Çarkıfelek – Passiflora incarnata

Bir Güney Amerika yerli bir bitkisi olan Passiflora ya da diğer ismi ile Çarkıfelek, sülük dalları ile tırmanıcı bir bitki olup,tırtıklı ve loplu yaprakları mevcuttur. İri stamenleri ve keseleri bulunur. Beyaz taç yaprakları ile mor pembe iplikçikleri vardır. Ülkemizde fırıldakçiçeği, saatçiçeği olarakta adlandırılır.

Yaz sonunda toprağın üzerinden kalan bölümleri toplanıp kurutulduktan sonra, tentür, drog, çay ve sıvı ekstre biçimde değerlendirilir. Eser miktarda alkoloit ve çeşitli flavonoitler ( % 2,5 oran ) içerir.

Anksiyete bozukluğu, kas spazmlar, sinirsel kaynaklı sindirim sorunları, uykusuzluk gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir bitki olan Çarkıfelek ya da bilinen adı ile passiflora, hafif etkili bir ilaç olduğu için çocuklarda kullanıma da uygundur. Gevşetici özelliği ile bağımlılık yapmayan bu bitki etkileri bakımından kediotuna benzemekte ve sakinleştirici içeriği ile etkili olmaktadır. Ayrıca adet sancılarında ve baş ağrılarında da hafifletici etkilere sahip olduğu bilinmektedir.

Yapılan bilimsel çalışmalar ile içeriğinde bulunan maltol ve etilmaltolün sakinleştirici etki yaptığı kanıtlanmıştır.

Yan etkileri konusunda bugüne kadar bir bildirim ve tespitte bulunulmamış olmasına rağmen, hamilelerin ve emziren bayanların kullanması konusunda ihtiyatlı davranılması tavsiye edilmiştir.

Passiflora
Çarkıfelek Otu
Çarkıfelek
Passiflora Meyvesi
Passiflora
Passiflora Çiçeği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.