Bazı İlaçlar Kemik Erimesine Neden Oluyor

Kemik erimesi yani osteoporoz belli bir yaştan sonra özellikle kadınlarda sık görülen bir hastalıktır. Vücuttaki kemik kitlesinin azalmaya başlaması ile birlikte çeşitli kırıkların ve yaralanmalarında sıklığı artmaktadır.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Gökçe Kutsal Osteoporoza neden olabilecek bazı hastalıklar ve bu hastalıklarda kullanan ilaçların osteoporoza neden olduğunu belirtti, Yeşim Gökçe Kutsal’  Osteoporoza neden olan ilaçları şöyle sıraladı :

-Kortizon (glukokortikoidler)

-Kan sulandıran ilaçlar (antikoagülanlar)

-Sara (epilepsi) ilaçları(antikonvülzanlar)

-Kanser ilaçları (kemoterapi/immünosüpresifler)

-Guatr ilaçları (tiroid ekstreleri)

Mide ilaçları (proton pompa inhibitörleri ve alimunyum içeren antasitler)

-Psikiyatri ilaçları (lityum, antidepresan olarak kullanılan selektif serotonin geri alım inhibitörleri)

Kutsal, osteoporoza neden olan ilaçlar hakkında şunları söyledi “Toplum osteoporoza neden olabilecek hastalıklar ve ilaçlar konusunda bilgilendirilmeli. Osteoporoz hastalarında muayenelerde, klinik ve laboratuvar incelemelerde kemik kaybına ve kırığa yol açabilecek hastalık ve ilaçlar gibi tüm faktörlerin ortaya çıkarılmasına yoğunlaşılmalıdır. Çünkü, osteoporoza başka bir hastalık ya da uzun süre kullanılan bir ilaç neden olabilir.”

Aşırı Alkol Tüketiminin Neden Olduğu Hastalıklar

Aşırı Alkol Tüketiminin Neden Olduğu Hastalıklar

Beyin :Aşırı alkol tüketimine bağlı beyinde oluşabilecek hasarlar çok ağır olabilir. Bu durum içkinin miktarına ve yaşa bağlı olaral değişebilir.
Korsakof Psikozu, yakın geçmişini hatırlayamama gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Karaciğer : Karaciğerde yağlanma ve Sarılık alkolizmin erken evrelerinde görülür ve iyileştirilebilir. Aşırı alkol tüketimine bağlı olarak Siroz çok ciddi bir durumdur ve ölüm oranı yüksektir.

Mide : Mide bozukluğu, bulantı , kusma ve ağrı görülür. Mide aminoasitleri, vitaminleri ve diğer besinleri soğuramaz; önemli vitamin yetersizliklerine ve iştah kaybına yol açar.

Kalp : Aşırı alkol tüketimiyle kalp kasları zayıflar. Pompalama düzeni aksar. Kalp krizi nefes darlığı ve çarpıntılar görülebilir.www.neyeiyigelir.com

Göğüs : Doğal savunma zayıflar, kronik bronşit, ve göğüs hastalıkları meydana gelir.

Kan : Vitamin yetersizliği sonucu kansızlık ve genel halsizlik görülmeye başlar.

Kemikler : Alkol doğrudan kemik iliğini zehirler. İskelet zayıflığı ve sık olarak kırıklıklar yaşanabilir.

Gözler : Aşırı alkol tüketimi nedeniyle vitamin eksikliği göz hastalıklarına yol açabilir, yüksek miktarda alınan alkol sonucu, bulanık görme ya da yanlızca belirli doğrultuda görme rahatsızlıkları doğar.

Sinirler : Duyum zayıflaması görülür. Parmaklarda dokunma duyusunun ciddi kazalara yol açacak ölçüde yitirilmesi görülebilir.

Saglikcini.com tarafından oluşturulan makelelerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Solaryum Melanoma Kanserine Neden Oluyor

Bronz bir tene sahip olma isteği insanları solaryum kullanmaya teşvik ediyor. Ancak solaryumun çok ciddi tehlikleri bulunuyor. Hürriyetin haberine göre sık sık solaryum kullanmak “Melanoma” yani deri hastalığına sebep oluyor.

Melanoma kanser çeşitleri içerisinde en sık görülen kanser çeşitidir ve görülme sıklığı git gide artmaktadır. Dermatalog Dr. Ayfer Aydın solaryum makinelerinin deri kanseri riskini artırdığını söyledi.

Solaryum Makineleri yapay Uv ışınları sağlayan makinelerdir. Uv ışınları cildimizdeki hücrelere zarar verir. Bronz olarak gördüğünüz ten aslında melanoasitlerin cildi güneşin yakıcı ışınlarından korumak için hücreleri sarması ve burada çoğalması şeklinde oluşur. Uv ışınları ciltte kararmaya neden olur, bunun yanısıra kalıcı cilt lekelerine sebep ve cilt sağlığının bozulmasına, ciltte erken yaşlanmaya ve kırışıklıklara sebep olur.

Minnesota’da yapılan bir araştırmaya göre;  2004′ten 2007′ye kadarki 1167 melanoma vakasının yüzde 63′ünün solaryum kullandığını ve solaryum kullananlar arasında melanomaya yakalanma riskinin de yüzde 74 olduğunu belirledi.