Solaryum Melanoma Kanserine Neden Oluyor

Bronz bir tene sahip olma isteği insanları solaryum kullanmaya teşvik ediyor. Ancak solaryumun çok ciddi tehlikleri bulunuyor. Hürriyetin haberine göre sık sık solaryum kullanmak “Melanoma” yani deri hastalığına sebep oluyor.

Melanoma kanser çeşitleri içerisinde en sık görülen kanser çeşitidir ve görülme sıklığı git gide artmaktadır. Dermatalog Dr. Ayfer Aydın solaryum makinelerinin deri kanseri riskini artırdığını söyledi.

Solaryum Makineleri yapay Uv ışınları sağlayan makinelerdir. Uv ışınları cildimizdeki hücrelere zarar verir. Bronz olarak gördüğünüz ten aslında melanoasitlerin cildi güneşin yakıcı ışınlarından korumak için hücreleri sarması ve burada çoğalması şeklinde oluşur. Uv ışınları ciltte kararmaya neden olur, bunun yanısıra kalıcı cilt lekelerine sebep ve cilt sağlığının bozulmasına, ciltte erken yaşlanmaya ve kırışıklıklara sebep olur.

Minnesota’da yapılan bir araştırmaya göre;  2004′ten 2007′ye kadarki 1167 melanoma vakasının yüzde 63′ünün solaryum kullandığını ve solaryum kullananlar arasında melanomaya yakalanma riskinin de yüzde 74 olduğunu belirledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.