İslamda Organ Bağışı Caizdir midir

Türkiye’de organ bağışı konusunda son dönemlerde haklı bilinçlendirme ve bilgilendirmeye yönelik faaliyetler her ne kadar artmış olsa da organ bağışlayan kişi sayısında ciddi artışlar yaşanmamaktadır. Bunun en büyük sebeplerinden birisi dini yanlış inanışlardır. Pek çok yanlış bilgi insanların bu konudaki kafasının karışmasına neden olmaktadır. İnsanlar organ bağışlamanın günah olduğunu düşünmektedirler.
Türkiye’de Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 6 Mart 1980 tarih ve 196 sayılı kararına göre organ bağışı islam dinine göre caiz olarak kabul edilmiştir. Ancak insanlarımızın çoğu bu bilgiden yoksun olarak hareket etmektedirler. Çoğu insan kendi tanıdığı bir din adamına başvurup, din adamının kendi görüşleri hususunda günah olduğuna inanması durumunda organ bağışından vazgeçmektedir.
Organ bağışının en büyük ve yegane amacı bir insanın hayatını kurtarmaktır. Ve dinen bununla ilgili en hakiki açıklama da Kur’an-ı Kerim’de Maide Suresi, 32.ayette yapılmıştır: “Bir kişiye hayat vermek, bütün insanlara hayat vermeye eşdeğer sevaptır.”
Bu durumda organ bağışı dinimize göre günah değildir, caizdir.

One thought on “İslamda Organ Bağışı Caizdir midir

  1. tamam maide suresi gerçekde verdin böbreği içki içdi verdin kolu gasp yaptı verdin kalbi başkasının canını aldı orda benim kafa karışıyor :S

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.