Oruç

Oruç neye iyi gelir?

Oruç tutmak özellikle ve öncelikle kalp damar hastalığı risklerini azaltır.

Ramazan ayı her zaman huzur ve hoşgörü kaynağı olup, orucun ruhsal ve bedensel, yani maddi ve manevi olarak sağlığa iyi etkileri bulunmakadır. 

Sağlık yönünden Oruç tutmak kandaki yağlar açısından olumlu etkilere neden olur.  Oruç total kolesterol, kötü kolesterol (LDL) ve trigliserid oranının düşmesine iyi gelir.

Orucun en önemli faydalarından biri de iyi kolesterolün (HDL) yükselmesine yol açmasıdır. Ramazan ayında tutulan orucun özellikle bazı kalp damar hastalıklarındaki risk faktörleri açısından iyi etkileri ilim insanları tarafından ispatlanmıştır. En azından ramazan aylarında oruç tutanların kalp krizi yaşama riskleri minimum düzeye inmektedir.

Oruç tutarken kalori almayı engellenmesi nedeniyle kilo verilmesi dolayısıyla kan yağları, kolesterol ve trigliserid seviyelerinde olumlu oranda düzelmeler olabileceği bilimsel olarak belirlenmiştir.

Tüm bunlara ek olarak ramazan ayının ve bu nedenle oruç tutmanın faydası; Oruç tutarken sigara içmenin bırakılması ve alkol içmemek orucun diğer yararlarındandır.

Bununla birlikte; Oruç tutulurken aşırı sıcak ortam şartlarından, aşırı kalorili besinler, stres ve yorgunluktan, fazla efor harcanan sportif aktivitelerden uzak durmak gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.