Bazı İlaçlar Kemik Erimesine Neden Oluyor

Kemik erimesi yani osteoporoz belli bir yaştan sonra özellikle kadınlarda sık görülen bir hastalıktır. Vücuttaki kemik kitlesinin azalmaya başlaması ile birlikte çeşitli kırıkların ve yaralanmalarında sıklığı artmaktadır.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Gökçe Kutsal Osteoporoza neden olabilecek bazı hastalıklar ve bu hastalıklarda kullanan ilaçların osteoporoza neden olduğunu belirtti, Yeşim Gökçe Kutsal’  Osteoporoza neden olan ilaçları şöyle sıraladı :

-Kortizon (glukokortikoidler)

-Kan sulandıran ilaçlar (antikoagülanlar)

-Sara (epilepsi) ilaçları(antikonvülzanlar)

-Kanser ilaçları (kemoterapi/immünosüpresifler)

-Guatr ilaçları (tiroid ekstreleri)

Mide ilaçları (proton pompa inhibitörleri ve alimunyum içeren antasitler)

-Psikiyatri ilaçları (lityum, antidepresan olarak kullanılan selektif serotonin geri alım inhibitörleri)

Kutsal, osteoporoza neden olan ilaçlar hakkında şunları söyledi “Toplum osteoporoza neden olabilecek hastalıklar ve ilaçlar konusunda bilgilendirilmeli. Osteoporoz hastalarında muayenelerde, klinik ve laboratuvar incelemelerde kemik kaybına ve kırığa yol açabilecek hastalık ve ilaçlar gibi tüm faktörlerin ortaya çıkarılmasına yoğunlaşılmalıdır. Çünkü, osteoporoza başka bir hastalık ya da uzun süre kullanılan bir ilaç neden olabilir.”

Solaryum Melanoma Kanserine Neden Oluyor

Bronz bir tene sahip olma isteği insanları solaryum kullanmaya teşvik ediyor. Ancak solaryumun çok ciddi tehlikleri bulunuyor. Hürriyetin haberine göre sık sık solaryum kullanmak “Melanoma” yani deri hastalığına sebep oluyor.

Melanoma kanser çeşitleri içerisinde en sık görülen kanser çeşitidir ve görülme sıklığı git gide artmaktadır. Dermatalog Dr. Ayfer Aydın solaryum makinelerinin deri kanseri riskini artırdığını söyledi.

Solaryum Makineleri yapay Uv ışınları sağlayan makinelerdir. Uv ışınları cildimizdeki hücrelere zarar verir. Bronz olarak gördüğünüz ten aslında melanoasitlerin cildi güneşin yakıcı ışınlarından korumak için hücreleri sarması ve burada çoğalması şeklinde oluşur. Uv ışınları ciltte kararmaya neden olur, bunun yanısıra kalıcı cilt lekelerine sebep ve cilt sağlığının bozulmasına, ciltte erken yaşlanmaya ve kırışıklıklara sebep olur.

Minnesota’da yapılan bir araştırmaya göre;  2004′ten 2007′ye kadarki 1167 melanoma vakasının yüzde 63′ünün solaryum kullandığını ve solaryum kullananlar arasında melanomaya yakalanma riskinin de yüzde 74 olduğunu belirledi.