Nane ( Mentha Piperita )

Özellikleri : Ballıbabagiller familyasından olan Nane, 25-90 cm metreye kadar uzayabilen çok yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları kullanılmaktadır.  Daha çok gölge ve nemli yerleri sever. Tohumları ile çoğalan nanenin ülkemizde 7 ayrı türü yetişir. Diğer 25 ayrı tür dünyanın tüm astropikal ve ılıman yetişmektedir. Nanenin tazesi de kurutulmuşu da yemeklerde lezzet verici olarak ve ayrıca ilaç sanayinde kullanılmaktadır.   Kuvvetli aroması ile alkollü ve alkolsüz serinletici içeceklerde kullanılır.  Sonbaharın başlarında toplanan yapraklar demetler halinde kurutulur.

Önerilen Hastalıklar : Gebelikte bulantı ve kusma gibi şikayetleri giderir. Mide ve sindirim salgılarını arttırdığından sindirim işlemini kolaylaştırıp hızlandırır. Bağırsak gazlarını çözer. Grip ve nezlede yüksek ateşin düşürülmesinde faydalıdır. Bağırsak kolit yararlarını geçirir. Safra salgısını arttırır. Limonla birlikte hazırlanan çayı ferahlık vericidir. Soğuk algınlığında üst solunum yolları antiseptiği olarak kullanılır. Migreni rahatlatır. Ayrıca kalbin güçlendirilmesinde ve sinir zafiyetlerin de faydalıdır.

Kullanım Şekli ve Dozu : Bir bardak şu da 1 taşım kaynatılmak suretiyle bir tatlı kaşığı nane kullanılır. Hazırlanan çay ister sade, isterse limon ile kaynatılıp süzülerek içilir. Limonla kaynatılan nanenin mide üşütmesi üzerinde farklı bir etkisinin olduğu bilinmektedir.

Yan etkileri : Fazla kullanımında bulantı yapması muhtemel olduğu için ülseri ve gastriti olanlar fazla tüketmemelidir. Bunun dışında bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

nane-Mentha Piperita

nane-Mentha Piperita