Öksürük Nedenleri ve Tedavisi

Havaların solumasıyla birlikte, grip soğuk algınlığı ve öksürük kendini göstermeye başladı. Öksürük genel olarak önemsiz gibi görünse de ya da insanlar öksürüğü sıradan bir durum gibi görselerde öksürüğün altında çok çeşitli ve ciddi sebepler yatabiliyor. Uzun süreli öksürükler, kronik öksürük haline dönüşebiliyor, ciddi öksürük nöbetleri yaşabiliyor. Öksürük soğuk algınlığı, grip  gibi mevsimler nedenlerle ortaya çıkabildiği gibi, mevsime bağlı olmayan astım, bronşit, koah gibi nedenlerle de olabilir. Öksürüğün diğer bir temek nedeni ise sigara kullanımıdır ve buna bağlı olarak kronik bronşittir.

Öksürük bir çok önemli hastalığında habercisi olabilir. Akciğer kanseri,mide kanseri  kalp kapak hastalıkları, zaturee, solunum yetmezliği, astım gibi hastalıklar öksürükle kendilerini belli ediyorlar.

Öksürükle birlikte, nefes darlığı, hırıltılı nefes alma, balgam, yüksek ateş gibi belirtiler de olduğu durumlarda vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gereklidir.

Eğer çok fazla öksürüyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey öksürüğün geçmesine yardımcı olabilir. Bir kaç yudum ılık su, ılık bitki çayları, boğazı yumuşatmaya yardımcıdır. Mümkün olduğu kadar sigara içilmemesi gereklidir. Bol sıvı tüketimine dikkat etmek ve C vitamini almak da önemlidir.

One thought on “Öksürük Nedenleri ve Tedavisi

  1. sade ve güzel bir dille anlattığınız öksürüğün nedenleri hakkkında yeterli bilgiyi aldım emeğiniz için teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.