Hindistan Cevizi

HİNDİSTAN CEVİZİ BÜYÜK – COCOS NUCİFERA

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Ağız kokusunu giderir, sık tuvalete çıkanlarda tuvalet ihtiyacını seyrekleştirir, tuvalette fazla kalmayı önler, cinsi gücü ve meniyi artırır, eski sırt ağrılarına şifa verir, böbrek ve mesanedeki kumları döker, kusmayı önler, idrar zorluğunda faydalıdır, gözün görme gücünü artırır, mide, ağız, akciğer ve karaciğer için kuvvetli bir ilaçtır.

Midede geç hazmolur, yalnız yenilirse kalbe ağırlık yapar, şeker ve balla yenilmelidir.

HİNDİSTAN CEVİZİ KÜÇÜK – MYRİSTİCA FRAGRANS

Diğer İsimleri: Cevzi Bevva

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: Gaz söktürücü, karın ağrılarına karşı, ağız kokusunu giderici, müzmin dalak ağrılarında, vücutta su toplanması halinde faydalıdır.

İdrar söktürür, felç ve el ayak titremelerine iyi gelir, balgamı söker, kurutur, mideyi güçlendirir, antiseptiktir, safra taşlarını düşürür, bedeni ve ruhi çöküntüde faydalıdır, inatçı ishali keser.

Kullanılışı: 1 bardak suya, 5-10 gr parçalanmış ceviz konur, 10 dk kaynatılır, günde 1-2 bardak içilir.

Ceviz toz haline getirilir, günde 3 defa yarım gr içilir. Balla yenilir. Mide ağrısında 1 adet k, Hindistan cevizi toz haline getirilir, 1 kilo kaynar suya, konulur.

Ağzı kapalı şişede 10 gün bekletilir, süzülür. Günde 2-3 fincan içilir.

İdrarını tutamayanlar için yukarıdaki tarifedeki şekilde günde 1-2 bardak içilir veya toz halinde günde 3 defa yarım gr içilir.

Doz aşımı tehlikelidir, baş ağrısı, susuzluk ve sersemlik belirtileri ile zehirlenme yapar, ciğerlere zararlıdır, balla kullanılmalıdır.

Arananlar:

  • Hindistan cevizi mail

One thought on “Hindistan Cevizi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.