Akgünlük

Akgünlük neye iyi gelir?

Bilimsel adı Boswellia Serrata olan ve Türkiye’de de yetişen Akgünlük bitkisi, tabiattaki en etkili iltihap karşıtı bitkilerinden biridir.

Akgünlük ağacının gövdesinden salınan, günlük sakızı olarak da bilinen sakızımsı reçinenin faydaları bilimsel olarak da ispatlanmıştır.

YARARLARI:

  • Yapılan araştırmalarda akgünlük bitkisinin anti-enflamatuar (iltihap önleyici) etkisi olduğu, artrit gibi iltihaplı hastalıklarda ödem ve ağrıda büyük oranda azalma sağladığı müşahade edilmiştir.
  • İltihaplı eklem romatizması, kireçlenme, sırt ve eklem ağrıları, hareket kısıtlılıklarını azaltmada akgünlük oldukça faydalıdır.
  • Ayrıca bu değerli bitkinin balgam söktürücü, nefes darlığını giderici özellikleriyle özellikle astım hastalarında nöbetleri azalttığı, nefes alma kapasitesini arttırdığı gözlenmiştir.
  • Bunlara ek olarak yara iyileştirici, stres ve depresyonu gidermeye yardımcı, hafızayı güçlendirici etkileri de bulunmaktadır.
  • Akgünlük bitkisinin kanser hastalığında tümör büyümesini engellemek için, kötü hücrelerin çoğalmasını ve yayılmasını önlemek için de çok etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.