Organ Bağışının Önemi

Ülkemizde organ bağışı ne yazık ki hala yeterli düzeyde değildir.Bunun en büyük sebebi çeşitli ön yargılar ve bazı yanlış inanışlardır. Halkı bilgilendirme ve bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar he ne kadar devam diyor olsa da ne yazık ki yeterli seviyeye ulaşılamamaktadır. Ölümüyle organlarını bağışlayanların sayısı senede 300ü geçmemektedir. Buna rağmen her yıl organ beklerken hayatını kaybedenlerin sayısı ülkemizde yılda 6bin kadardır. Organ bekleyen hasta sayısı hergeçen gün artmaktadır. Türkiye’de sadece böbrek hastası sayısı 60 bin civarındadır. Böbrek hastaları diyaliz makinasına bağlı olarak organ bekleyip hayatını devam ettirmeye çalışırken; kalp, karaciğer gibi yetmezliği bulunan hastaların makineye bağlı yaşam şansları olmadığı için hayatlarını kaybetmektedirler.
Sevdiğimiz birini kaybetme konusu ile yüzyüze kaldığımızda canımızı bile verebilecek bir konuma gelebildiğimizi varsayarsak organ bağışı ve donör olmak hayatın her döneminde önemli bir gerçekliktir. Organ bağışı bir hayat kurtarma anlamına gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.