Longan meyvesi faydaları

LONGANIN FAYDALARI Kendi dilinde tam karşılığı ile ‘ejderha gözü’olarak adlandırılır. Meyvesi yenilebilirdir ve çoğu zaman taze veyakurutulmuş olarak Doğu Asya çorbalarında tatlılarında yan yemeklerinde ve soslarında kullanılır. Taze Longan çekirdekleri haşlandıktan sonra belirgin lezzetde bir tat alırlar ve bu halleriyle yenilebilirler. Kurutulmuş Longanlar Çin mutfağında ve Çin’in şekerli tatlı çorbalarında sıkça kullanılır.
Çin’e ait yiyecek terapisinde ve alternatif tıpta relaksasyon (gevşeme) üzerinde bir etkisi olduğuna inanılır.

Kurutulmuş Longan meyvesinin eti; sulu saydam ve renksiz olan taze Longan meyvesinin aksine neredeyse siyaha çalan bir koyu kahverengi renge sahiptir.

· KURUTULMUŞ LONGAN YÜKSEK ORANDA DEMİR İÇERİR.
· KONSANTİRASYON VE HAFIZA GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUR.
· UYKUSUZLUĞA İYİ GELİR.
· MİDE AĞRISINI HAFİFLETİR.
· KALP VE DALAK İÇİN FAYDALIDIR.
· SİNİR SİSTEMİ ÜZERİNDE YATIŞTIRICI ETKİSİ VARDIRRAHATLAMAYA (RELAKSASYON)
YARDIMCI OLUR.
· TOHUMLARI AĞIR TERLEMEYE KARŞI KULLANILIRİÇİNDEKİ SAPONİNTANEN VE YAĞ İÇEREN
PULVERİZE ÇEKİRDEK VÜCUT DOKULARI VE KAN VEYA DİĞER SALGILARIN AKIŞINI DURDURUCU
ETKİSİ VARDIR.

Longan (Dimocarpus longan) (kendi dilimizde tam karşılığı ile “ejderha gözü”) Sapindaceae familyasından tropikal bir ağaç türü.

Morfolojik ve ekolojik özellikleri

Longan 12 metre yüksekliğe kadar ulaşabilir ve dona karşı çok duyarlıdır. Longan ağaçları kumlu toprağa ve sıcaklığın genellikle 4.5 santigradın altına düşmediği ortamlara ihtiyaç duyarlar. Longan (ejderha gözü) adını meyvesinin kabuksuz hali ile tam bir göz küresini andırışından alır (meyvenin ortasındaki siyah çekirdeği meyvenin saydam etli kısmına yerleşmiş bir iris gibi görünür). Çekirdek küçük yuvarlak ve serttir.

Yayılışı

Güney Çin’e ait yerel bir tropikal ağaçtır. Bitkiye aynı zamanda Endonezya ve Güneydoğu Asya’da da rastlamak mümkündür. Longan; Çin’de guiyuan Endonezya’da lengkeng Malezya’da mata kucing Vietnam’da nhãn ve Sri Lanka’da Mora olarak adlandırılır.

Kullanım alanları

Meyvesi yenilebilirdir ve çoğu zaman taze veya kurutulmuş olarak Doğu Asya çorbalarında tatlılarında yan yemeklerinde ve soslarında kullanılır. Taze Longan çekirdekleri haşlandıktan sonra belirgin lezzetde bir tat alırlar ve bu halleriyle yenilebilirler. Kurutulmuş Longanlar Çin mutfağında ve Çin’in şekerli tatlı çorbalarında sıkça kullanılır. Çin’e ait yiyecek terapisinde ve alternatif tıpta relaksasyon (gevşeme) üzerinde bir etkisi olduğuna inanılır. Kurutulmuş Longan meyvesinin eti; sulu saydam ve renksiz olan taze Longan meyvesinin aksine neredeyse siyaha çalan bir koyu kahverengi renge sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.