Küçük çocuklarda hazımsızlıktan ileri gelen karın şişmelerinde kullanılır. Çocukların hıçkırıklarına da iyi gelir.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 4-6 gr çekilmiş dere otu tohumu konur, 10-15 dk bekletilir, 1 günde içilir.

Taze yapraklarda aynı maksatlar için kullanılır.

Uykusuzlukta 4 gr dere otu, 5 gr nane, 4 gr rezene, 1 bardak suda 5 dk kaynatılır. Yatmadan önce 1 fincan içilir.

Gaz gidermek için tohumlar ağızda çiğnemek suretiyle de kullanılır.

Doz aşımı göze zararlıdır, meniyi kurutur, cinsi arzuyu azaltır.

Hamileler kullanamaz.

Haricen Kullanılışı: Taze bitki lapa haline getirilir, üzerine oturulursa rahimdeki hastalıkları temizler. Taze bitki suyu çıkarılır. Kulağa damlatılırsa kulak ağrısını giderir.

Basurda dere otu kurutulup yakılır. Külü lapa haline getirilir, basura konulursa dışarı çıkan basuru yerinden koparıp iyi eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.