Soğan – Allium Cepa

Soğan – Allium Cepa

İçerdiği Maddeler : C vitamini,pektin, insülin gibi maddelerin yanısıra aliicin, propanthialoxid, aliin kapsayan uçucu yağlar bulunmaktadır.

Kullanım alanları : Soğan tarih boyunca biz türklerin en çok tükettiği besin öğelerinin başında gelmektedir. Bir çok yemeğin hazırlanışında, tat ve koku unsuru olarak yer almıştır. Ama genellikle kızartmak ve pişirmek suretiyle etkisiz hale getirmekten bugüne kadar gerçek anlamda şifasını da hissetmiş değiliz. Onu bir lezzet ustası olarak sadece sebze olarak görmek yapılacak en büyük haksızlıktır.

Asya  yani yaz soğanı ve Sibirya yani kış soğanı olarak iki temel soğandan türemiştir. Bunların fayda açısından birbirlerinden hiç farkı yoktur. Yalnızca yaz soğanı çok daha yakıcı, kış soğanı ise daha az yakıcı bir etki sağlamaktadır.

Güçlü ve sağlık dolu bir sebzedir, mideyi kuvvetlendirmenin yanı sıra çocuklarda soğuk algınlığında ezilip balla ile karıştırılarak tüketilebilmektedir. Özellikle çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Eskiden öz suyunun süt ile karıştırılarak içildiği kayıtlarda bulunmaktadır. Şeker hastalığı konusunda da etkileri mevcuttur. Tedavi ettiği düşünülemese de, kan şekerini düşürdüğü bilinmektedir. Ayrıca mideyi kuvvetlendirdiği bilinmektedir. Boğmaca ve öksürük şikayetlerinden soğan şurubunun çok etkili olduğu bilinmektedir.

Soğan Şurubu : Orta büyüklükte bir soğan alınır ve kıyılarak üzerine 2 ya da 3 yemek kaşığı toz şeker serpilir.  Daha sonra üzerine 1 çay bardağı su eklenir ve kaynamaya bırakılır. 3-5 dakika kaynattıktan sonra soğumaya bırakılır. Daha sonra posası sıkılarak şurup haline getirilen suyundan günde 3-4 çay kaşığı tüketilir.

Yan etkileri : Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Midesi hassas kişilerin dikkatli tüketmesi önerilir.

Son gelişmeler  kalp üzerindeki etkisini tekrar ortaya koymuştur. Yapılan araştırmalarda soğanın damarları genişleterek daha kolay dolaşım sağladığı tespit edilmeye başlanmıştır. Ayrıca arı ve böcek sokmalarında etkili olmaktadır.

Sarımsak ile birlikte genellikle antibiyotik kardeşler olarak bilinirler. Bronş açıcı özelliği sayesinde, öksürüğün kesilmesinde yardımcı oldu, ayrıca astım nöbetlerinde, akciğer rahatsızlıklarında rahatlatıcı etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

Ayrıca bağırsakları dezenfekte ederek, burada bulunan gereksiz organizmaları temizlediği bilinmektedir.

Soğan

Soğan

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.