Antibiyotik Kullanımına Dikkat

Grip ve soğukalgınlığı hastalıklarında antibiyotik kullanımı :

Mevsim değişiklikleri ve hava şartlarındaki değişiklikler, ısı değişiklikleri havadaki nem oranının değişmesi gibi faktörler ile birlikte soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklar son günlerde sıkça görülmekte. Tıp otoriteleri ve uzmanlar bu tip durumlar için önemle uyarıyorlar; “Gelişigüzel ve doktor önerisi olmadığı sürece antibiyotik kullanmayınız.”

Bu gibi basit hastalıklarda bilinçsizce kullanılan antibiyotikler  yeni enfeksiyonlara neden olabilirler. Bilinçsizce ve sık kullanılan antibiyotikler vücuttaki mikroorganizmaların direnç oluşturmasına sebep olmaktadır. Bilindiği üzere ise grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar bulaşıcı ve kişiden kişiye yayılan hatta kitlesel olabilen hastalıklardır.
Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda antibiyotiklere başvurmadan önce ilk yapılması gereken şey, hasta olacağınızı veya olduğunuzu anladığınız an hemen doktora gitmektir. Erken tanı çok önemlidir. Hastalığın ilerlemesine izin vermememek gerekir. Bu gibi hastalıklarda bol C vitamini içeren meyveler tüketmek ve dinlenmek hastalığın iyileşme sürecinde en önemli unsurlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.