Keçiboynuzu ( Ceratonia siliqua )

Özellikleri : Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da torosların eteklerinde yetişen baklagiller familyasından ağaç türü bir bitkidir. Kışın yapraklarını dökmez ve 10 metreye kadar boyu olan ağaçlardır. Meyvelerinin şekli boynuz şeklinde olduğu için bu ismi almıştır. Çiğ tüketilebilir. Ayrıca reçel ve likor yapılarakta kullanılır.
Önerilen Hastalıklar : Akciğer hastalıklarında ödem oluşumunu engelleyerek akciğer kanserinin oluşumuna engel olur. Bronşları boşaltır. Göğsü yumuşatır. Sigara tiryakileri için yararlı bir bitkidir. Kilo vermek için etkili bir besindir. İdrar söktürür, unutkanlığı en alt seviyelere indirir. Mide ve bağırsak hastalıklarında faydası vardır. Ayrıca cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır. Sperm sayısının arttırılmasında etkisi olduğu bilinmektedir.
Kullanım şekli ve dozu : Yenilerek ya da 6 adet keçiboynuzu 6 parçaya kırılarak 1 litre suda 15 dk kaynatılıp, suyu sabah akşam 1 su bardağı içilmek üzere tüketilir.
Yan Etkileri : Bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. keciboynuzu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.