Musluk Suyu Cilde Zararlı

Su, yaşantınız için çok önemli… Ancak, günlük yaşamda çok sık kullandığınız musluk suyunun içindeki bazı ağır metaller, oluşturdukları reaksiyonla cildinize önemli zararlar veriyor

Vücudumuzun yaklaşık olarak yüzde 70′i su… Ancak su, düşündüğünüz kadar saf değil. New York’lu dermatolog Dennis Gross; musluk suyunun, kurşun, çinko, magnezyum ve demir gibi ağır metaller içerdiğini ve bu metallerin birbirlerini etkileyip zincirleme bir reaksiyon oluşturduklarını, bu durumun da ciltte meydana gelebilecek önemli hasarlara zemin hazırladığını söylüyor.

KIRIŞIKLIK VE GÜNEŞ
Bahsettiğimiz bu ağır metaller cildinize oturduğu zaman, ciltte serbest radikal oluşumunu artırarak güneş hasarlarına neden olabiliyor. Aşırı şekilde güneş ışığına maruz kaldığınızda, cildinizde yanık ve tahriş oluşur. Dr. Gross, “Bu durum ciltte ağır bir kollajen yıkım yaratır ve kırışıklığa neden olur” diyor.

GENİŞLEMİŞ GÖZENEKLER
Ağır metaller, ciltteki yağı etkileyerek gözeneklerin mumlanması sonucunda kapanmasına neden olur. Gözenekler kapanınca da siyah noktalar oluşur.

MAGNEZYUM SİVİLCE YAPAR
Suyun içindeki kalsiyum ve magnezyumu cilde en fazla zarar veren iki element olarak değerlendiren Dr. Gross, bunların sivilce oluşumunda önemli rol oynadıklarını söylüyor.

SUYUN GERÇEK İÇERİĞİ
Ağır metaller: Cildinize en büyük zararı veren elementler suyun içindeki ağır metallerdir. Kırışıklık ve ince çizgilerin oluşmasına neden olurlar.
Sert su: Su, çok fazla magnezyum ve kalsiyum içermesiyle methedilir; fakat bunlar cildinize ve saçınıza zarar verirler.
Tuz ve mineraller: Doğal musluk suyunun dokusunda bulunan tuz ve mineraller bu sudan korkmanız için yeterli olabilir.
Klor, sudaki bakteriyi azaltmaya yardım etse de ‘rosacea’ gibi kızarıklık ve güneş yanıklarının oluşmasına ve artmasına neden olur.

SUDA BULUNAN ZARARLI MADDELER
En basit şekliyle su, filtreli ya da filtresiz olsun; demir, bakır, magnezyum ve çinko gibi ağır metaller içerir. Ciltteki serbest radikallerle işbirliği yapan bu metaller kollajen lifler için tehlike yaratır. Kollajen liflerin bozulmasıyla, ciltte kırışıklık ve ince çizgiler meydana gelir. Ama şelatörler ve bazı organik kompleksler cilde yerleşen ve gözeneklerinizi kapayan ağır metalleri etkisiz hale getirebilir. Dr. Gross, şelatörlerin detoks sınıfından olduğunu, cildi koruduğunu ve deride bulunan ağır metalleri yok edebileceğini söylüyor. Unutmayın ki; kullandığınız su filtrelenmiş dahi olsa içerisinde zararlı maddelerden izler taşır.
Sabah.com.tr

Yoğurt Suyu

Yoğurt suyu neye iyi gelir?

Evinize aldığınız yoğurdun suyunu kesinlikle dökmeyin. Çünkü yoğurt suyu sağlığa çok yararlı bir besin. (Çoğu insan bunu zararlı veya işe yaramaz sanıp döker ki bu çok yanlış bilinen bir bilgidir).

Kalsiyum, protein, B2 vitamini (*) ve B6 vitamini yönünden oldukça zengin bir su olan Yoğurt suyunun yararları :

(*) Yoğurt suyundaki B2 vitamini protein, karbonhidrat ve yağlardan vücudun daha iyi bir biçimde yararlanmasını sağlayan bir vitamindir.

1- Yoğurt suyu kilo vermeye yarar ;

Özellikle diyet yapanlar ve zayıflamak isteyenler için tokluk hissi yaratarak ve kilo vermeye neden olur.

 

2- Yoğurt suyu kabızlığı önlemek için faydalıdır ;

Vücut için içeriğinde yararlı bakteriler bulunan yoğurt suyu bağırsak florasını dengeler ve kabızlığa iyi gelir.

