Yüksek Tansiyonla Yaşama

Yüksek tansiyon şikayeti ile doktora başvuran kişilerde öncelikle doktor hastadaki yüksek tansiyon belirtilerini tedavi eder. Hastanın kendisinin kesinlikle yapması gereken şey ise sigarayı bırakmaktır. Çünkü tütün kan damarlarını git gide daraltır ve tıkanmasına sebep olur. Ve Kandaki oksijeni azaltır.

Beslenme düzeni yüksek tansiyonda önemli rol oynar. Yüksek tansiyonluların oranı Batı ülkelerinde üçüncü dünya ülkelerine göre yüksektir. Bu durumunun beslenmenin yoksul ülkelerde daha basit daha az işlemden geçmiş yiyeceklere dayanmasından ileri geldiği sanılmaktadır. Doğal yiyeceklere dayanan sağlıklı bir beslenme düzeni yüksek tansiyonla mücadelede yararlıdır. Otlarla ve hemeopati yolu ile tedavide ka damarlarını gevşetmede etkili olabilirler. Tuz diüretiklere karşıt bir etki göstererek böbreklerden su çıkışını kıstığından, yemeklerde tuzu azaltmak yüksek tansiyon tedavisinde olumlu sonuç verir. Vücudun işleyişini aşırı etkileyen herhangi bir nesne, örneğin çay ve kahve gibi uyarıcılar tansiyonu yükseltebilir.

İnsanın günlük didişmeleri bir yana bırakıp iç evrenine dönebilmesi, bu yolla içinde bir dinginlik sağlayabilmesi , yoga ve benzeri yollarla kendini ruh gerginliğinden uzaklaştırabilmesi yüksek tansiyon tedavisinde yardımcı olabilir.

Yüksek Tansiyon Kimlerde Görülür

Atardamarlar içindeki kan basıncı kişinin yaşına göre değişir.Genel olarak insan ne kadar genç ise tansiyonu okadar düşük, ne kadar yaşlı ise tansiyonu okadar yüsek olur.Genç bir kimsede yüksek tansiyon sayılan bir basınç , yaşlı bir kimsede normal sayılabilir. Yüksek tansiyon çoğu zaman 40 ile 60 yaş arasında, şişmanlama eğiliminde olan ve çok sigara içen kişilerde ortaya çıkar. Fakat aynı zamanda, gençliğinde herhangi bir nedenle örneğin çok kızdığında ya da çok çoştuğunda tansiyonu yükselen kişilerde de, ileri yaşlarda sürekli yüksek tansiyon görülebilir.

Hem annesi, hem babası yüksek tansiyonlu olan kişilerin, ilerde yüksek tansiyonlu olma olasılığı yüzde ellidir.Anne babadan yanlız birinde yüksek tansiyon varsa olasılık oranı yüzde 30 a düşer.