Çarkıfelek Çiçeği Faydaları

Çarkıfelekgiller familyasının örnek bitkisidir. Anayurdu Tropikal Amerikadır. Oradan dünyaya yayılmış 400 kadar türü vardır. Ülkemizde bazı yerlerde süs bitkisi olarak kimi türleri yetiştirilmektedir. Gölgeli ve nemli duvar dipleri ve kameryeleri sevip sarmaşarak yetişen otsu ya da ağaçsı sarmaşıktır. 5-7 parçalı koyu yeşil yaprakları almaşık dizilişli: yaz boyunca açan tekerlek biçimindeki gösterişli çiçekleri erguvani, pembe ya da kırmızı renkte ve iridir. Bitki, tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır.

Çarkıfelek bitkisi harmin, harmol, harman ve passiflora adı verilen alkaloitleri: flavon, glisosit ve sterol adlı diğer maddeleri içerir. Bazı türlerinin meyveleri çiğ olarak yenebildiği gibi, içki ve şerbet yapımında da yararlanılır.

devamını oku

Çarkıfelek – Passiflora incarnata

Bir Güney Amerika yerli bir bitkisi olan Passiflora ya da diğer ismi ile Çarkıfelek, sülük dalları ile tırmanıcı bir bitki olup,tırtıklı ve loplu yaprakları mevcuttur. İri stamenleri ve keseleri bulunur. Beyaz taç yaprakları ile mor pembe iplikçikleri vardır. Ülkemizde fırıldakçiçeği, saatçiçeği olarakta adlandırılır.

Yaz sonunda toprağın üzerinden kalan bölümleri toplanıp kurutulduktan sonra, tentür, drog, çay ve sıvı ekstre biçimde değerlendirilir. Eser miktarda alkoloit ve çeşitli flavonoitler ( % 2,5 oran ) içerir.

Anksiyete bozukluğu, kas spazmlar, sinirsel kaynaklı sindirim sorunları, uykusuzluk gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir bitki olan Çarkıfelek ya da bilinen adı ile passiflora, hafif etkili bir ilaç olduğu için çocuklarda kullanıma da uygundur. Gevşetici özelliği ile bağımlılık yapmayan bu bitki etkileri bakımından kediotuna benzemekte ve sakinleştirici içeriği ile etkili olmaktadır. Ayrıca adet sancılarında ve baş ağrılarında da hafifletici etkilere sahip olduğu bilinmektedir.

Yapılan bilimsel çalışmalar ile içeriğinde bulunan maltol ve etilmaltolün sakinleştirici etki yaptığı kanıtlanmıştır.

Yan etkileri konusunda bugüne kadar bir bildirim ve tespitte bulunulmamış olmasına rağmen, hamilelerin ve emziren bayanların kullanması konusunda ihtiyatlı davranılması tavsiye edilmiştir.

Passiflora
Çarkıfelek Otu
Çarkıfelek
Passiflora Meyvesi
Passiflora
Passiflora Çiçeği

Çarkıfelek Çiçeği

(Passiflora incarnata)

Asıl vatanı Amerika olan, çok güzel bir sarmaşık çiçeğidir.Ortası mor, büyük ve kenar yaprakları açık renkte çiçekleri vardır Çarkıfelek Çiçeğinin.Çarkıfelek çiçeğinin 400 değişik türü görülür.Bu çiçeği ilk olarak Amerika’ya ayak basan İspanyol kaşifler ile misyonerler bulmuşlardır.Çarkıfelek çiçeğinin, spazmları kesici, sakinleştirici özellikleri nedeniyle, sinirsel kökenli başağrılarına çok iyi gelir.

Sakinleştirici etkisi, kalbi, mideyi sıkıştıran sinirsel ağrıları ve adet zamanındaki sancıları keser.Çaarkıfelek çiçeği, üzüntü veya heyecandan kaynaklanan uykusuzluğa ve sinirsel çarpıntılara da çok iyi gelir.

Çarkıfelek çiçeğinden 30-50 gram 1 litre soğuk suya katılır, ağır ateşte kaynatılır, ateşten alınıp 10 dakika dinlendirilir, sonra süzülür.Başağrılarına karşı gerektiği zaman bir çay fincanı içilir veya günde üç kez, sabah kalkınca, akşamüstü ve gece yatarken kullanılır.Menopoz dönemindeki başağrıları, sinirlilik, çarpıntı ve hazımsızlık belirtileri için de çarkıfelek çiçeği çok etkilidir.

Arananlar:

  • Kara morina Sablefish mail