 

3- Yoğurt suyu tiroidi düzenleyici özelliğe sahiptir ;

Kilo vermeye yaradığından tiroid hastalığı belirtilerini hafifletir, yorgunluğu giderir ve bu şekilde tiroide iyi gelir. Özellikle yoğurdu maden suyu ile mayalanırsa bu karışım tiroidi düzenleme ve tokluk duygusu yaratmaya yarar.

 

4- Yoğurt suyu kan şekerini dengelemek için ideal bir çözümdür ;

Şeker hastası olanlar ve insülin direnci problemi yaşayanlar için yoğurt suyu kan şekerini dengeleyen özellikleri ile son derece faydalıdır.

 

5- Yoğurt suyu cilt lekeleri yok etmek için güzel bir çözüm yoludur ;

Yoğurdun suyu ile hazırlanan maskeler ciltteki lekelere iyi gelir.

 

6- Yoğurt suyu böbrek taşı ve böbrek kumu düşürür ;

Böbrek taşı ya da kumu problemi olanlar her gün yoğurt suyu içerse böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur.

 

Bu sebeple kasenin dibinde kalan suyu dökmemenizi ve en azından AYRAN yaparak tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Arananlar:

  • bağırsak düzenleyici yoğurt

Dümbüldek Suyu

Dümbüldek Suyu neye iyi gelir?

Dikkat bu bir su türü değil, bir yöreye ait su. Dümbüldek suyu başta böbrek taşı rahatsızlıklarına iyi gelen doğal tedavi yerinden çıkan kaynak suyun adıdır (*)

Şifalı Dümbüldek suyunun faydaları arasında tansiyon hastalıklarına iyi gelme, idrar yolu rahatsızlıklarını tedavi etme özellikleri olarak listelenebilir.

dumbuldek-suyu
Dümbüldek-suyu

Nerede ?

Dümbüldek suyu, Kocaeli ilinin Derince ilçesine bağlı Karagöllü Köyü, Çalköy mahallesi yakınında yer almaktadır.

Nasıl Gidilir ?

İstanbul yönünden Şile üzerinden ya da Gebze yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz. Karagöllü Köyü çıkışında, kuzeyeki dağ bloğuna doğru uzanan yoldan yürüyerek yaklaşık 4,5 km. sonra karşınıza Dümbüldek Suyu kaynağı gelir.

Adres ve Harita bilgisi :

(*) Adı, köyün tepesinde yatırı olan Dümbüldek Dede’den gelmektedir.

Arananlar:

  • Tüm Doğal Kuru Tedavi Salam mail
  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1821 YdBQoi7gU6ocsWolwD4pB7qYWCw7DW9dhd7tDC2Q_9mtUE3Sy9MvE6QaS6cayKLl 2c1fd8fe48ed5a089c2e598d1aaab6c6688d9e7e&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1828 33p2Lpvi_Epz2JpsNn84zeBYjnidKDYbAkLZewS7-eWHqtJ3xSjLx4eYmntRblMH 27982e807ac654a3d42a867fb119a2585ca03ec9&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1828 PD1lm2_11K-t1due_Zar8pSjMQxGlVjsultQWYJczxdcnFINgUcYZv87fjjblxPH 83c04570ddfad8b49f28f29e7a94bb0e29db956e&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1834 66-YaBw8U9Zi7LtQMo00G74YAk5WZIlbN0lvYF7ynmDd_Fe2N5a6zBhfPVLgA920 617215f64fc6833047765a56266ec5e005d1e445&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Biberiye Suyu

Biberiye suyu bileşiminde Tanen (%8) ve uçucu yağlar (% 1-2) mevcuttur. Dahilen zayıflatıcı özelliği vardır. Kabız, hazım sistemi uyarıcı,  safra arttırıcı ve idrar söktürücü olarak haricen de cerrahi yaraların tedavisinde kullanılır.
Biberiye suyunun; Adet söktürücü, ağrı kesici, bronşit, öksürük, astım, sarılık, gaz söktürücü, böbrek ve mesane kumlarını döktürücü ve sinir yatıştırıcı olarak yararları bulunur. Akciğer – dalak tıkanıklıkları, hazımsızlık ve uykusuzluğa iyi gelir.
Dikkat:  Tansiyonu yükselten bir bitki olduğundan fazla miktarlarda kullanılmamalıdır..

Yarpuz Suyu

Halk arasında filiskin, pülüskün olarak da tanınan bir yabani nane türünün damıtılan suyudur. Uçucu yağının içinde bol miktarda pulegon ihtiva eder. Kuvvet verici, nefes yollarını açıcı, hazım kolaylaştırıcı, gaz giderici, balgam ve safra söktürücü olarak kullanılan yarpuz suyu aynı zamanda adet kolaylaştırıcı olarakta kullanılmaktadır.
Salata olarak da tavsiye edilebilir: Yarpuz Salatası